Topmøde om bæredygtig mode i København

Operaen i København lægger 24. april hus til verdens største topmøde om bæredygtig mode.

11.04.2014

CSR.dk

Danish Fashion Institute har netop løftet sløret for programmet for det kommende internationale topmøde om bæredygtig mode, Copenhagen Fashion Summit, der finder sted i Operaen den 24. april og forventes at tiltrække mere end 1.000 deltagere.

På dagen vil et lineup af vægtige speakers præsentere deres bud på bæredygtige løsninger i modebranchen. Blandt andre vil CSR-chefen for den multinationale luksusgruppe Kering (der ejer brands som Gucci, Saint Laurent og Alexander McQueen) præsentere gruppens nye, innovative værktøj – en såkaldt ”Environmental Profit & Loss Account”, som i monetære værdier måler det miljømæssige fodaftryk på tværs af deres supply chain.

Modebranchens verdensomspændende bæredygtighedssammenslutning, Sustainable Apparel Coalition, vil ligeledes holde en keynote til summit’en. Her vil direktøren Jason Kibbey fortælle om den nye industristandard Higg-indekset, der for nylig blev lanceret i en version 2.0. Higg-indekset angiver et stykke tøjs bæredygtighed gennem et tal fra 0-100.

Mindes Rana Plaza
Copenhagen Fashion Summit falder på årsdagen for Rana Plaza fabriksulykken i Bangladesh, der kostede mere end 1.100 fabriksarbejdere livet. For at mindes katastrofen, der var den værste ulykke i tøjbranchens historie, er Alan Roberts, direktøren for Bangladesh-aftalen “Akkord om brand- og bygningssikkerhed i Bangladesh", inviteret til at fortælle om status på det store arbejde, der er igangsat for at øge sikkerheden på fabrikker i Bangladesh.

Herudover vil man kunne opleve speakers fra det italienske luksusbrand Bottega Veneta, H&M og Financial Times, samt bæredygtighedsfortalerne Livia Firth, stifter af Eco-Age Ltd. og skuespiller Connie Nielsen, der har lanceret ”Human Needs Project”.

HKH Kronprinsesse Mary er protektor for Copenhagen Fashion Summit og skyder konferencen i gang kl. 10.00 med den officielle velkomsttale.

- JKK 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

22.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online