Store TV 2-produktioner får internationalt bæredygtighedsstempel

I sidste uge modtog ’Vild med dans’ den internationale bæredygtighedscertificering ’Green Film’ – og den kommende tid følger ’Go’morgen Danmark, ’Go’aften Live’ og ’X Factor’ trop.

Det bæredygtige fokus i produktionen af X Factor betød et skift ti LED-lys og flere genanvendte genstande på settet. Foto: Lasse Lagoni/TV 2.

21.09.2022

CSR.dk

Sammen med produktionsselskaberne Blu, Mastiff TV og Nordisk Film TV har TV 2 taget et vigtigt skridt på vejen mod grøn tv-produktion. Siden august er flere af de største TV 2-formater, Vild med dans, Go’morgen Danmark og Go’aften Live såvel som X Factor, blevet produceret efter anvisninger fra bæredygtighedscertificeringen Green Film.

I sidste uge modtog Vild med dans som den første af de tre produktioner det grønne certifikat. Vild med dans er den første produktion i Danmark og den første live-produktion i Europa, som får et bæredygtighedsstempel af Green Film.

”TV 2 er den største indkøber af dansk indhold, og derfor har vi selvfølgelig et ansvar. Sammen med vores samarbejdspartnere skal vi finde de bedste løsninger, så vi i fællesskab kan sætte skub i den grønne omstilling på produktionerne. ’Green Film’-certificeringen på vores største produktioner viser, hvor meget vi kan rykke os, når vi ser bæredygtighed som et fælles brancheansvar,” siger Lotte Lindegaard, der er indholdsdirektør hos TV 2.

Gode erfaringer til fremtiden

På produktionerne af ’Vild med dans’, ’Go’morgen Danmark, Go’aften Live, og ’X Factor’ indebærer ’Green Film’-certificeringen blandt andet, at der anvendes LED-lys, hvor det er muligt, at der ikke bruges generatorer, og at så mange materialer som muligt er genbrug.

Alle tre produktioner skal desuden udarbejde en klimarapport, som sendes til godkendelse hos en ekstern certificerings- og inspektionsvirksomhed.

Mads Enemark, som er produktionsleder på ’Vild med dans’, har været glad for processen:

”Vi var hos Mastiff TV selv begyndt at tænke i mere bæredygtige løsninger, men beslutningen om en egentlig bæredygtighedscertificering af Vild med dans betyder, at vi på produktionen har gennemgået og justeret flere ting, og at vi står sammen om at lægge pres på vores samarbejdspartnere for, at de også lever op til de nye standarder. Vores crew får et skub i forhold til at gøre op med vanetænkningen, og den erfaring tager man forhåbentlig med sig på næste produktion,” fortæller han.

Green Film-certificeringen

Green Film er et fælles europæisk redskab udviklet i Italien, som filminstitutter, broadcastere og regionalfonde kan bruge til at understøtte og motivere europæiske produktioner til at producere mere klimavenligt. Alliancen 'Bæredygtig film og TV produktion' har valgt Greenfilm som det bedste værktøj til at guide producenterne til en mere bæredygtig produktion. Håndbogen indeholder et pointsystem til certificering.

Læs mere her

Læs også: Svanemærket kommer først med certificering af en særlig slags transport

Gennem alliancen ’Bæredygtig film og tv-produktion’, hvor TV2 er medlem, vil TV-stationen nu udbrede viden om Green Film-certificeringen til resten af branchen. Det handler nemlig ikke kun om at få et flot stempel, men også en række konkrete opgaver at arbejde med.

”Mange produktionsselskaber er selv i gang med at se på deres CO2-aftryk, men det kan være svært at få greb om alle de grønne valg i et produktionsmiljø med højt tempo, hvor tingene bare skal køre. Det er derfor vigtigt, at produktionsselskaberne har et helt konkret værktøj at arbejde med,” siger Lotte Lindegaard.

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

01.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup