Studerende og nyuddannede kigger i de bæredygtige virksomheders retning

Bæredygtighed, ligestilling, diversitet og social ansvarlighed er på listen over emner, som næste generation af arbejdskraft finder betydningsfuldt, når de skal ud og vælge jobs.

05.10.2020

CSR.dk

En undersøgelse blandt studerende og akademikere i begyndelsen af deres karriere viser, at de såkaldte “young professionals” ikke længere kan lokkes med kun en god løn og fleksible arbejdstider. De unge ønsker at bidrage til samfundet – også igennem deres jobs. Det skriver Børsen. 

Emner som bæredygtighed, ligestilling, diversitet og social ansvarlighed får gradvist større og større betydning. Øverst på listen står dog fortsat ønsket om gode kolleger og et godt arbejdsmiljø.

Læs også: Ny teknologi kan skabe diversitet på arbejdspladsen

Blandt de mest populære virksomheder finder man overvejende danske virksomheder. Tidligere har man kunnet finde amerikanske giganter på listen som f.eks. Apple og Tesla, men disse er nu røget til fordel for danske virksomheder som bla. Coop og Bestseller.

Kendetegnet ved de virksomheder der klarer sig allerbedst i undersøgelsen er deres intense arbejde med bæredygtighed og social ansvarlighed. Lego, som ligger øverst på listen, har siden 2015 afsat milliarder af kroner til bæredygtighed og social ansvarlighed.

Læs også: Danske C20-selskaber scorer lavt på europæisk ligestillingsrapport

Daniel Magnusson, adm. direktør hos Academic Work, der står bag undersøgelsen påpeger, at det stiller store krav til virksomhederne at leve op til de ændrede krav fra den kommende arbejdsstyrke.

“Det er en interessant generation, som er velinformeret, har mere viden og er mere kritisk end nogensinde. Det er en udfordring, hvis man ser det som en forkælet generation med mange krav, i stedet for at se mulighederne i, at generationen kan være med til at ændre virksomheden,” siger han.

Mange unge forventer at virksomhederne har styr på deres basale samfundsansvar, så der skal mere til for at tiltrække de nyuddannede. Transparens og en sublim evne til at kommunikere det gode arbejde er kendetegnende for listens højdespringere.

- MT

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.08.2026CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

25.08.2026CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

CSR.dk

En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods