Regeringen vil luge ud i grønne mærkeordninger

Der skal ryddes op i de grønne mærkeordninger, så det bliver lettere for forbrugerne at overskue, hvilke ordninger der er relevante, mener regeringen.

01.08.2012

CSR.dk

Det vrimler med grønne forbrugermærker som Øko-mærket, Svanemærket, A-mærket, Nøglehulsmærket og Indeklimamærket.

På billedet ses de mange danske mærkeordninger, som regeringen ønsker at luge ud i for at skabe større gennemsigtighed for forbrugerne. Foto: www.forbrug.dk.

Men nu skal der ryddes op i junglen af grønne mærker, mener regeringen, som ifølge DR Nyheder har et flertal i ryggen for at luge ud i mærkerne og gøre det nemmere for forbrugerne at vælge de rigtige produkter.

I første omgang vil regeringen bede Forbrugerrådet om at gennemgå de 20 mest almindelige mærker.

Læs også: Grønne mærkningsordninger i kraftig vækst

”Vi skal lave en undersøgelse af de her mærker, så vi kan være sikre på, at de lever op til forbrugerombudsmandens retningslinjer,” siger de Radikales fødevareordfører, Lotte Rod, til DR Nyheder.

Forbrugerlovpakke på vej
På længere sigt vil regeringen rydde op i mærkerne som en del af en kommende forbrugerlovpakke, der ventes at blive præsenteret i løbet af få uger.

”Målet er, at det skal være nemt at være forbruger,” understreger Lotte Rod og siger, at det helt optimale ville være et eneste mærke, der sikrer både sundhed, miljø og dyrevelfærd og så videre. Hvis undersøgelsen viser, at nogle mærker ikke lever op til kravene, bør forbrugerombudsmanden kontakte virksomheden bag mærket, fastslår Lotte Rod.

Hos Forbrugerrådet vækker forslaget glæde, fordi mange forbrugere ikke ved, hvilke mærker, de kan stole på.

"Det er helt centralt, at mærkerne giver den information, vi kan stole på. Og det vil vi gerne medvirke til at gennemgå," siger afdelingschef i Forbrugerrådet, Vagn Jelsøe.

NGO-organisationer laver egne mærker
Han understreger, at hovedproblemet ligger i private- og NGO-organisationer, der laver deres egne mærker. Derfor bør der ryddes op i de mange mærker, mener han.

"Folk kan ikke huske så mange mærker, og så har de ingen betydning. Mærkerne skal være til at huske. Man skal vide, hvad de står for, når man ser dem," vurderer Vagn Jelsøe.

Se en liste over de forskellige danske miljømærker, og læs mere om de enkelte mærker her.

- OWG

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

08.04.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København