Refurbed lancerer partnerskab på telefoni

I et nyt samarbejde mellem Refurbed og Greenspeak bliver danskere i stand til at købe en genanvendt smartphone og et mobilabonnement på samme tid, mens de støtter projekter, der arbejder for et bedre klima og miljø.

GreenSpeak donerer al overskud til organisationer som Den Danske Naturfond, Verdens Skove og Nordic Ocean Watch. Foto: 123rf.com.

15.01.2024

CSR.dk

Nu tager markedspladsen for genanvendt, Refurbed, endnu et grønt skridt i form af et nyt samarbejde med det danske teleselskab GreenSpeak.

Med det nye partnerskab får teleudbyderens kunder mulighed for at købe genanvendte smartphones fra Refurbed direkte fra virksomhedens hjemmeside. Og det er en god nyhed for den klimabevidste forbruger, mener Emma Jefelt, talsperson for Refurbed Danmark.

”Vi er meget begejstrede for at kunne give danskerne endnu en mulighed for at købe genanvendte smartphones, der sparer miljøet for helt op til 91 procent CO2. Og at det lige netop er hos GreenSpeak giver så meget mening, fordi vi deler samme vision på den grønne agenda. Samarbejdet er en win-win-situation – både for klimaet og for danskerne,” siger hun.

Læs også: Ny forsikring fra Refurbed skal få danskerne til at beholde elektronik længere

Også hos GreenSpeak er man glad for samarbejdet, der ifølge CEO Mads Tofthøj Rasmussen giver kunderne mulighed for at træffe det gode, grønne valg.

”Vi giver allerede selv vores overskud til organisationer, der arbejder med netop disse områder. Derfor er vi også virkelig glade for at gå sammen med Refurbed om at tilbyde genanvendte smartphones, der sparer på ressourcerne, til vores kunder. Genanvendelse og at tænke cirkulært er en vigtig brik i arbejdet for at passe på vores naturlige ressourcer, og nu har vores kunder mulighed for at få både telefoni og en istandsat smartphone, der støtter op om denne tankegang,” siger han.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.03.2026CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

06.03.2026CSR.dk

Eksperter: Modebranchens grønne omstilling kræver fundamentale opgør

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

CSR.dk

ESG taber terræn lederes lønpakke: ”Et tegn på manglende seriøsitet”

CSR.dk

Unge og virksomheder samles om bæredygtighed

Valified

Sponseret

ESG uden retning koster tid og effekt – nu inviteres konsulenter til at arbejde mere datadrevet

CSR.dk

Nemlig vil halvere madspild og udfase turbokyllinger i ny ansvarlighedsoffensiv

CSR.dk

Kina sætter tempoet i grøn innovation: Dansk erhvervsliv kalder på europæisk selvransagelse

CSR.dk

Evaluering sår tvivl om nabokompensation til grønne energiprojekter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

Dakofa
Seminar
Refurb af (W)EEE og batterier – hvilke potentialer kan udnyttes i Danmark?

Hvordan kan reparation, istandsættelse og genfremstilling af elektronik og batterier bidrage til mere cirkulære værdikæder i praksis?

Dato

10.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Dansk Standard
Kursus
LCA - Livscyklusvurdering i praksis

Forstå systemet bag LCA, fra data til troværdige resultater og bedre beslutninger. Få en grundig introduktion til livscyklusvurdering (LCA), og bliv klædt på til at fortolke resultater, bestille en LCA og deltage i kvalificerede dialoger om bæredygtighed.

Dato

11.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

11.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense