Topledere skal undre sig over manglende diversitet

Glasloftet eksisterer. Det består af den bevidste og ubevidste kønsdiskriminerende forestilling om, hvem en leder er, og hvordan lederen agerer. Skal glasloftet brydes, skal det ske gennem dialog frem for løftede pegefingre. Det mener Louise Rygaard Jonas, Programdirektør på CBS Executive.

Louise Rygaard Jonas beder lederne om at undre sig og undersøge konkrete oplevelser i virksomhederne, når det handler om at ville have flere kvinder i ledelse..

10.11.2017

Nette Kirkegaard, CSR.dk

Mere mangfoldighed handler om at skabe en kulturforandring, der strategisk er forankret i toppen men involverer hele organisationen. Formålet er at ændre den adfærd, der blokerer for kvinders karriereavancement.

Louise Rygaard har mange års erfaring med problemstillinger inden for køn og diversitet. Hun har senest udviklet et kursus i mangfoldighedsledelse på CBS Executive. Kurset fokuserer dér, hvor skoen virkelig trykker: Virksomheder sætter ikke mangfoldighed på den strategiske agenda, ligesom de mangler indsigt i, hvordan succesfulde mangfoldighedsinitiativer designes og implementeres. Det er nemlig to vigtige forklaringer på, hvorfor virksomheder ikke har held til at få flere kvinder i topledelsen, mener Louise Rygaard. Hun giver her sit bud på, hvad der skal til for at ændre status quo.

Hvad er det vigtigste toplederen kan gøre for at øge kønsdiversiteten på ledelsesgangen?
”Toplederen skal undre sig: Hvorfor er der mon så få kvinder i min topledelse? Bagefter skal toplederen være nysgerrig efter at finde ud af, hvorfor det forholder sig sådan – frem for fejlagtigt at antage, at kvinderne ikke ønsker karrieren, f.eks. grundet en stereotyp forestilling om, at kvinder ønsker en bestemt work-life-balance.”

”Nysgerrigheden skal involvere hele organisationen. Det betyder konkret, at ledere og medarbejdere på alle niveauer skal engageres i at identificere de årsager til den nuværende kønsubalance på de øverste lederposter samt give input til initiativer, som kan ændre denne. Med den proces undgår toplederen at falde i fælden som ’skrivebordsgeneral’, der udarbejder en mangfoldighedsplan uden rod i den organisatoriske virkelighed, og som derved ikke har store chancer for at blive en succes.”  

Hvordan involverer man, så det ubevidste bliver bevidst?
”Interview medarbejderne og spørg til deres oplevelser. Det er en rigtig god idé at få medarbejderne – både mænd og kvinder - til at give konkrete eksempler fra deres hverdag, som illustrerer adfærd, der skaber barrierer for kvinders avancement. Ved at stille spørgsmål til f.eks. forfremmelsesprocedurer, ledelsesidealer, karriereveje, mødedynamikker osv. bidrager medarbejderne til at analysere kulturen og blotlægger de forventninger, der er knyttet til at være kvinde eller mand, når det handler om karriere og topledelse.”

”På baggrund af medarbejdernes svar og input, vil jeg anbefale, at virksomheder afholder nogle workshops. Konklusionerne på analysen af kulturen skal formidles så alle medarbejdere i hele organisationen får en fælles forståelse de bevidste og ubevidste forestillinger om køn og ledelse, som har en ekskluderende effekt på kvinders muligheder for at nå til tops. Den viden skal særligt ledere bruge klogt til at udfordre og udvikle deres lederskab henimod en adfærd, der er mere inkluderende.”

Er det nok bare at tale om det?
”For at mangfoldighedsinitiativer skal have en effekt, skal toplederen være indstillet at lytte og tale med sine medarbejdere og dernæst udvise handlekraft. Det betyder helt konkret, at der skal sættes ambitiøse måltal for kønsfordelingen på de øverste poster, og at der skal sættes gang i initiativer, der øger pipeline af talentfulde kvinder. Og så skal ledelseskulturen udvikles, så alle ledere udvikler kompetencer til at lede mangfoldige teams og spotte talenter af begge køn. Endelig skal kvinderne styrkes i deres tro på at kunne indfri egne ambitioner, og klædes på til at udfordre de bevidste og ubevidste barrierer – så de holder fast i lysten til karrieren.”

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.03.2026CSR.dk

Modebranchen lægger pres på EU Kommissionen

13.03.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Krøllede sedler og enlige mønter blev til millioner til nødhjælp

Annonce

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

VELUX Gruppen indgår partnerskab med Habitat for Humanity

Lübech Living ApS

Sponseret

Design der skaber ro og nærvær i pårørenderum

CSR.dk

Ny analyse: Løngabet i finanssektoren er et strukturelt problem

Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Production Part Approval Process (PPAP)

PPAP er et værktøj bestående af en arbejdsform og en række dokumenter, som tilsammen sikrer, at leverandøren har forstået kundens design- og specifikationskrav, og at leverandøren har opbygget de rette produktionsprocesser, som sikrer ret kvalitet fra produktionsstart.

Dato

24.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

PwC Danmark
Webinar
Climate Transition Plans in Practice

Sign up and gain practical insights into how companies develop and implement climate transition plans, illustrated through Carlsberg’s work with emissions reduction and regenerative agriculture in raw material supply chains.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Bæredygtighed og byggematerialer

På dette seminar bliver du klogere på, hvordan du kan arbejde med byggematerialer, som tilgodeser miljøet. Dagen giver dig også rig mulighed for at indhente vigtig læring fra andre i branchen, som arbejder bevidst med materialer udvalgt ud fra bæredygtig omstilling. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Blox, København

SUSTAINX ApS
Webinar
Ledelsesforankring: Gør ESG til et strategisk værktøj

ESG er i dag en fast del af mange virksomheders arbejde. Men hos de fleste lever bæredygtighed stadig ved siden af de beslutninger, der styrer forretningen. Hvis ESG skal skabe reel værdi, kræver det en tættere kobling til ledelsen og til de strategiske prioriteringer i virksomheden. I dette webinar ser vi på, hvordan ESG-ansvarlige kan styrke ledelsesforankringen af bæredygtighedsarbejdet. Vi sætter fokus på nogle af de faldgruber, vi ser i forhold til udarbejdelse af business cases, og giver gode råd til, hvad man ellers kan gøre for at få buy-in fra ledelsen.

Dato

24.03.2026

Tid

11:05

Sted

Teams