Resten af ledelsen skal også forstå ESG

Hvordan skal finansafdelingen bedømme en klimaplan, hvis de ikke er helt sikre på, hvad det er? CBS Executive Fonden vil lukke hul i ledelsesindsigt og på uddannelsesmarkedet.

Foto: CSR.dk

22.11.2024

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

I januar 2025 skydes første udgave af CBS Executive Fondens helt nye uddannelsestilbud til virksomhedsledere i gang: en avanceret grunduddannelse i ESG med navnet Sustainable Leadership and Transformation.

”Der findes masser af uddannelsestilbud til dem, der er udøvende inden for ESG. Men ikke rigtig noget til de ledere, som i stadig højere grad får ESG ind som en del af deres arbejde. Det er derfor, vi lancerer denne uddannelse,” siger Andreas Rasche, som er Professor of Business in Society på CBS og Academic Director på uddannelsen. 

ESG er alle vegne

Det er utvivlsomt, at ESG flytter ind i flere og flere ledelsesområder. Det oplagte eksempel er finansdirektøren, der som følge af nye lovkrav skal integrere ESG-rapportering i den finansielle årsrapport. Eller som skal være i stand til at vurdere en climate transition plan. Men også indkøbschefen kommer til at skulle arbejde med virksomhedens ESG-krav til deres leverandører. Eller salgsdirektøren, som får flere og flere kunder, der beder salgsteamet dokumentere og redegøre for et produkts CO2-aftryk, eller opdager at de er nødt til at arbejde med Ecovadis for at komme i betragtning i et udbud.

Man kan også forestille sig, at medarbejdere med ansvar for f.eks. ansvarlige indkøb, produktion, kommunikation, distribution, salg, kommunikation, marketing el. lign, ind i mellem nok godt kunne ønske sig, at beslutninger om ressourceallokering og udviklingsmål osv. blev taget på et lidt mere kvalificeret grundlag, når det handler om ESG. 

Kun bæredygtighedsteams forstår ESG

”Der er brug for mere ESG-”literacy” i ledelserne. Vi ved fra forskning, at bæredygtighedsforståelsen er stærk i mange virksomheder, bare ikke uden for bæredygtighedsteamsene. Det hul er vi nødt til at få lukket,” siger Andreas Rasche. 

I en verden af globale kriser, skal ledelser nemlig være i stand til at tænke langsigtet og forstå verden og kriserne, som de systemiske udfordringer de er. Det kræver f.eks. også, at man interagerer med en bredere kreds af stakeholders og tager deres interesser med ind i sit ledelsesarbejde. 

”Det er et mindset, som skal udvikles, hvis man skal være førende i sit felt. Og det er det, man får ud af at gennemføre uddannelsen i Sustainable Leadership and Transformation. Gennem en ny forståelse af bæredygtighed, og hvordan spørgsmål fra den agenda er forbundet med forretningsdrift og -udvikling,” siger Andreas Rasche. 

Et netværk for fremtiden

Første hold på uddannelsen begynder i januar 2025 med tilmeldingsfrist 1. december 2024. I salgsprocessen har CBS Executive Fonden, som udbyder uddannelsen, satset på at påbegynde opbygningen af et konsortium af virksomheder, som over tid sender flere medlemmer af deres ledelse gennem uddannelsen. 

”Så der bliver en fælles referenceramme, mens virksomheden opbygger en stærk kapacitet på bæredygtighed i sit ledelsesteam,” siger Andreas Rasche, og understreger, at han ikke kan udlevere tal eller navne, men kun konstatere, at der er ”good traction”. 

Om uddannelsen

Uddannelsen består af 10 undervisningsdage, hvoraf syv er fordelt på tre moduler med fysisk fremmøde, mens de sidste tre dage er virtuelle seminarer og coaching-sessioner. 

CBS Executive Fonden har desuden indgået aftale med IMD (International Institute for Management Development) om en fælles certificeringsmulighed. For at opnå en sådan, skal man tage et hovedprogramme på en af de to skoler og kombinerer det med tre ”IMD Sustainability Accelerators”. 

Frist for tilmelding er 1. december 2024.

Uddannelsen koster 95.000 danske kroner.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

29.12.2025CSR.dk

Juraen spænder ben for den fulde udnyttelse af energifællesskabers store potentiale

29.12.2025CSR.dk

Geopolitisk usikkerhed er for alvor rykket ind på direktionsgangene

25.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Er dobbelt væsentlighedsvurderingen stadig relevant?

23.12.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kultursektoren efterlyser regulering for at lave grøn omstilling

23.12.2025CSR.dk

Saint-Gobain vil sende størstedelen af medarbejderne på klimakursus

22.12.2025CSR.dk

Trods udskudte krav: Virksomhed bruger ESG som strategisk løftestang for vækst

22.12.2025CSR.dk

EU lemper grønne krav til bilindustrien: ”En bjørnetjeneste”

19.12.2025CSR.dk

Bæredygtighed i 2026: Hvad sker der nu?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

06.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J