Rekordmange Coop-butikker donerer julemad

Interessen for julehjælp slår rekord igen i år. For mens mange forventer at skrue lidt op for gavebudgettet i 2023, melder foreningen Stop Spild Lokalt om en stigning på i efterspørgslen af overskudsmad til juleaften.

Den overskydende mad bliver hentet af frivillige fra Stop Spild Lokalt, som derefter udleverer donationerne til de såkaldte Madoaser. Foto: 123rf.com.

18.12.2023

CSR.dk

Hos Coop har rekordmange butikker meldt sig til at donere overskudsmad til økonomisk trængte. 

Det skriver koncernen i en pressemeddelelse.

For syvende år i træk samarbejder Coop med organisationen Stop Spild Lokalt. Det betyder, at mad, der ikke er blevet solgt, inden butikkerne holder lukket i helligdagene, doneres.

Samarbejdet er af flere grunde vigtigt for Coop, mener CSR-chef Thomas Roland.

Læs også: NGO vil kåre "årets greenwasher"

”Det hjælper udsatte familier i en tid, hvor de har brug for en ekstra håndsrækning. Fordi Stop Spild Lokalt er til stede over hele landet, kan vi støtte i vores butikkers nærmiljø. Det er vigtigt for os. Og så vinder klimaet på samarbejdet, fordi vi undgår et stort madspild, og fordi varerne ikke skal transporteres over store afstande.”

Rasmus Erichsen, stifter af Stop Spild Lokalt, organiserer hvert år flere tusinde frivillige over hele Danmark, som hjælper med at hente overskudsvarerne i butikkerne og dele dem gratis ud til trængte familier. 

Ifølge hans forudsigelse vil behovet for julehjælp igen i år slå rekord. 

”Behovet for vores hjælp har aldrig været større. Selvom inflationen er faldende, er julen stadig rigtig svær og presset for mange mennesker. Derfor er vi taknemmelige for støtten fra Coop og vores mangeårige samarbejde. Lillejuleaften sidste år delte vi overskudsmad ud til knap 60.000 mennesker, og vi forventer desværre, at endnu flere har brug for hjælp i år,” siger Rasmus Erichsen.

Læs også: Forbrugere overdriver bæredygtige valg: ”Praktik står i vejen for gode intentioner”

Maden hentes i butikkerne af frivillige, der derefter gennemgår maden og udleverer den på lokale udleveringssteder over hele Danmark - de såkaldte Madoaser.

Med forventning om en ekstra travl aften den 23. december har direktør i 365discount og medlem af bestyrelsen i Stop Spild Lokalt, Michael Tilsted, samt administrerende direktør for OK, Michael Løve, meldt sig til at hjælpe med at dele de mange varer ud om aftenen den 23. december i Parken på Østerbro i København.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.04.2026CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

21.04.2026Give Steel A/S

Sponseret

Kristian former fremtidens smede – én lærling ad gangen

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

Schneider Electric

Sponseret

Datacenter Designdag 2026

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

BESTSELLER

Sponseret

Renewing Our Commitment to Workplace Safety in Pakistan

CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby