Teslas bæredygtige energimission

Udover elbiler vil amerikanske Tesla også gerne sætte skub i verdens transition til bæredygtig energi, fortalte selskabets danske EMEA-direktør på årets Nordic Delivery Conference.

Peter Bardenfleth-Hansen fra Tesla fortalte om virksomhedens energimission på årets Nordic Delivery Conference i København. Foto: Anders Kampmann.

09.05.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

De hurtige elbiler kender vi efterhånden alle sammen. Og inden længe skal vi også vænne os til en strømlinet elektrisk lastbil med det velkendte T på fronten. Men de spektakulære køretøjer er ikke Teslas eneste raison d’etre.

Læs også: Stærke tal for den vedvarende energi

Den amerikanske koncern, med karismatiske og til tider kontroversielle Elon Musk i spidsen, har nemlig flere andre missioner udover bilsalget. Som vi tidligere har berettet om her på CSR.dk, så er energi og i særdeleshed solkraft også et centralt element for selskabet, der ifølge sin stifter er godt på vej til at overhale Apple som en af klodens mest værdifulde virksomheder.

Det fortalte Teslas danske Director New Markets EMEA, Peter Bardenfleth-Hansen, da årets udgave af Nordic Delivery Conference i onsdags løb af stablen i Tivolis kongrescenter i København.

”Vi har en vigtig mission om at accelerere verdens transition til bæredygtig energi, som lægger sig tæt op af den miljøvision, der er indlejret i vores biler og deres minimale aftryk i form af det stort set ikke-eksisterende CO2-udslip. Det er en del af Elons master plan, hvor solar&storage skal være med til at løse fremtidens energiudfordringer og levere ren strøm til overkommelige priser overalt i verden”, sagde han.

Tesla havde naturligvis fabriksny Model 3 med på konferencen. Foto: Consignor.

Selvkørende delebiler
Udover de jordnære køretøjer, så nævnte Peter Bardenfleth-Hansen også fly som et muligt fremtidigt forretningsområde for det ambitiøse selskab. Endelig er den hastigt udviklende teknologi på autonomifronten i stigende grad noget, man vil bygge forretningsmodeller omkring i fremtiden.

”Vi er allerede nået langt med selvkørende biler, og det går stærkere end de fleste havde regnet med i forhold til for bare få år siden. På sigt skal de bane vejen for, at man som bilejer rent faktisk kan tjene penge på at lade sit køretøj indgå i delebilsordninger. Det vil også medvirke til en mere effektiv udnyttelse af ressourcerne, når vi ikke alle sammen har en privatbil holdende, som ikke forlader carporten eller kantstenen 90-95 procent af tiden”, sagde Peter Bardenfleth-Hansen.

Læs også: Forretningsmodeller for fremtiden: forandring i tidobbelt hastighed

Tesla starter storskalaproduktionen af sin Model 3 inden for de kommende måneder og regner med at kunne levere de første til køberne medio 2018. Med 400.000 forudbestillingerne alene inden for den første uge, så bliver det i øvrigt, ifølge Peter Bardenfleth-Hansen, en af selskabets største udfordringer til dato.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

07.09.2026CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

11.09.2026

Sted

Online