Skoleelever skal battle i bæredygtighed

Københavnske skoleelever skal konkurrere om bæredygtighed ved Grøn Udfordring CPH.

Samarbejdet med skolerne i Grøn Udfordring giver os mulighed for at høre elevernes bud på fremtidens muligheder,” siger underdirektør Inge Fisker. Foto: Dansk Retursystem. .

23.03.2015

CSR.dk

Skoleelever i Storkøbenhavn skal konkurrere på bæredygtighed og klimavenlige løsninger i konkurrencen Grøn Udfordring CPH. Konkurrencen har til formål at få de deltagende skoleelever til at komme op med nye ideer til Hovedstadens klimaproblemer, hvad end det er nedbringelse af CO2 i transporten over Øresund eller tyggegummirester på fortovene. 

Eleverne fra udskolingen skal med andre ord komme op med den bedste bæredygtige idé inden for blandt andet pant- og retursystemet, transport, elforbrug og renlighed i bybilledet og præsentere den for et dommerpanel den 25. marts.

Læs også: Lego indgår partnerskab med Unicef

Det er prominente aktører som Dansk Retursystem, Sund & Bælt, NCC, ARC, Københavns Kommune og Hold Danmark Rent, der inviterer de 18 deltagende skoler i Københavnsområdet til konkurrencen, der afholdes på Utterslev Skole.

Ikke kun for børnene
Markedsdirektør i Dansk Retursystem Inge Fisker, ser Grøn Udfordring CPH som en god mulighed for at lære unge nogle miljørigtige grundregler for unge mennesker.

”Vi deltager i Grøn Udfordring, fordi eleverne arbejder med miljø, bæredygtighed og innovative løsninger på reelle grønne udfordringer. Det er helt generelt vigtigt, at de unge lærer om miljø og innovation, så de bliver aktive medspillere i samfundet”, siger hun. Dog ser hun det også som en gylden mulighed for at lære, hvordan de selv kan gøre det bedre:

”Vi er også med som virksomhed, fordi vi vil have de unges bud på, hvordan vi kan gøre fremtidens genanvendelse endnu bedre”, forklarer Inge Fisker. 

Læs også: Hiphopstjerne åbner bæredygtig butik

Dommerpanelet bestående af Lene Bech Mikkelsen fra NTS-centeret, børne- og ungdomsborgmester Pia Allerslev, Københavns Kommune og lektor i bioteknologi, kemi og matematik, Lise Grønlund fra Nørre Gymnasium skal beslutte, hvilket af de 18 hold der skal vinde æren og et gavekort på 1-2- og 3.000 kr. 

-JPN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.03.2026CSR.dk

De grønne ambitioner er ved at løbe fra løsningerne i dansk erhvervsliv

16.03.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

ESG-jobs forsvinder ikke – de flytter ind i forretningen

Annonce

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Global måling: Befolkninger ønsker bedre balance mellem vækst og bæredygtighed

CSR.dk

Planteingredienser skal produceres i større skala

CSR.dk

Dansk topchef: Klimadagsordenen skal frem i rampelyset

SustainImpact ApS

Sponseret

WEBINAR RECORDING: Should Medium Sized Businesses Prioritize Sustainability?

CSR.dk

Amerikansk erhvervsliv lancerer klimainitiativ med 100 millioner dollar i ryggen

CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V