Topklimarådgiver forlader Mærsk

Med udgangen af juni siger Mærsk farvel til sin topklimarådgiver John Kornerup Bang. Ifølge rederiet har han - med succes - fuldført den opgave, han blev stillet, da koncernens bæredygtighedsafdeling blev nedlagt i december.

John Kornerup Bang stopper i Mærsk d. 30. juni..

28.05.2020

Anders Kampmann, CSR.dk

Endnu en af A.P. Møller - Mærsks topfolk på bæredygtighedsområdet er snart fortid i den danske rederigigant. John Kornerup Bang, der havde titel af Chief Climate Change Advisor, stopper på Esplanaden med udgangen af juni måned, bekræfter Mærsk i en mail til CSR.dk.

Læs også: Mærsk lukker afdeling og afskediger CSR-chef

I december 2019 besluttede selskabet, som en del af en større sparerunde, at nedlægge sin bæredygtighedsafdeling og afskedige dens chef, Annette Stube. I den forbindelse blev det meldt ud, at man ville ’integrere de strategiske bæredygtighedssøjler ind i kerneforretningen’, som det hed; en proces, der blev lagt i hænderne på John Kornerup Bang.

Siden da har han ’succesfuldt påtaget sig opgaven med at understøtte den fortsatte integration af Maersks dekarboniserings- og klimaforandringsagenda i Maersk Fleet Management & Technology (FMT)’, som virksomheden skriver til CSR.dk.

“I mere end et årti har John Kornerup Bang spillet en nøglerolle i at udforme Mærsks bæredygtighedsindsats og sat sit klare aftryk på industrien som helhed og skiftet i retning af en mere bæredygtig fremtid for den globale shippingsektor”, siger Chief Technical Officer for Mærsk, Palle Laursen i mailen.

”John har haft en central rolle i udviklingen af Mærsks dekarboniseringsstrategi og med succes styret Mærsks fortsatte indsats for at fremme de internationale standarder for ophugning og genbrug af fartøjer. Vi ønsker ham alt det bedste i fremtiden”, fortsætter han.

John Kornerup Bang, der var blandt talerne i CSR.dk’s webinar om bæredygtighed i coronaens skygge, ser selv tilbage på sin tid i containergiganten med tilfredshed.

Læs også: Mærsk: Nul CO2 i 2050 er et helt nyt game

”Mærsk har opnået en lederposition på bæredygtighed over de sidste 10 år og det har været et privilegie at være en del af at stå i spidsen for den rejse – ikke mindst det at sætte et historisk mål om at blive CO2-neutral i 2050,” siger han til CSR.dk.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

19.08.2026CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen foreslår yderligere forenklinger til bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Danmark misser eksportpotentialet i nye plantebaserede fødevarer

CSR.dk

Kan VM i fodbold blive bæredygtigt?

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Five EU Policy Developments Product Manufacturers Need to Have on Their Radar in 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup