Refurbed lancerer partnerskab på telefoni

I et nyt samarbejde mellem Refurbed og Greenspeak bliver danskere i stand til at købe en genanvendt smartphone og et mobilabonnement på samme tid, mens de støtter projekter, der arbejder for et bedre klima og miljø.

GreenSpeak donerer al overskud til organisationer som Den Danske Naturfond, Verdens Skove og Nordic Ocean Watch. Foto: 123rf.com.

15.01.2024

CSR.dk

Nu tager markedspladsen for genanvendt, Refurbed, endnu et grønt skridt i form af et nyt samarbejde med det danske teleselskab GreenSpeak.

Med det nye partnerskab får teleudbyderens kunder mulighed for at købe genanvendte smartphones fra Refurbed direkte fra virksomhedens hjemmeside. Og det er en god nyhed for den klimabevidste forbruger, mener Emma Jefelt, talsperson for Refurbed Danmark.

”Vi er meget begejstrede for at kunne give danskerne endnu en mulighed for at købe genanvendte smartphones, der sparer miljøet for helt op til 91 procent CO2. Og at det lige netop er hos GreenSpeak giver så meget mening, fordi vi deler samme vision på den grønne agenda. Samarbejdet er en win-win-situation – både for klimaet og for danskerne,” siger hun.

Læs også: Ny forsikring fra Refurbed skal få danskerne til at beholde elektronik længere

Også hos GreenSpeak er man glad for samarbejdet, der ifølge CEO Mads Tofthøj Rasmussen giver kunderne mulighed for at træffe det gode, grønne valg.

”Vi giver allerede selv vores overskud til organisationer, der arbejder med netop disse områder. Derfor er vi også virkelig glade for at gå sammen med Refurbed om at tilbyde genanvendte smartphones, der sparer på ressourcerne, til vores kunder. Genanvendelse og at tænke cirkulært er en vigtig brik i arbejdet for at passe på vores naturlige ressourcer, og nu har vores kunder mulighed for at få både telefoni og en istandsat smartphone, der støtter op om denne tankegang,” siger han.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.09.2026CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

28.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

DTU

Sponseret

Hvordan skaber man kundeværdi i en teknisk B2B-virkelighed?

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

Dansk Standard

Sponseret

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem kommuner og entreprenører. Bemærk, at kurset foregår i Aarhus.

Dato

30.09.2026

Tid

10:00

Sted

Bech-Bruun, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus C

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle