Stadig elendige forhold for tekstilarbejderne i Bangladesh

En ny rapport fra DanWatch gør status på arbejdsvilkårene i Bangladeshs tekstilindustri. Forholdene er stadig problematiske, og både fysiske og verbale krænkelser er hverdag for mange arbejdere.

En ny rapport fra DanWatch fastslår, at hverdagen som tekstilarbejder i Bangladesh stadig er præget af verbale overgreb og decideret vold i forbindelse med kvindelige syerskers graviditeter eller fagforeningsdannelse..

22.04.2014

CSR.dk

På årsdagen for industri-katastrofen Rana Plaza-kollapset, der dræbte mindst 1.134 tekstilarbejdere og sårede flere end 2.000, dokumenterer DanWatch i ny rapport, at arbejderne fortsat bliver udsat for talrige krænkelser. 

Læs også: Dansk handelsinitiativ skal støtte syersker i Bangladesh

Rapporten 'Tøjets Tragedier' gør status på arbejds- og levevilkår i Bangladeshs tekstilindustri, og konkluderer, at vold, råb, fysiske og verbale overfald på tekstilarbejdere på faldefærdige fabrikker, der har massive problemer med sikkerheden, stadig er en del af hverdagen i Bangladesh. 

En undersøgelse på 80 fabrikker i Bangladesh fra rapporten viser desuden, at 25 procent af arbejderne har oplevet vold og fysisk afstraffelse, og 75 procent har oplevet verbal afstraffelse.

Rapporten bygger på interviews med mere end 30 arbejdere fra 14 fabrikker samt eksperter i Bangladeshs arbejdsmarked og giver et øjebliksbillede af vilkårene for de tekstilarbejdere, der hvert år syr tøj til danske forbrugere for millioner af kroner.

Manglende sikkerhed og lav løn
De nyeste bygningsinspektioner viser desuden, at problemerne med brand- og bygningssikkerhed på tekstilfabrikkerne endnu ikke er løst. 

Læs også: Bangladesh – en ny begyndelse?

Arbejdsugen for en tekstilarbejder er stadig på 56 timer eller mere til en mindsteløn på 370 kroner om måneden, selvom levelønnen i Bangladesh anslås til 653 kroner.

Læs hele rapporten fra DanWatch her.

-TK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.05.2026UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

29.05.2026CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark