Toms Gruppens klimamål godkendt af SBTi

Toms gruppen er den første danske virksomhed med SBTi-validerede mål for FLAG (Forest, Land and Agriculture) i scope 3. SBTi-valideringen understreger Toms Gruppens bæredygrige ambitioner og initiativer.

Foto: Toms Gruppen

07.05.2024

CSR.dk

Den anerkendte klimastandard Science Based Targets initiative (SBTi) har valideret Toms Gruppens mål. Mål, der beskriver Toms Gruppens ambition om fortsat at reducere CO2- udledninger fra scope 1, 2 og 3 og overholde forpligtelsen til at bekæmpe skovrydning i virksomhedens værdikæde. 

Klimamålene er valideret og godkendt i overensstemmelse med Parisaftalens målsætning om at begrænse den globale temperaturstigning til 1,5 grader. 

”Det er naturligvis en stor og vigtig milepæl for Toms Gruppen, da bekæmpelse af klimaforandringer for os er rykket helt ind i kernen af forretningsstrategien. Klimaudfordringen er af en størrelsesorden og kompleksitet, der kræver, at alle virksomheder handler på det nu,” siger Annette Zeipel, CEO i Toms Gruppen. 

Stort og lærerigt arbejde

Toms Gruppen indsendte følgende mål til SBTi-validering i juni 2023:

  • Reducering af virksomhedens absolutte scope 1 og 2-drivhusgasemissioner med 68% inden 2030 i forhold til basisåret 2021 og fortsat at indkøbe 100% vedvarende elektricitet.
     
  • I scope 3 er der nedsat to mål for virksomheden ift. at reducere emissioner indenfor ”Energy & Industry” med 42% og for ”FLAG”-delen at reducere med 30% inden 2030.

"Siden begyndelsen i februar 2022 har det være et stort, men lærerigt arbejde med at få indsamlet de relevante data fra forskellige afdelinger, og derefter oversætte dem til håndgribelige mål, som vi nu skal i gang med at opfylde,” siger Simon Dige Olsen, Group Energy Project Manager i Toms Gruppen, og fortsætter:

"Vi er meget begejstrede, da valideringen af målene i sig selv er en bedrift. Og så er det bare ekstra fedt, at vi er den første danske virksomhed med godkendte FLAG-mål."

Så hvad nu?

Forude venter en stor opgave, når virksomheden skal til at samarbejde med leverandører og andre samarbejdspartnere om at reducere klimapåvirkningerne sammen med dem. Det er særligt virksomhedens kakaoleverandører og
logistikpartnere, der kommer i spil her. 

"Arbejdet med at beskytte vores klima kommer fremover til at udvikle sig. Fra at være noget, der primært krævede en indsats fra vores projektteam på vores fabrikker og vores indkøbsafdeling ift. indkøb af energi, vil det fremover kalde på samarbejde med
langt flere kolleger," siger Annette Zeipel og fortsætter: 

"Første skridt i det arbejde er udarbejdelsen af en plan for, hvilke indsatser der skal prioriteres først, og hvordan vi sikrer god adgang til data om de opnåede reduktioner fra både egne projekter og fra initiativer med samarbejdspartnere."

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

03.11.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Sales & sustainability – how can ESG drive sales and commercial growth?

29.10.2026MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense