Skoleelever skal battle i bæredygtighed

Københavnske skoleelever skal konkurrere om bæredygtighed ved Grøn Udfordring CPH.

Samarbejdet med skolerne i Grøn Udfordring giver os mulighed for at høre elevernes bud på fremtidens muligheder,” siger underdirektør Inge Fisker. Foto: Dansk Retursystem. .

23.03.2015

CSR.dk

Skoleelever i Storkøbenhavn skal konkurrere på bæredygtighed og klimavenlige løsninger i konkurrencen Grøn Udfordring CPH. Konkurrencen har til formål at få de deltagende skoleelever til at komme op med nye ideer til Hovedstadens klimaproblemer, hvad end det er nedbringelse af CO2 i transporten over Øresund eller tyggegummirester på fortovene. 

Eleverne fra udskolingen skal med andre ord komme op med den bedste bæredygtige idé inden for blandt andet pant- og retursystemet, transport, elforbrug og renlighed i bybilledet og præsentere den for et dommerpanel den 25. marts.

Læs også: Lego indgår partnerskab med Unicef

Det er prominente aktører som Dansk Retursystem, Sund & Bælt, NCC, ARC, Københavns Kommune og Hold Danmark Rent, der inviterer de 18 deltagende skoler i Københavnsområdet til konkurrencen, der afholdes på Utterslev Skole.

Ikke kun for børnene
Markedsdirektør i Dansk Retursystem Inge Fisker, ser Grøn Udfordring CPH som en god mulighed for at lære unge nogle miljørigtige grundregler for unge mennesker.

”Vi deltager i Grøn Udfordring, fordi eleverne arbejder med miljø, bæredygtighed og innovative løsninger på reelle grønne udfordringer. Det er helt generelt vigtigt, at de unge lærer om miljø og innovation, så de bliver aktive medspillere i samfundet”, siger hun. Dog ser hun det også som en gylden mulighed for at lære, hvordan de selv kan gøre det bedre:

”Vi er også med som virksomhed, fordi vi vil have de unges bud på, hvordan vi kan gøre fremtidens genanvendelse endnu bedre”, forklarer Inge Fisker. 

Læs også: Hiphopstjerne åbner bæredygtig butik

Dommerpanelet bestående af Lene Bech Mikkelsen fra NTS-centeret, børne- og ungdomsborgmester Pia Allerslev, Københavns Kommune og lektor i bioteknologi, kemi og matematik, Lise Grønlund fra Nørre Gymnasium skal beslutte, hvilket af de 18 hold der skal vinde æren og et gavekort på 1-2- og 3.000 kr. 

-JPN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

01.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark