Trævirksomhed har hjulpet 25 langtidsledige unge gennem jobtræningskoncept

Cirka 300. Så mange borgere har været igennem jobtræningskonceptet Unge på Toppen, siden det blev etableret i 2017. Her hjælper projektet langtidsledige unge tilbage på arbejdsmarkedet, og det sker i tæt samarbejde med lokale virksomheder. Én af dem er Frøslev Træ, som har haft 25 af deltagerne i praktik og dermed er den virksomhed, der har arbejdet med Unge på Toppen om flest praktikanter siden projektets begyndelse. Det gælder blandt andre Dan Buhl Sandvei, som i dag er fastansat hos Frøslev.

Foto: Unge på Toppen

09.10.2024

CSR.dk

Siden 2017 har jobtræningskonceptet Unge på Toppen hjulpet unge, som af forskellige årsager er på offentlig forsørgelse og sidder fast i Jobcenter-systemet. Igennem et 26 ugers forløb kombinerer projektet praktikforløb, personlig udvikling, kost, idræt og ikke mindst cykeltræning, som alt sammen skal forberede dem til arbejdsmarkedet. Forløbet kulminerer til sidst i en 1.600 kilometers cykeltur på 12 etaper fra Danmark og til sidst op ad bjerget Alpe d’Huez i Frankrig. Ifølge grundlæggeren og projektlederen bag konceptet, Thomas Sonne-Schmidt, er det således et forløb, hvor grundlæggende vaner og værdier bliver ændret, så de i sidste ende er klar til arbejdsmarkedet.

"Det handler om meget mere end bare virksomhedspraktik. Vi skal tage fat helt nede om roden og ændre på nogle grundlæggende vaner såsom daglige pligter, mødetidspunkter, kost og motion, for at vi kan lykkedes. Derfor centrerer Unge på Toppen sig også om et cykeltræningsforløb, der ender ud i en cykeltur til Frankrig, hvor vi fx fokuserer på dét at kunne overholde aftaler og forfølge et mål, hvilket er helt afgørende for at kunne komme tilbage i job. Sideløbende med cykeltræningen er de i praktikforløb, hvor alle færdighederne bliver trænet i praksis," siger projektleder Thomas Sonne-Schmidt fra Unge på Toppen.

En af de virksomheder, som løbende har samarbejdet med Unge på Toppen om praktikanter, er trævirksomheden Frøslev Træ, som har base i Frøslev, nær Padborg. Her har man siden 2017 haft 25 unge i et praktikforløb og dermed spillet en væsentlig rolle i forhold til, at de kan blive klar til arbejdsmarkedet.

"Frøslev har været med helt fra starten og er en af de mest loyale virksomheder, vi har, med et stort socialt hjerte. Faktisk er det den virksomhed, der har haft allerflest unge fra os i praktikforløb, og vores erfaring er, at de vil gå rigtig langt for at hjælpe. Det betyder også, at vi har rigtig mange succeshistorier derfra med unge, der i dag er kommet i job," fortsætter Thomas Sonne-Schmidt.

Tilbage til arbejdsmarkedet efter kræft og depression

Blandt de 25 deltagere, som Frøslev har haft i et praktikforløb gennem årene, er Dan Buhl Sandvei fra Rinkenæs. Han arbejdede tidligere som bygningssnedker og -konstruktør, men for syv år siden blev han ramt af kræft, hvilket førte til en depression. Efter en længere periode som sygemeldt blev han en del af Unge på Toppen, og det er ifølge ham årsagen til, at han i dag er tilbage på arbejdsmarkedet.

"Jeg har igennem mange år været karriererytter, men da kræften ramte, væltede alt, og i lang tid oplevede jeg, at min identitet nærmest kun var sygdommen, hvor jeg var på sygedagpenge. Men heldigvis blev jeg bevilliget et Unge på Toppen-forløb af kommunen, og det har virkelig gjort en kæmpe forskel for mig," fortæller Dan Buhl Sandvei og fortsætter:

"Her blev jeg ikke længere set som syg på samme måde, men blev i stedet en del af et fællesskab, fik dygtige mentorer og fik samtidig opbygget både muskelmasse, selvtillid og selvværd igen. Det gjorde, at jeg var klar til at komme i praktik hos Frøslev, som havde den helt rette plads til mig. Her kunne jeg nemlig få lov at lave noget af det, jeg har beskæftiget mig med førhen hos Danfoss, hvor jeg tidligere har været facility manager, bare i mindre skala. Det giver mig oplevelsen af, at jeg virkelig gør en forskel og dermed en stor tilfredsheldsfølelse, som betyder, at jeg går glad til og fra arbejde."

Hos Frøslev er man også en stor værdi i Dan Buhl Sandveis arbejde, og ifølge virksomheden er han et godt eksempel på, hvordan et godt jobtræningskoncept kombineret med den rette praktikplads kan give værdi både for borger og virksomhed. 

"Vi fungerer i høj grad som et springbræt for de unge, hvor de kan komme ind og teste sig selv af – både i forhold til opgaver, og hvor meget tid de kan arbejde i løbet af en uge. Det er med til at give den nødvendige selvtillid, der skal til for at have mod på at fortsætte videre i et andet job. Men i flere tilfælde som for eksempel Dans, der er det også resulteret i en fastansættelse til stor værdi for os. Faktisk har vi lige nu syv ansatte fra Unge på Toppen, hvor to af dem har taget en uddannelse i lager og logistik," forklarer teamleder hos Frøslev Marco Weber.

Dan Buhl Sandvei er i dag tilkendt flexjob, hvor han arbejder 12 timer om ugen hos Frøslev. Her arbejder han med facility management og har derfor en helt central rolle som teamleder for tre øvrige medarbejdere, der alle står for vedligeholdelse af bygninger og udendørsarealer.

Siden projektet begyndte i 2017, har cirka 300 unge været igennem. Over 200 af dem er stadig i job eller under uddannelse, og hos Frøslev er 22 ud af de 25 praktikanter blevet tilbudt job, efter projektet Unge på toppen er afsluttet. Syv er stadig ansatte i virksomheden, mens 15 andre er fortsat i andre retninger på arbejdsmarkedet.

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.10.2026CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

02.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense