Stadig elendige forhold for tekstilarbejderne i Bangladesh

En ny rapport fra DanWatch gør status på arbejdsvilkårene i Bangladeshs tekstilindustri. Forholdene er stadig problematiske, og både fysiske og verbale krænkelser er hverdag for mange arbejdere.

En ny rapport fra DanWatch fastslår, at hverdagen som tekstilarbejder i Bangladesh stadig er præget af verbale overgreb og decideret vold i forbindelse med kvindelige syerskers graviditeter eller fagforeningsdannelse..

22.04.2014

CSR.dk

På årsdagen for industri-katastrofen Rana Plaza-kollapset, der dræbte mindst 1.134 tekstilarbejdere og sårede flere end 2.000, dokumenterer DanWatch i ny rapport, at arbejderne fortsat bliver udsat for talrige krænkelser. 

Læs også: Dansk handelsinitiativ skal støtte syersker i Bangladesh

Rapporten 'Tøjets Tragedier' gør status på arbejds- og levevilkår i Bangladeshs tekstilindustri, og konkluderer, at vold, råb, fysiske og verbale overfald på tekstilarbejdere på faldefærdige fabrikker, der har massive problemer med sikkerheden, stadig er en del af hverdagen i Bangladesh. 

En undersøgelse på 80 fabrikker i Bangladesh fra rapporten viser desuden, at 25 procent af arbejderne har oplevet vold og fysisk afstraffelse, og 75 procent har oplevet verbal afstraffelse.

Rapporten bygger på interviews med mere end 30 arbejdere fra 14 fabrikker samt eksperter i Bangladeshs arbejdsmarked og giver et øjebliksbillede af vilkårene for de tekstilarbejdere, der hvert år syr tøj til danske forbrugere for millioner af kroner.

Manglende sikkerhed og lav løn
De nyeste bygningsinspektioner viser desuden, at problemerne med brand- og bygningssikkerhed på tekstilfabrikkerne endnu ikke er løst. 

Læs også: Bangladesh – en ny begyndelse?

Arbejdsugen for en tekstilarbejder er stadig på 56 timer eller mere til en mindsteløn på 370 kroner om måneden, selvom levelønnen i Bangladesh anslås til 653 kroner.

Læs hele rapporten fra DanWatch her.

-TK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Cabi
Webinar
Når stress rammer arbejdspladsen

Stress er et komplekst fænomen. Det opstår sjældent kun ét sted, men i samspil mellem arbejdsliv, privatliv og den enkeltes livssituation. På dette webinar får du viden om udviklingen i stress, hvor belastningen kan komme fra, og hvad arbejdspladsen kan gøre for at gribe tidligt ind og balancere imellem omsorg, drift og fælles ansvar.

Dato

28.10.2026

Tid

13:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online