Rekordmange deltagere i FSC Design Award 2011

For sjette år i træk afholder FSC Danmark og WWF Verdensnaturfonden designkonkurrencen FSC Design Award for landets design- og arkitektstuderende. Konkurrencen afgøres onsdag den 23. november 2011, hvor generalsekretær for WWF Verdensnaturfonden Gitte Seeberg vil kåre vinderen.

18.11.2011

CSR.dk

Et rekordstort antal deltagere har tilmeldt sig FSC Design Award 2011, hvor 80 designs vil blive udstillet på konkurrencedagen i størrelsen 1:1 foran publikum og det professionelle dommerpanel. Det skriver WWF Verdensnaturfonden og FSC Danmark i en fælles pressemeddelelse

”Når så mange vælger at deltage i FSC Design Award , er det en bekræftelse af, at FSC-mærket vinder mere og mere indpas hos fremtidens designere. Det er vi enormt glade for og stolte af,” siger Loa Dalgaard Worm, sekretariatsleder hos FSC Danmark.

Vinderen af konkurrencen får en rejse til en FSC-certificeret skov i Tanzania og mulighed for at lave en prototype af vinderdesignet. Kåringen finder sted på kunstmuseet Trapholt, hvor et professionelt dommerpanel bestående af blandt andet Christian Grosen Rasmussen fra Fritz Hansen og industriel designer Rikke Frost vil bedømme de mange bæredygtige trædesigns.

Generalsekretær for WWF Verdensnaturfonden Gitte Seeberg vil klokken 14.00 overrække førstepræmien til vinderen, samt overrække diplomer til de ni næstbedste designs. I år vil der også som noget nyt blive uddelt en forbrugerpris for bedste design. Dørene åbnes for offentligheden klokken 13.00, hvor der bliver mulighed for at se de mange designs, få en snak med deltagerne eller gå på opdagelse i den store FSC-udstilling, som Trapholt huser.

- OWG

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.02.2026CSR.dk

Mærsk dropper ESG-bonusser til ledere

09.02.2026CSR.dk

Økologiske varer bliver våben i supermarkedernes kamp om kunder

06.02.2026CSR.dk

Ny rapport: Klare prioriteringer giver plads til flere hensyn i arealomlægningen af Danmark

06.02.2026CSR.dk

Næstved vil gøre grønne valg synlige i butikker og spisesteder

06.02.2026CSR.dk

Dagrofa satser stort på bæredygtighedsprogram

05.02.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

ESPR will not reward late movers

04.02.2026CSR.dk

Nye regler skal give CO2 kreditter større troværdighed

04.02.2026CSR.dk

Virksomheder har klimaplanerne klar, men de går glip af gevinsten

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online