Resten af ledelsen skal også forstå ESG

Hvordan skal finansafdelingen bedømme en klimaplan, hvis de ikke er helt sikre på, hvad det er? CBS Executive Fonden vil lukke hul i ledelsesindsigt og på uddannelsesmarkedet.

Foto: CSR.dk

22.11.2024

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

I januar 2025 skydes første udgave af CBS Executive Fondens helt nye uddannelsestilbud til virksomhedsledere i gang: en avanceret grunduddannelse i ESG med navnet Sustainable Leadership and Transformation.

”Der findes masser af uddannelsestilbud til dem, der er udøvende inden for ESG. Men ikke rigtig noget til de ledere, som i stadig højere grad får ESG ind som en del af deres arbejde. Det er derfor, vi lancerer denne uddannelse,” siger Andreas Rasche, som er Professor of Business in Society på CBS og Academic Director på uddannelsen. 

ESG er alle vegne

Det er utvivlsomt, at ESG flytter ind i flere og flere ledelsesområder. Det oplagte eksempel er finansdirektøren, der som følge af nye lovkrav skal integrere ESG-rapportering i den finansielle årsrapport. Eller som skal være i stand til at vurdere en climate transition plan. Men også indkøbschefen kommer til at skulle arbejde med virksomhedens ESG-krav til deres leverandører. Eller salgsdirektøren, som får flere og flere kunder, der beder salgsteamet dokumentere og redegøre for et produkts CO2-aftryk, eller opdager at de er nødt til at arbejde med Ecovadis for at komme i betragtning i et udbud.

Man kan også forestille sig, at medarbejdere med ansvar for f.eks. ansvarlige indkøb, produktion, kommunikation, distribution, salg, kommunikation, marketing el. lign, ind i mellem nok godt kunne ønske sig, at beslutninger om ressourceallokering og udviklingsmål osv. blev taget på et lidt mere kvalificeret grundlag, når det handler om ESG. 

Kun bæredygtighedsteams forstår ESG

”Der er brug for mere ESG-”literacy” i ledelserne. Vi ved fra forskning, at bæredygtighedsforståelsen er stærk i mange virksomheder, bare ikke uden for bæredygtighedsteamsene. Det hul er vi nødt til at få lukket,” siger Andreas Rasche. 

I en verden af globale kriser, skal ledelser nemlig være i stand til at tænke langsigtet og forstå verden og kriserne, som de systemiske udfordringer de er. Det kræver f.eks. også, at man interagerer med en bredere kreds af stakeholders og tager deres interesser med ind i sit ledelsesarbejde. 

”Det er et mindset, som skal udvikles, hvis man skal være førende i sit felt. Og det er det, man får ud af at gennemføre uddannelsen i Sustainable Leadership and Transformation. Gennem en ny forståelse af bæredygtighed, og hvordan spørgsmål fra den agenda er forbundet med forretningsdrift og -udvikling,” siger Andreas Rasche. 

Et netværk for fremtiden

Første hold på uddannelsen begynder i januar 2025 med tilmeldingsfrist 1. december 2024. I salgsprocessen har CBS Executive Fonden, som udbyder uddannelsen, satset på at påbegynde opbygningen af et konsortium af virksomheder, som over tid sender flere medlemmer af deres ledelse gennem uddannelsen. 

”Så der bliver en fælles referenceramme, mens virksomheden opbygger en stærk kapacitet på bæredygtighed i sit ledelsesteam,” siger Andreas Rasche, og understreger, at han ikke kan udlevere tal eller navne, men kun konstatere, at der er ”good traction”. 

Om uddannelsen

Uddannelsen består af 10 undervisningsdage, hvoraf syv er fordelt på tre moduler med fysisk fremmøde, mens de sidste tre dage er virtuelle seminarer og coaching-sessioner. 

CBS Executive Fonden har desuden indgået aftale med IMD (International Institute for Management Development) om en fælles certificeringsmulighed. For at opnå en sådan, skal man tage et hovedprogramme på en af de to skoler og kombinerer det med tre ”IMD Sustainability Accelerators”. 

Frist for tilmelding er 1. december 2024.

Uddannelsen koster 95.000 danske kroner.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.03.2026CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

06.03.2026CSR.dk

Eksperter: Modebranchens grønne omstilling kræver fundamentale opgør

05.03.2026CSR.dk

Villum Fonden vinder Handlingsprisen for at bidrage til at flytte byggeriets grønne dagsorden fra vision til virkelighed

04.03.2026CSR.dk

“Hej CEO: Vores planet har brug for dig nu”

04.03.2026CSR.dk

ESG taber terræn lederes lønpakke: ”Et tegn på manglende seriøsitet”

03.03.2026CSR.dk

Unge og virksomheder samles om bæredygtighed

03.03.2026Valified

Sponseret

ESG uden retning koster tid og effekt – nu inviteres konsulenter til at arbejde mere datadrevet

02.03.2026CSR.dk

Nemlig vil halvere madspild og udfase turbokyllinger i ny ansvarlighedsoffensiv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online