Toms Gruppens klimamål godkendt af SBTi

Toms gruppen er den første danske virksomhed med SBTi-validerede mål for FLAG (Forest, Land and Agriculture) i scope 3. SBTi-valideringen understreger Toms Gruppens bæredygrige ambitioner og initiativer.

Foto: Toms Gruppen

07.05.2024

CSR.dk

Den anerkendte klimastandard Science Based Targets initiative (SBTi) har valideret Toms Gruppens mål. Mål, der beskriver Toms Gruppens ambition om fortsat at reducere CO2- udledninger fra scope 1, 2 og 3 og overholde forpligtelsen til at bekæmpe skovrydning i virksomhedens værdikæde. 

Klimamålene er valideret og godkendt i overensstemmelse med Parisaftalens målsætning om at begrænse den globale temperaturstigning til 1,5 grader. 

”Det er naturligvis en stor og vigtig milepæl for Toms Gruppen, da bekæmpelse af klimaforandringer for os er rykket helt ind i kernen af forretningsstrategien. Klimaudfordringen er af en størrelsesorden og kompleksitet, der kræver, at alle virksomheder handler på det nu,” siger Annette Zeipel, CEO i Toms Gruppen. 

Stort og lærerigt arbejde

Toms Gruppen indsendte følgende mål til SBTi-validering i juni 2023:

  • Reducering af virksomhedens absolutte scope 1 og 2-drivhusgasemissioner med 68% inden 2030 i forhold til basisåret 2021 og fortsat at indkøbe 100% vedvarende elektricitet.
     
  • I scope 3 er der nedsat to mål for virksomheden ift. at reducere emissioner indenfor ”Energy & Industry” med 42% og for ”FLAG”-delen at reducere med 30% inden 2030.

"Siden begyndelsen i februar 2022 har det være et stort, men lærerigt arbejde med at få indsamlet de relevante data fra forskellige afdelinger, og derefter oversætte dem til håndgribelige mål, som vi nu skal i gang med at opfylde,” siger Simon Dige Olsen, Group Energy Project Manager i Toms Gruppen, og fortsætter:

"Vi er meget begejstrede, da valideringen af målene i sig selv er en bedrift. Og så er det bare ekstra fedt, at vi er den første danske virksomhed med godkendte FLAG-mål."

Så hvad nu?

Forude venter en stor opgave, når virksomheden skal til at samarbejde med leverandører og andre samarbejdspartnere om at reducere klimapåvirkningerne sammen med dem. Det er særligt virksomhedens kakaoleverandører og
logistikpartnere, der kommer i spil her. 

"Arbejdet med at beskytte vores klima kommer fremover til at udvikle sig. Fra at være noget, der primært krævede en indsats fra vores projektteam på vores fabrikker og vores indkøbsafdeling ift. indkøb af energi, vil det fremover kalde på samarbejde med
langt flere kolleger," siger Annette Zeipel og fortsætter: 

"Første skridt i det arbejde er udarbejdelsen af en plan for, hvilke indsatser der skal prioriteres først, og hvordan vi sikrer god adgang til data om de opnåede reduktioner fra både egne projekter og fra initiativer med samarbejdspartnere."

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

03.11.2026

Sted

Online