Regeringen vil luge ud i grønne mærkeordninger

Der skal ryddes op i de grønne mærkeordninger, så det bliver lettere for forbrugerne at overskue, hvilke ordninger der er relevante, mener regeringen.

01.08.2012

CSR.dk

Det vrimler med grønne forbrugermærker som Øko-mærket, Svanemærket, A-mærket, Nøglehulsmærket og Indeklimamærket.

På billedet ses de mange danske mærkeordninger, som regeringen ønsker at luge ud i for at skabe større gennemsigtighed for forbrugerne. Foto: www.forbrug.dk.

Men nu skal der ryddes op i junglen af grønne mærker, mener regeringen, som ifølge DR Nyheder har et flertal i ryggen for at luge ud i mærkerne og gøre det nemmere for forbrugerne at vælge de rigtige produkter.

I første omgang vil regeringen bede Forbrugerrådet om at gennemgå de 20 mest almindelige mærker.

Læs også: Grønne mærkningsordninger i kraftig vækst

”Vi skal lave en undersøgelse af de her mærker, så vi kan være sikre på, at de lever op til forbrugerombudsmandens retningslinjer,” siger de Radikales fødevareordfører, Lotte Rod, til DR Nyheder.

Forbrugerlovpakke på vej
På længere sigt vil regeringen rydde op i mærkerne som en del af en kommende forbrugerlovpakke, der ventes at blive præsenteret i løbet af få uger.

”Målet er, at det skal være nemt at være forbruger,” understreger Lotte Rod og siger, at det helt optimale ville være et eneste mærke, der sikrer både sundhed, miljø og dyrevelfærd og så videre. Hvis undersøgelsen viser, at nogle mærker ikke lever op til kravene, bør forbrugerombudsmanden kontakte virksomheden bag mærket, fastslår Lotte Rod.

Hos Forbrugerrådet vækker forslaget glæde, fordi mange forbrugere ikke ved, hvilke mærker, de kan stole på.

"Det er helt centralt, at mærkerne giver den information, vi kan stole på. Og det vil vi gerne medvirke til at gennemgå," siger afdelingschef i Forbrugerrådet, Vagn Jelsøe.

NGO-organisationer laver egne mærker
Han understreger, at hovedproblemet ligger i private- og NGO-organisationer, der laver deres egne mærker. Derfor bør der ryddes op i de mange mærker, mener han.

"Folk kan ikke huske så mange mærker, og så har de ingen betydning. Mærkerne skal være til at huske. Man skal vide, hvad de står for, når man ser dem," vurderer Vagn Jelsøe.

Se en liste over de forskellige danske miljømærker, og læs mere om de enkelte mærker her.

- OWG

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.04.2026CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

09.04.2026CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby