Tre vindere af EU’s miljøpriser 2016

I går blev de tre danske vindere af EU’s miljøpris 2016 præmieret. Både rensning af spildevand, cirkulær bæredygtighed i byggeri og materialegenanvendelse i produktion blev hyldet.

De tre danske vindere af EU’s miljøpris 2016. Fra venstre adm. direktør i Troldtekt A/S, Peer Leth, seniorpartner og direktør for GXN, Kasper Guldager Jensen, direktør for Green Solution House Trine Richter og direktør for Aquarden Technologies, Zhuoyan Cai, samt eftermiddagens vært, prodekan på Aarhus Universitet, Kurt Nielsen..

03.05.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Ingeniørforeningen IDAs hus i København lagde kongressal til, da netop IDA i samarbejde med Aarhus Universitet og Miljø- og Fødevareministeriet uddelte EU’s miljøpris 2016. EU-Kommissionen har kørt konkurrencen siden 1987 med det formål ”at anerkende og fremme projekter, der bidrager ekstraordinært til bæredygtig udvikling”, som det hedder i oplægget.

Læs også: Her er vinderne af Byggeriets Klimapriser

I år blev der udnævnt tre danske vindere, der repræsenterer tre ganske forskellige felter, men alle tre med fokus på de fire områder, der udgør bedømmelseskriterierne i konkurrencen: innovation, miljømæssig gevinst, konkurrencedygtighed og hensyn til biodiversitet og bæredygtighed.

Priserne blev præsenteret af prodekan på Aarhus Universitet, Kurt Nielsen, der i sin åbningstale lagde vægt på den meget ”reelle innovation” alle tre vindere i hans øjne er eksempler på, fordi de har vist ”en ny idé, der både er brugbar og kan omsættes til et holdbart projekt ude i virkeligheden”. Derudover roste han som repræsentant for forskerstanden det samarbejde mellem virksomheder og den akademiske verden, projekterne også omfatter.

De tre vindere
Den første vinder på scenen var virksomheden Aquarden Technologies, der fremstiller anlæg til rensning af industrielt spildevand. Gennem en proces kaldet SCWO (Super Critical Water Oxidation) kan anlægget, der hedder Waterox, destruere de miljøfremmede og giftige stoffer i spildevandet ved at udsætte det for meget høje temperaturer og højt tryk, og dermed mindske forurening fra eksempelvis kemisk eller farmaceutisk industri.

Næste vinder var konceptet Green Solution House på Bornholm, der er et bæredygtigt hotel- og konferencecenter, der er opført og renoveret med fokus på genanvendelse af materialer, vedvarende energi og ressourceeffektivitet og dermed fungerer som showcase for moderne, cirkulært byggeri. Specielt renoveringsdelen af projektet, der udført i samarbejde med GXN Arkitekter, tiltrak sig opmærksomhed fra bedømmelsesudvalget, der roste det for ikke alene at være miljømæssigt ansvarlig, men også økonomisk konkurrencedygtig.

Endelig blev virksomheden Troldtekt tildelt en miljøpris for udviklingen af et komplet retursystem for byggeaffald i forbindelse med deres produktion af akustikplader i træ og cement. Konceptet reducerer mængden af byggeaffald markant, fordi 92 procent af produkterne er fremstillet af miljøcertificerede materialer gennem Cradle to Cradle. Samtidig bliver produktionen gennemført ved hjælp af 100 procent vedvarende energi.

Læs også: Fremgang for Carlsbergs bæredygtighedsmål

Alle tre vindere går videre i konkurrencen om at vinde i den samlede European Business Awards for the Environment-konkurrence, hvor trofæerne bliver uddelt ved en ceremoni i Estlands hovedstad Tallinn i oktober.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København december 2025

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

13:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Er jeres virksomhed endnu ikke tilsluttet UN Global Compact, og vil du høre, hvordan UN Global Compact kan være med til at styrke jeres arbejde med bæredygtighed og ansvarlig virksomhedspraksis? Så tilmeld dig vores webinar om UN Global Compact.

Dato

04.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Valified
Webinar
Kom godt i gang med ESG

Kom godt i gang med ESG på Valified og gør ESG til en forretning - ikke en byrde. Enkelt. Datadrevet. Og med en klar retning.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online