Topledere er i København for at skabe grønne løsninger

Som en opfølgning på FN’s store klimatopmøde i New York samler Global Green Growth Forum (3GF) topledere fra hele verden for at skabe nye konkrete løsninger for grøn omstilling.

20.10.2014

CSR.dk

Det fjerde 3GF-topmøde finder sted 20.-21. oktober i Købehavn. Her samles regeringer med nogle af verdens førende globale virksomheder, investorer, byer, internationale organisationer og civilsamfundsrepræsentanter for at dele viden og indgå i 11 konkrete partnerskaber for grøn omstilling.

Læs også: Ditlev Engel skal stå i spidsen for ny grøn tænketank

Statsminister Helle Thorning-Schmidt er vært for 3GF topmødet, hvor 250-300 topledere i år deltager. De skal omsætte ideer til handling og føre nye grønne løsninger ud i livet på globalt plan.

Dette års topmøde fokuserer på ændring af forbrugs- og produktionsmønstre, og hvordan vi i dag kan påvirke milliarder af fremtidige middelklasseforbrugere til at træffe bæredygtige valg. Det skal bidrage til at sikre fremgang og økonomisk vækst for alle uden samtidigt at undergrave fremtidige generationers eksistensvilkår.

”Vi har brug for flere innovative partnerskaber på tværs af sektorer og grænser for at sætte skub i den grønne omstilling.  Vi kender mange af løsningerne for eksempel inden for energieffektivitet og omdannelse af affald til energi. Men løsningerne skal udbredes globalt, og de skal bakkes op med finansiering og kommercielle investeringer”, siger handels- og udviklingsminister Mogens Jensen (S).

De 11 partnerskaber skal blandt andet bane vej for bæredygtig tekstilproduktion, bæredygtige byer og energieffektivitet, genbrug af plastik, ny innovation i fødevareproduktion, adgang til vedvarende energi, omdannelse af affald til energi samt grønne indkøb inden for sundhedsindustrien, oplyser Udenrigsministeriet på sin hjemmeside.

3GF blev etableret af den danske regering i 2011 i et samarbejde med Korea og Mexico. Siden har Kina, Kenya, Qatar og Etiopien sluttet sig til samarbejdet.

- JKK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.09.2026DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

Etisk Handel Danmark

Sponseret

HOFOR: "Bæredygtighed er en del af vores samfundsmandat"

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online