Skoleelever skal battle i bæredygtighed

Københavnske skoleelever skal konkurrere om bæredygtighed ved Grøn Udfordring CPH.

Samarbejdet med skolerne i Grøn Udfordring giver os mulighed for at høre elevernes bud på fremtidens muligheder,” siger underdirektør Inge Fisker. Foto: Dansk Retursystem. .

23.03.2015

CSR.dk

Skoleelever i Storkøbenhavn skal konkurrere på bæredygtighed og klimavenlige løsninger i konkurrencen Grøn Udfordring CPH. Konkurrencen har til formål at få de deltagende skoleelever til at komme op med nye ideer til Hovedstadens klimaproblemer, hvad end det er nedbringelse af CO2 i transporten over Øresund eller tyggegummirester på fortovene. 

Eleverne fra udskolingen skal med andre ord komme op med den bedste bæredygtige idé inden for blandt andet pant- og retursystemet, transport, elforbrug og renlighed i bybilledet og præsentere den for et dommerpanel den 25. marts.

Læs også: Lego indgår partnerskab med Unicef

Det er prominente aktører som Dansk Retursystem, Sund & Bælt, NCC, ARC, Københavns Kommune og Hold Danmark Rent, der inviterer de 18 deltagende skoler i Københavnsområdet til konkurrencen, der afholdes på Utterslev Skole.

Ikke kun for børnene
Markedsdirektør i Dansk Retursystem Inge Fisker, ser Grøn Udfordring CPH som en god mulighed for at lære unge nogle miljørigtige grundregler for unge mennesker.

”Vi deltager i Grøn Udfordring, fordi eleverne arbejder med miljø, bæredygtighed og innovative løsninger på reelle grønne udfordringer. Det er helt generelt vigtigt, at de unge lærer om miljø og innovation, så de bliver aktive medspillere i samfundet”, siger hun. Dog ser hun det også som en gylden mulighed for at lære, hvordan de selv kan gøre det bedre:

”Vi er også med som virksomhed, fordi vi vil have de unges bud på, hvordan vi kan gøre fremtidens genanvendelse endnu bedre”, forklarer Inge Fisker. 

Læs også: Hiphopstjerne åbner bæredygtig butik

Dommerpanelet bestående af Lene Bech Mikkelsen fra NTS-centeret, børne- og ungdomsborgmester Pia Allerslev, Københavns Kommune og lektor i bioteknologi, kemi og matematik, Lise Grønlund fra Nørre Gymnasium skal beslutte, hvilket af de 18 hold der skal vinde æren og et gavekort på 1-2- og 3.000 kr. 

-JPN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.03.2026CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

20.03.2026CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Annonce

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan omsætter Service By Larsen samfundsansvar til forretning i rengøringsbranchen

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

CSR.dk

Sampo kobler millionbonusser til bæredygtighed

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

De grønne ambitioner er ved at løbe fra løsningerne i dansk erhvervsliv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online