Sol og vind står stærkest: Dansk superfond justerer kursen i det grønne investeringslandskab

Efter mange år med høje forventninger til nye klimateknologier viser erfaringerne fra investeringsfonden EIFO, at de sikreste investeringer stadig er de kendte og skalerbare løsninger som sol- og vindenergi.

22.04.2025

CSR.dk

Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, har været blandt verdens mest aktive finansieringspartnere på havvind, men fondens ambitioner har også rakt langt ud over de klassiske løsninger. 

For bare tre år siden fremhævede EIFO-topchef Peder Lundquist brint og CO2-lagring som de næste store teknologier i den grønne omstilling. I dag ser billedet anderledes ud.

Flere af fondens investeringer i nye teknologier er endt med tab, blandt andet i Green Hydrogen Systems, hvor EIFO har 100 mio. kr. i klemme. Samtidig må fonden erkende, at mange projekter aldrig blev realiseret. 

Derimod har investeringerne i sol og vind vist sig mere modstandsdygtige over for den uro, der har meldt sig geopolitisk og på markedet ovenpå Donald Trumps handelskrig. Ifølge Peder Lundquist er efterspørgslen på strøm dog globalt stigende, og teknologier som vindenergi har et klart forspring. 

Drømmerier eller reelle alternativer?

EIFO’s seneste erfaringer peger på, at investeringer i grøn teknologi kun bliver rentable, hvis teknologien både er skalerbar og prismæssigt konkurrencedygtig med fossile alternativer. Det er netop, hvad solceller og vindmøller leverer. Over halvdelen af fondens samlede udlån og eksportfinansiering på 173 mia. kr. går til vindenergi globalt.

Størst har forventningerne været til grøn brint og Power-to-X. De har i praksis dog vist sig vanskelige at løfte uden støtteordninger og stabile afsætningskontrakter. Markedet har ganske enkelt ikke kunnet bære prisforskellen. 

”Alle har tilsyneladende haft en forventning om, at markedet af sig selv kunne bringe den grønne brint frem til slutbrugeren uden støtte. Det har vist sig at være for optimistisk,” siger Peder Lundquist til Finans.

Skaleringsproblemer har været en fællesnævner i flere kriseramte projekter, herunder også i Better Energy og Northvolt. Erfaringerne har fået EIFO til at revurdere sin tilgang og fokusere på risikodækning og solid projektmodenhed. De grønne teknologier er stadig centrale, men ikke alle er lige langt. Som Lundquist siger til Finans: 

”Vi er sultne på det grønne. Men vi skal være mere forsigtige. Når vi låner nogle penge ud, som vi i sidste ende har fået af skatteyderne, så skal vi også gøre det på et grundlag, hvor vi har sikkerheder i de lån.”

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

03.06.2026CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Webinar
VSME: Lettere bæredygtighedsrapportering

Hvordan leverer man gode, relevante bæredygtighedsdata til kunder og samarbejdspartnere uden at drukne i bureaukrati?

Dato

17.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online