Starbucks vil donere mad til USA’s fattigste
Et nyt tiltag skal mindske kaffekæden Starbucks' madspild og samtidig mætte fattige amerikanere.
Gigantkæden Starbucks vil i samarbejde med organisationerne Feeding Africa og Food Donation Connection mindske madspild i USA med nyt tiltag. Foto: Starbucks. .
I går annoncerede den amerikanske kaffebarskæde Starbucks et nyt tiltag, der skal donere kædens spiseklare måltider til såkaldte ’madbanker’, der videre skal fordele måltiderne til nogle af landets fattigste børn og voksne.
Og det falder på et tørt sted. Programmet, der har fået navnet FoodShare, kommer i en tid hvor 15 millioner amerikanske børn vokser op i hjem, hvor der hverken er næringsrig eller tilstrækkelig mad på middagsbordet. I alt estimeres det, at næsten 50 millioner amerikanere ligger på grænsen til sult, skriver Starbucks i pressemeddelelsen.
Læs også: Sainsbury’s dropper massetilbud
FoodShare er udviklet mellem Starbucks og organisationerne Food Donation Connection (FDC) samt Feeding Africa. Førstnævnte har Starbucks samarbejdet med i flere år, mens sidstnævnte netop har indgået et nyt partnerskab med den populære kaffebarskæde:
”Ligesom ved mange andre af vores sociale initiativer, kommer inspirationen og de innovative tiltag fra vores partnere”, udtaler John Kelly, senior vice president i Starbucks Global Responsibility, Community og Public Policy.
Siden år 2010 har Starbucks butikker doneret bagværk til udsatte, gennem samarbejdet med FDC.
-CHM