Sådan ser kønsfordelingerne ud i toppen af den offentlige sektor

For første gang er det muligt at dykke ned i konkrete offentlige institutioner og virksomheders kønssammensætning i bestyrelser, og som noget nyt, også i de øverste ledelsesniveauer.

Foto: 123rf.com

04.10.2024

CSR.dk

Nu er det muligt at danne sig et overblik over kønsfordelingerne i både bestyrelser og den øverste ledelse i det offentlige på den nye hjemmeside ligestillingiledelse.dk.

Den nye hjemmeside og nøgletallene følger op på den seneste ændring af ligestillingsloven, der trådte i kraft den 1. januar 2023.

Tallene viser bl.a., at den gennemsnitlige kønssammensætning i offentlige bestyrelser er 45 procent kvinder og 55 procent mænd. For første gang opgøres også kønssammensætningen på de øverste ledelsesniveauer. Her er der gennemsnitligt 47 procent kvinder og 53 procent mænd på tværs af staten, kommuner og regioner.

Lokale skævheder

Der er overordnet en ligelig kønsfordeling. Men kigger man nærmere på de enkelte institutioner, er der stadig plads til forbedring. I knap halvdelen af bestyrelserne og cirka en tredjedel af ledelserne er det ene køn underrepræsenteret, og oftest er det kvinderne.

”Det er helt afgørende, at både kvinder og mænd er med til at træffe beslutninger og sætte retning for vores samfund. Samtidig skal vi have alle talenter i spil, og både piger og drenge skal kunne se sig selv i en lederposition. Vi har i vid udstrækning en ligelig kønssammensætning i toppen af den offentlige sektor. Det er positivt. Men zoomes der ind på den enkelte institution, er der fortsat plads til forbedringer. Med den styrkede lovgivning på området forpligter vi institutionerne til at blive ved med at arbejde med kønsbalancerne, og med hjemmesiden giver vi alle mulighed for at følge med i udviklingen og ambitionsniveauet.” siger minister for ligestilling, Magnus Heunicke.

De offentlige institutioner og virksomheder, der ikke har ligelig kønssammensætning i deres bestyrelse eller den øverste ledelse, er forpligtet til at opstille måltal og udarbejde en politik for at opnå en ligelig fordeling. Cirka halvdelen af de forpligtede offentlige institutioner og virksomheder mangler stadig de nødvendige måltal og politikker.

Første gang har tal for 2023

Nøgletallene giver status for 2023 og er de første, der indeholder kønssammensætningen for øverste ledelsesniveauer i hele den offentlige sektor – det vil sige statslige institutioner og virksomheder, ministerier, styrelser mv, kommuner, kommunale fællesskaber, regioner og regionale sygehuse.

De indberettede resultater kan findes på den nyoprettede interaktive hjemmeside, der giver alle mulighed for at dykke ned i data for de enkelte institutioner og virksomheder.

Få overblik over nøgletallene for 2023 her eller dyk ned i data på hjemmesiden her.

Nøgletallene, som er lavet af Rambøll Management Consulting for Miljø- og Ligestillingsministeriet, giver en status over kønssammensætningen i de offentlige institutioner og virksomheders bestyrelser og på de øverste ledelsesniveauer. Desuden gives en status for deres måltal og politikker for kønssammensætning i de øverste ledelsesniveauer.

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

01.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves | Energy & Environment

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for energi og miljø.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart