Topklimarådgiver forlader Mærsk

Med udgangen af juni siger Mærsk farvel til sin topklimarådgiver John Kornerup Bang. Ifølge rederiet har han - med succes - fuldført den opgave, han blev stillet, da koncernens bæredygtighedsafdeling blev nedlagt i december.

John Kornerup Bang stopper i Mærsk d. 30. juni..

28.05.2020

Anders Kampmann, CSR.dk

Endnu en af A.P. Møller - Mærsks topfolk på bæredygtighedsområdet er snart fortid i den danske rederigigant. John Kornerup Bang, der havde titel af Chief Climate Change Advisor, stopper på Esplanaden med udgangen af juni måned, bekræfter Mærsk i en mail til CSR.dk.

Læs også: Mærsk lukker afdeling og afskediger CSR-chef

I december 2019 besluttede selskabet, som en del af en større sparerunde, at nedlægge sin bæredygtighedsafdeling og afskedige dens chef, Annette Stube. I den forbindelse blev det meldt ud, at man ville ’integrere de strategiske bæredygtighedssøjler ind i kerneforretningen’, som det hed; en proces, der blev lagt i hænderne på John Kornerup Bang.

Siden da har han ’succesfuldt påtaget sig opgaven med at understøtte den fortsatte integration af Maersks dekarboniserings- og klimaforandringsagenda i Maersk Fleet Management & Technology (FMT)’, som virksomheden skriver til CSR.dk.

“I mere end et årti har John Kornerup Bang spillet en nøglerolle i at udforme Mærsks bæredygtighedsindsats og sat sit klare aftryk på industrien som helhed og skiftet i retning af en mere bæredygtig fremtid for den globale shippingsektor”, siger Chief Technical Officer for Mærsk, Palle Laursen i mailen.

”John har haft en central rolle i udviklingen af Mærsks dekarboniseringsstrategi og med succes styret Mærsks fortsatte indsats for at fremme de internationale standarder for ophugning og genbrug af fartøjer. Vi ønsker ham alt det bedste i fremtiden”, fortsætter han.

John Kornerup Bang, der var blandt talerne i CSR.dk’s webinar om bæredygtighed i coronaens skygge, ser selv tilbage på sin tid i containergiganten med tilfredshed.

Læs også: Mærsk: Nul CO2 i 2050 er et helt nyt game

”Mærsk har opnået en lederposition på bæredygtighed over de sidste 10 år og det har været et privilegie at være en del af at stå i spidsen for den rejse – ikke mindst det at sætte et historisk mål om at blive CO2-neutral i 2050,” siger han til CSR.dk.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

23.09.2026CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Dansk Standard

Sponseret

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)