Titlen som årets grønne indkøber 2013 tilfalder Nykredit

Miljømærkning Danmark har netop kåret Nykredit som årets medlem 2013 i indkøbesnetværket ”Vi køber miljømærket”.

29.01.2014

CSR.dk

Modtager af titlen som årets grønne indkøber 2013, Nykredits områdedirektør i HR Service og Koncernindkøb, Lars Peter Wilken, der fik overrakt diplom af Direktør for Miljømærkning Danmark, Martin Fabiansen (til højre). Foto: Nykredit.

Nykredit er netop blevet kåret som årets medlem 2013 i indkøbsnetværket ”Vi køber miljømærket”, der er initieret og faciliteret af Miljømærkning Danmark.

Titlen som årets grønne indkøber tilfalder Nykredit, fordi virksomheden har gjort en særlig indsats for at udbrede kendskabet til og øge efterspørgslen efter miljømærkede varer og services, blandt andet ved at stille krav om miljømærkning til underleverandører.

Læs også: Danske forbrugere foretrækker virksomheder med miljømærke

I indkøbsnetværket er Nykredit repræsenteret ved områdedirektør i HR Service og Koncernindkøb Lars Peter Wilken.

”Miljø tænkes naturligt ind i Nykredits Koncernindkøb. Det er noget, vi har arbejdet med i flere år, og derfor er vi selvfølgelig også glade for den anerkendelse, der ligger i at modtage prisen som ”Årets medlem af netværket”, udtaler han.

Ifølge Lars Peter Wilken melder Nykredit klart ud til deres leverandører, at virksomheder, der har et certificeret miljømærke har en klar fordel, hvis det sker, at to leverandører står lige sammenlignet på de merkantile parametre som eksempelvis økonomi og kvalitet.

Læs også: Virksomheder overser værdien af grønne indkøb

”Samtaler med leverandørerne er en væsentlig del af vores arbejde med miljømærkede indkøb og understøtter vores ambition om, at en stadig større del af vores indkøb bliver miljømærket”, forklarer han.

Om netværket ”Vi køber miljømærket”

Netværkets grundidé er at gøre professionelle indkøb til en stærk drivkraft mod et bæredygtigt samfund. Målet er at gøre det nemmere for virksomheder at forbedre deres miljørigtige indkøb, synliggøre medlemmernes miljøindsats og øge efterspørgslen efter Svane- og Blomstmærkede produkter og services.

Direktør for Miljømærkning Danmark, Martin Fabiansen, forklarer også, at det har stor betydning, når en virksomhed som Nykredit stiller krav om miljømærkede produkter i deres indkøbspolitik.

”Det skaber et incitament hos underleverandørerne til at producere mere miljøvenlige produkter. Det er selvsagt godt for miljøet. Men det er også godt for Nykredit og andre virksomheder, der trækker på samme hammel. Undersøgelser viser nemlig, at forbrugerne ser mere positivt på virksomheder, der køber miljømærkede varer og services. En grøn indkøbspolitik giver med andre ord point på omdømmekontoen og dermed en konkurrencefordel”, fortæller Martin Fabiansen.

- JDN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

13.05.2026CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark