Store TV 2-produktioner får internationalt bæredygtighedsstempel

I sidste uge modtog ’Vild med dans’ den internationale bæredygtighedscertificering ’Green Film’ – og den kommende tid følger ’Go’morgen Danmark, ’Go’aften Live’ og ’X Factor’ trop.

Det bæredygtige fokus i produktionen af X Factor betød et skift ti LED-lys og flere genanvendte genstande på settet. Foto: Lasse Lagoni/TV 2.

21.09.2022

CSR.dk

Sammen med produktionsselskaberne Blu, Mastiff TV og Nordisk Film TV har TV 2 taget et vigtigt skridt på vejen mod grøn tv-produktion. Siden august er flere af de største TV 2-formater, Vild med dans, Go’morgen Danmark og Go’aften Live såvel som X Factor, blevet produceret efter anvisninger fra bæredygtighedscertificeringen Green Film.

I sidste uge modtog Vild med dans som den første af de tre produktioner det grønne certifikat. Vild med dans er den første produktion i Danmark og den første live-produktion i Europa, som får et bæredygtighedsstempel af Green Film.

”TV 2 er den største indkøber af dansk indhold, og derfor har vi selvfølgelig et ansvar. Sammen med vores samarbejdspartnere skal vi finde de bedste løsninger, så vi i fællesskab kan sætte skub i den grønne omstilling på produktionerne. ’Green Film’-certificeringen på vores største produktioner viser, hvor meget vi kan rykke os, når vi ser bæredygtighed som et fælles brancheansvar,” siger Lotte Lindegaard, der er indholdsdirektør hos TV 2.

Gode erfaringer til fremtiden

På produktionerne af ’Vild med dans’, ’Go’morgen Danmark, Go’aften Live, og ’X Factor’ indebærer ’Green Film’-certificeringen blandt andet, at der anvendes LED-lys, hvor det er muligt, at der ikke bruges generatorer, og at så mange materialer som muligt er genbrug.

Alle tre produktioner skal desuden udarbejde en klimarapport, som sendes til godkendelse hos en ekstern certificerings- og inspektionsvirksomhed.

Mads Enemark, som er produktionsleder på ’Vild med dans’, har været glad for processen:

”Vi var hos Mastiff TV selv begyndt at tænke i mere bæredygtige løsninger, men beslutningen om en egentlig bæredygtighedscertificering af Vild med dans betyder, at vi på produktionen har gennemgået og justeret flere ting, og at vi står sammen om at lægge pres på vores samarbejdspartnere for, at de også lever op til de nye standarder. Vores crew får et skub i forhold til at gøre op med vanetænkningen, og den erfaring tager man forhåbentlig med sig på næste produktion,” fortæller han.

Green Film-certificeringen

Green Film er et fælles europæisk redskab udviklet i Italien, som filminstitutter, broadcastere og regionalfonde kan bruge til at understøtte og motivere europæiske produktioner til at producere mere klimavenligt. Alliancen 'Bæredygtig film og TV produktion' har valgt Greenfilm som det bedste værktøj til at guide producenterne til en mere bæredygtig produktion. Håndbogen indeholder et pointsystem til certificering.

Læs mere her

Læs også: Svanemærket kommer først med certificering af en særlig slags transport

Gennem alliancen ’Bæredygtig film og tv-produktion’, hvor TV2 er medlem, vil TV-stationen nu udbrede viden om Green Film-certificeringen til resten af branchen. Det handler nemlig ikke kun om at få et flot stempel, men også en række konkrete opgaver at arbejde med.

”Mange produktionsselskaber er selv i gang med at se på deres CO2-aftryk, men det kan være svært at få greb om alle de grønne valg i et produktionsmiljø med højt tempo, hvor tingene bare skal køre. Det er derfor vigtigt, at produktionsselskaberne har et helt konkret værktøj at arbejde med,” siger Lotte Lindegaard.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.03.2026CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

25.03.2026CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

A Two-Level Leap: CEWOOD’s Advance from Bronze to Gold

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S