Sikkerhed og klima i top når ledere skal stemme

Lederne har undersøgt, hvad deres medlemmer går op i, når de på søndag skal stemme til Europaparlamentsvalget. De er ikke i tvivl: EU skal beholde den grønne førertrøje på. Og garantere sikkerhed.

Erhvervsledere stemmer også til EU-parlamentsvalg? Men hvad går de op i? Det viser ny undersøgelse fra Lederne.. Foto: 123rf.com

04.06.2024

CSR.dk

For erhvervslivets ledere er der særligt to emner, som vægter tungt, når de den 9. juni går i stemmeboksen til EP-valget. I en spørgeundersøgelse har Lederne bedt knap 1.000 privatansatte ledere rangere en række emner ud fra, hvor meget hvert emne betyder for deres stemme til EP-valget. Øverst på listen er emnet ”sikkerhed og forsvar” tæt fulgt af ”klimaforandringer og grøn omstilling”. Længere nede på listen kommer ”håndtering af flygtninge og migranter” som nummer tre.

"Det er ikke underligt, at sikkerhed og forsvar ligger allerøverst på listen lige nu, hvor to alvorlige krige er rykket helt ind i vores hverdag. Men samtidig er det helt naturligt, at klimaproblematikken næsten lige så vigtig for lederne, selvom det emne lige nu er trængt lidt i baggrunden i den offentlige debat. Klima- og naturkrisen er en langvarig, strukturel udfordring, som lederne har haft fokus på i mange år, og som de også vil have fokus på i mange år fremover," siger Ledernes administrerende direktør, Bodil Nordestgaard Ismiris, og uddyber:

"Samtidig er der brug for handlekraftige ledere – både politikere og i erhvervslivet – som tør søge nye veje i klimakampen. Det kræver, at unødigt bureaukrati ikke spænder ben for konkrete initiativer."

EU er vigtig for omstillingen

Der er flere grunde til, at klima og grøn omstilling fylder meget hos danske ledere, når de skal i stemmeboksen til netop EP-valget. Blandt andet spiller EU en vigtig rolle for virksomhederne i den grønne omstilling.

Eksempelvis mærker mange virksomheder konsekvenserne af det såkaldte CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), der trådt i kraft fra i år. I følge direktivet skal større virksomheder fremover rapportere om deres miljøaftryk, sociale og ledelsesmæssige forhold. Direktivet ventes også at få konsekvenser for mindre virksomheder, der leverer til de større.

Generelt er ledere i erhvervslivet godt tilfredse med, at EU på den måde fører an, når det gælder klimaindsatsen, fremgår det af spørgeundersøgelsen fra Lederne. Her svarer næsten 8 ud af 10, at EU bør sætte rammerne for den grønne omstilling.

"Vi ved, at danske ledere gerne vil den grønne omstilling, og allerhelst ser de, at det sker på fair vilkår i EU. Det nytter ikke, at Danmark går grøn enegang. Derfor mener danske ledere, at EU bør sætte rammerne for den grønne omstilling. Ambitiøse fælles regler i EU er en fordel for mange danske virksomheder, der har arbejdet med det grønne område. En harmonisering på tværs af EU vil også betyde, at det bliver nemmere at samarbejde med andre europæiske virksomheder på bæredygtighedsområdet," lyder det fra Bodil Nordestgaard Ismiris.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

28.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Det Relationelle Lederskab og Virksomhedens Organisering

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CSR.dk

Status på natur som væsentligt emne for virksomhederne

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

30.04.2026

Sted

Odense

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme
Webinar
Webinar: Sæt social bæredygtighed på dagsordenen - sådan kommer din virksomhed i gang

Hvordan kan arbejdet med social bæredygtighed styrke din forretning og samtidig skabe værdi for mennesker? Få indsigt i andre virksomheders erfaringer og konkrete initiativer og bliv introduceret til et nyt værktøj, der kan hjælpe din virksomhed i gang med sociale indsatser.

Dato

30.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online