Stark vil øge mænds opmærksomhed på kræft

Med et nyt sponsorat vil Stark stille sig til rådighed for Kræftens Bekæmpelse. Byggemarkedskæden vil bruge sine platforme til at nå ud til den mandlige del af befolkningen.

Byggemarkedskæden Stark er gået sammen med Kræftens Bekæmpelse under sloganet ”Sammen står vi stærkere”. Samarbejdet skal øge opmærksomheden på kræft og kampagnen er særligt rettet mod mænd. Foto: Stark..

04.05.2016

CSR.dk

Byggemarkedskæden Stark går sammen med Kræftens Bekæmpelse for at øge opmærksomheden på kræft i befolkningen – særligt hos den mandlige halvdel.

Øget opmærksomhed og fokus er med til at få folk til at kvitte smøger og dyrke motion og dermed med til at skabe positive resultater, når det kommer til kræftsygdomme. Det vil Stark nu bidrage til under sloganet ”Sammen står vi stærkere”.

Målgruppen er mænd
I forbindelse med den landsdækkende kampagne ”Mand det nytter” skal samarbejdet sætte særlig fokus på at nå ud til de danske mænd:

”Vi støtter, fordi det nytter, og fordi kræft er en vedkommende sag, der ikke kun berører mænd, men hele den danske befolkning”, siger marketingsdirektør hos Stark, Jesper Gaarde, og fortsætter:

”Hos Stark arbejder vi efter at give professionelle råd og vejledning, når kunderne har brug for det. Det handler om at være til stede og byde ind med en professionel holdning til tingene. Kræftens Bekæmpelse er en troværdig organisation, som arbejder professionelt i en god sags tjeneste, som berører os alle. Vi ser et stort potentiale i samarbejdet og glæder os til sammen at få sat stærkere fokus på mænd og kræft”.

Læs også: Stark tilbyder bæredygtigt træ i 90 butikker

Hos Kræftens Bekæmpelse ser man også frem til samarbejdet:

”Mange mænd undgår helst at beskæftige sig alt for meget med kræft og sygdom, men via dette samarbejde bliver budskaberne kommunikeret ud inden for nogle rammer, som taler mere direkte til mændene. Det kan forhåbentlig være med til at øge opmærksomheden om kræft, der hvert år rammer flere end 17.000 mænd i Danmark”, siger fundraisingchef Ken H. Andersen.

Koordineret kommunikationsstrategi
Første led i samarbejdet er at tage Starks kommunikationsplatforme i brug for at få det fælles budskab ud – det betyder både månedlige tilbudsaviser, annoncer og plakater, men også sociale medier og hjemmesiden stark.dk.

Starks sponsorat indebærer desuden, at byggemarkedskæden donerer én krone for hver gang et SelvByg-medlem bruger sit kort i kampagneperioden, der løber fra den 9. til den 29. maj.

”Jeg er spændt på at se, hvor meget STARK kan samle ind. Hver krone gør en forskel og gør det muligt for os at komme endnu længere ud med støtte til forskning, oplysning og patientstøtte”, siger Ken H. Andersen.

-CHM 

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

26.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

26.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Klimamål for SMV’er

Hvordan kommer man godt i gang med at sætte klimamål som SMV? Og hvordan arbejder man med at nå dem?

Dato

26.02.2026

Tid

09:00

Sted

Online

KLS PurePrint A/S
Event
Få adgang til den nyeste emballageviden

Vær blandt de første til at få den nye Hvidbog om cirkulær emballage, og få adgang den mest opdaterede viden om producentansvar, PPWR og emballagematerialer

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Industriens Hus, København

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Wefood: Verdens første madspildssupermarked fylder 10 år!

Folkekirkens Nødhjælp fejrer 10 års kamp mod madspild, når der torsdag den 26. februar afholdes jubilæums-event i Wefood Amager.

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Wefood, Amagerbrogade 117, 2300 København S.