Topledere er i København for at skabe grønne løsninger

Som en opfølgning på FN’s store klimatopmøde i New York samler Global Green Growth Forum (3GF) topledere fra hele verden for at skabe nye konkrete løsninger for grøn omstilling.

20.10.2014

CSR.dk

Det fjerde 3GF-topmøde finder sted 20.-21. oktober i Købehavn. Her samles regeringer med nogle af verdens førende globale virksomheder, investorer, byer, internationale organisationer og civilsamfundsrepræsentanter for at dele viden og indgå i 11 konkrete partnerskaber for grøn omstilling.

Læs også: Ditlev Engel skal stå i spidsen for ny grøn tænketank

Statsminister Helle Thorning-Schmidt er vært for 3GF topmødet, hvor 250-300 topledere i år deltager. De skal omsætte ideer til handling og føre nye grønne løsninger ud i livet på globalt plan.

Dette års topmøde fokuserer på ændring af forbrugs- og produktionsmønstre, og hvordan vi i dag kan påvirke milliarder af fremtidige middelklasseforbrugere til at træffe bæredygtige valg. Det skal bidrage til at sikre fremgang og økonomisk vækst for alle uden samtidigt at undergrave fremtidige generationers eksistensvilkår.

”Vi har brug for flere innovative partnerskaber på tværs af sektorer og grænser for at sætte skub i den grønne omstilling.  Vi kender mange af løsningerne for eksempel inden for energieffektivitet og omdannelse af affald til energi. Men løsningerne skal udbredes globalt, og de skal bakkes op med finansiering og kommercielle investeringer”, siger handels- og udviklingsminister Mogens Jensen (S).

De 11 partnerskaber skal blandt andet bane vej for bæredygtig tekstilproduktion, bæredygtige byer og energieffektivitet, genbrug af plastik, ny innovation i fødevareproduktion, adgang til vedvarende energi, omdannelse af affald til energi samt grønne indkøb inden for sundhedsindustrien, oplyser Udenrigsministeriet på sin hjemmeside.

3GF blev etableret af den danske regering i 2011 i et samarbejde med Korea og Mexico. Siden har Kina, Kenya, Qatar og Etiopien sluttet sig til samarbejdet.

- JKK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025CSR.dk

Ny rapport: Danmark mangler mindst 162 mia. kr. frem mod 2050 til at beskytte og genoprette biodiversiteten

06.11.2025CSR.dk

FN slår fast: Målet om 1,5 graders opvarmning er tabt

06.11.2025CSR.dk

Alm. Brand Group ruller klimasikringsplan ud til udsatte boligejere

05.11.2025CSR.dk

Danmark udskældes for madspild: Tallene kan dog snyde

05.11.2025CSR.dk

EU’s klimaministre har vedtaget et 2040-klimamål

05.11.2025CSR.dk

Høje hæle, høje mål: roccamore vækster med erhvervsfremme

05.11.2025CSR.dk

Dansk kaffefirma bliver første europæiske virksomhed med Designated Evergreen-certificering

04.11.2025CSR.dk

Techgiganter satser grønt mens de rykker tættere på Trump

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København