Teslas bæredygtige energimission

Udover elbiler vil amerikanske Tesla også gerne sætte skub i verdens transition til bæredygtig energi, fortalte selskabets danske EMEA-direktør på årets Nordic Delivery Conference.

Peter Bardenfleth-Hansen fra Tesla fortalte om virksomhedens energimission på årets Nordic Delivery Conference i København. Foto: Anders Kampmann.

09.05.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

De hurtige elbiler kender vi efterhånden alle sammen. Og inden længe skal vi også vænne os til en strømlinet elektrisk lastbil med det velkendte T på fronten. Men de spektakulære køretøjer er ikke Teslas eneste raison d’etre.

Læs også: Stærke tal for den vedvarende energi

Den amerikanske koncern, med karismatiske og til tider kontroversielle Elon Musk i spidsen, har nemlig flere andre missioner udover bilsalget. Som vi tidligere har berettet om her på CSR.dk, så er energi og i særdeleshed solkraft også et centralt element for selskabet, der ifølge sin stifter er godt på vej til at overhale Apple som en af klodens mest værdifulde virksomheder.

Det fortalte Teslas danske Director New Markets EMEA, Peter Bardenfleth-Hansen, da årets udgave af Nordic Delivery Conference i onsdags løb af stablen i Tivolis kongrescenter i København.

”Vi har en vigtig mission om at accelerere verdens transition til bæredygtig energi, som lægger sig tæt op af den miljøvision, der er indlejret i vores biler og deres minimale aftryk i form af det stort set ikke-eksisterende CO2-udslip. Det er en del af Elons master plan, hvor solar&storage skal være med til at løse fremtidens energiudfordringer og levere ren strøm til overkommelige priser overalt i verden”, sagde han.

Tesla havde naturligvis fabriksny Model 3 med på konferencen. Foto: Consignor.

Selvkørende delebiler
Udover de jordnære køretøjer, så nævnte Peter Bardenfleth-Hansen også fly som et muligt fremtidigt forretningsområde for det ambitiøse selskab. Endelig er den hastigt udviklende teknologi på autonomifronten i stigende grad noget, man vil bygge forretningsmodeller omkring i fremtiden.

”Vi er allerede nået langt med selvkørende biler, og det går stærkere end de fleste havde regnet med i forhold til for bare få år siden. På sigt skal de bane vejen for, at man som bilejer rent faktisk kan tjene penge på at lade sit køretøj indgå i delebilsordninger. Det vil også medvirke til en mere effektiv udnyttelse af ressourcerne, når vi ikke alle sammen har en privatbil holdende, som ikke forlader carporten eller kantstenen 90-95 procent af tiden”, sagde Peter Bardenfleth-Hansen.

Læs også: Forretningsmodeller for fremtiden: forandring i tidobbelt hastighed

Tesla starter storskalaproduktionen af sin Model 3 inden for de kommende måneder og regner med at kunne levere de første til køberne medio 2018. Med 400.000 forudbestillingerne alene inden for den første uge, så bliver det i øvrigt, ifølge Peter Bardenfleth-Hansen, en af selskabets største udfordringer til dato.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026KommPress A/S

Sponseret

Mere miljøvenlige planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

22.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Introduktion til den nye standard for menstruation og overgangsalder på arbejdspladsen

Hvad betyder menstruation, menstruel sundhed og overgangsalder for arbejdslivet, og hvordan kan arbejdspladser skabe bedre rammer for medarbejdere gennem forskellige livsfaser? På webinaret får du indsigt i den første globale ISO-standard på området, ny forskning samt konkrete erfaringer fra LEGO og økonomiske perspektiver fra PFA Pension.

Dato

24.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

25.09.2026

Sted

Online

CSR.dk
Launch
Mobiliseringsradaren® lancering

Den 25. september lancerer Hansen Agenda og Epinion Mobiliseringsradaren® – en ny undersøgelse af danskernes ansvarlige hverdagshandlinger og en ny metode til adfærdsdesign.

Dato

25.09.2026

Tid

13:30

Sted

Ewaldsgade 3, 2200 København N