Regeringen lancerer vækstplan for vand, bio og miljø

Regeringens nye vækstplan for vand, bio og miljøløsninger skal styrke danske virksomheders muligheder i et voksende internationalt marked. Planen skal samtidig bevare og skabe flere danske job.

19.03.2013

CSR.dk

Danske virksomheder skal have øget del i det voksende internationale marked for vand, bio og miljøløsninger. Derfor har regeringen søsat en vækstplan, der skal medvirke til at fastholde og skabe danske arbejdspladser.  

Regeringen har tre hovedambitioner med sin vækstplan:

  1. Danmark skal være et vækstcenter for effektive og intelligente løsninger på verdens vandudfordringer.
  2. Danmark skal være et vækstcenter inden for viden, teknologi og produktion i en bæredygtig bioøkonomi.
  3. I en verden med knappe ressourcer skal danske virksomheder være blandt de bedste til at producere mere med mindre.

De fem indsatsområder
Med vækstplanen tager regeringen i alt 40 initiativer, der er fordelt på fem indsatsområder:

Vandløsninger: Et øget fokus på effektivitet i vandsektoren og industrien skal skærpe efterspørgslen på eksporterbar, omkostningseffektiv teknologi, ligesom indsatsen for test, demonstration, markedsmodning og markedsføring skal løftes.

Biobaserede løsninger: Regeringen etablerer en samlet strategisk ramme for udvikling af bioøkonomien med tiltag, der dels skal fremme et europæisk marked fra 2020, og dels skal omsættes til vækst og job i Danmark her og nu.

Ressourceeffektivitet og affald: Der sættes ind for at fremme løsninger til mere ressourceeffektiv produktion samt en mere konkurrencedygtig og innovativ affaldssektor.

Renlufts-løsninger: Der igangsættes en indsats for demonstration af løsninger til bekæmpelse af luftforurening i storbyer.

Andre initiativer til styrkelse af grønne løsninger: Der tages initiativer inden for forskning og uddannelse, intelligent offentlig efterspørgsel samt øget markedsføring, og eksport- og investeringsfremme af grønne løsninger.

- JKK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

22.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Buildings Day 2026: Hvad virker faktisk i nordiske bygninger?

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle