Siemens vil belønne topledere for bæredygtighed

Der skal banes vej for en mere bæredygtig form for kapitalisme. Siemens vil gå i spidsen ved at tildele deres topledere aktieoptioner baseret på bæredygtighedsmål.

Fremover skal 20 procent af Siemens' aktieoptioner tildeles ud fra ESG-mål Arkivfoto..

23.01.2020

CSR.dk

Fremover vil topledelsen i Siemens blive tildelt aktieoptioner afhængigt af, hvor dygtig den enkelte topleder er til at levere reduktion af CO2-udledning, stigende kundetilfredshed og uddannelse af medarbejdere.

Læs også: Grundfos-direktør: Alle virksomheder kan gå grønt

Dermed bliver aktieoptionerne ikke længere blot fordelt på baggrund af afkast. Det skriver Berlingske.

Bestyrelsesformand Jim Hagemann Snabe vil på generalforsamlingen d. 5. februar foreslå bestyrelsen at 20 procent af aktieoptionerne til den otte mand store topledelse tildeles ud fra ESG-mål.

Grøn kapitalisme
”Vi har valgt nogle meget simple parametre. Vores CO2-udledning, hvor vi har forpligtet os til at være CO2-neutrale i 2030, hvor meget vi uddanner vores medarbejdere og vores kundetilfredshed, og så har vi selvfølgelig stadig vores aktieværdi sammenlignet med konkurrenternes. De fire parametre skal fremover indgå i at bedømme ledelsens langsigtede bonusberegninger, og ledelsen skal levere værdi på alle fire parametre”, siger Jim Hagemann Snabe til Berlingske.

Bestyrelsesformanden er blandt andet inspireret af Grundfos, der sidste år indførte et lignende bonusprogram for ledelsen. 

Læs også: Kampagne udstiller topledelser uden kvinder

Hvordan værdiskabelsen for samfund, medarbejdere og kunder måles og gøres op i tal er stadig til diskussion, men et forslag udarbejdet af de fire største globale revisionsselskaber i samarbejde med World Economic Forum vil blive præsenteret i løbet af dette års møde i Davos.

Jim Hagemann Snabe forklarer til Berlingske, at arbejdet har stået på i seks måneder med fokus på at at udvikle "de rigtige parametre og gøre det revisionsbart". Noget som ifølge ham måske kan blive til "en form for ny regnskabsstandard".

- SMF

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.12.2025CSR.dk

Tobaksindustrien har solidt fodfæste i dansk politik, viser ny opgørelse

02.12.2025CSR.dk

Grønne løsninger i fællesskab: Kommuner og erhvervsliv skubber omstillingen frem lokalt

01.12.2025BSR

Sponseret

Effective Stakeholder Engagement: Ensuring Internal Company Alignment

01.12.2025CSR.dk

LEGO kæmper med at gøre klodsen grøn

28.11.2025CSR.dk

EU lemper og udskyder banebrydende afskovningslov

28.11.2025CSR.dk

Over halvdelen af LEGO’s indpakning er nu papirbaseret

27.11.2025CSR.dk

Global undersøgelse: Byer verden over flytter sig væk fra kysten på grund af klimarisici

26.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne fællesskaber kan nedbringe danskernes CO2-aftryk markant

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle