Sol og vind står stærkest: Dansk superfond justerer kursen i det grønne investeringslandskab

Efter mange år med høje forventninger til nye klimateknologier viser erfaringerne fra investeringsfonden EIFO, at de sikreste investeringer stadig er de kendte og skalerbare løsninger som sol- og vindenergi.

22.04.2025

CSR.dk

Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, har været blandt verdens mest aktive finansieringspartnere på havvind, men fondens ambitioner har også rakt langt ud over de klassiske løsninger. 

For bare tre år siden fremhævede EIFO-topchef Peder Lundquist brint og CO2-lagring som de næste store teknologier i den grønne omstilling. I dag ser billedet anderledes ud.

Flere af fondens investeringer i nye teknologier er endt med tab, blandt andet i Green Hydrogen Systems, hvor EIFO har 100 mio. kr. i klemme. Samtidig må fonden erkende, at mange projekter aldrig blev realiseret. 

Derimod har investeringerne i sol og vind vist sig mere modstandsdygtige over for den uro, der har meldt sig geopolitisk og på markedet ovenpå Donald Trumps handelskrig. Ifølge Peder Lundquist er efterspørgslen på strøm dog globalt stigende, og teknologier som vindenergi har et klart forspring. 

Drømmerier eller reelle alternativer?

EIFO’s seneste erfaringer peger på, at investeringer i grøn teknologi kun bliver rentable, hvis teknologien både er skalerbar og prismæssigt konkurrencedygtig med fossile alternativer. Det er netop, hvad solceller og vindmøller leverer. Over halvdelen af fondens samlede udlån og eksportfinansiering på 173 mia. kr. går til vindenergi globalt.

Størst har forventningerne været til grøn brint og Power-to-X. De har i praksis dog vist sig vanskelige at løfte uden støtteordninger og stabile afsætningskontrakter. Markedet har ganske enkelt ikke kunnet bære prisforskellen. 

”Alle har tilsyneladende haft en forventning om, at markedet af sig selv kunne bringe den grønne brint frem til slutbrugeren uden støtte. Det har vist sig at være for optimistisk,” siger Peder Lundquist til Finans.

Skaleringsproblemer har været en fællesnævner i flere kriseramte projekter, herunder også i Better Energy og Northvolt. Erfaringerne har fået EIFO til at revurdere sin tilgang og fokusere på risikodækning og solid projektmodenhed. De grønne teknologier er stadig centrale, men ikke alle er lige langt. Som Lundquist siger til Finans: 

”Vi er sultne på det grønne. Men vi skal være mere forsigtige. Når vi låner nogle penge ud, som vi i sidste ende har fået af skatteyderne, så skal vi også gøre det på et grundlag, hvor vi har sikkerheder i de lån.”

- lhs

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

18.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab førte til 40 tons mindre plastspild om året hos CK Produktion

18.11.2025Valified

Sponseret

Bestyrelsens blinde vinkel: ESG er ikke så komplekst, som mange tror

17.11.2025CSR.dk

Danske virksomheder vil koble klima med sikkerhed og uafhængighed på COP30

14.11.2025CSR.dk

Grøn strøm fra den rådne banan: Der skal være mere inddragelse

14.11.2025CSR.dk

Ørsted fuldender sin grønne omstilling: 98 procent lavere CO2-udledning

13.11.2025CSR.dk

Forskere: Klimatiltag i landbruget kan forværre dyrevelfærd og true biodiversiteten

12.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service forankrer ESG-tiltag i driften for at styrke kundernes rapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

19.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Århus

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

19.11.2025

Tid

12:00

Sted

Rytoften 3, 8210 Aarhus, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

20.11.2025

Sted

København Ø