Rapport: Køn er essentielt i bekæmpelsen af klimaforandringer og sikkerhedskriser

En samlet FN-rapport viser nu, at ulighed mellem kønnene kan danne rammerne om oplevelsen af landekriser, såvel som muligheden for modstand og bedring.

FN-rapporten konkluderer, at køn, klima og sikkerhed er tæt forbundet med hinanden..

27.07.2020

CSR.dk

Køn, klima og sikkerhed er tilsyneladende tæt forbundede, hvor kvinder på frontlinjen med tiltag mod klimaforandringerne spiller afgørende roller i konflikthåndtering og bæredygtig, inkluderende fred. Det konkluderer rapporten ‘Gender, Climate & Security: Sustaining Inclusive Peace on the Frontlines of Climate Change’ af UNEP, UNDP og UNDPPA.

”Ulige adgang til land, økonomiske ressourcer og muligheden for beslutningstagen kan skabe økonomisk stress for hele husholdninger i krisetider, hvilket resulterer i, at kvinder er uforholdsmæssigt mere udsatte for klimarelaterede sikkerhedsrisici”, siger UNEP’s administrerende direktør, Inger Andersen, og fortsætter:

”Klimakrisen strækker sig langt ud over klima i sig selv, og at tackle den mest effektivt kræver svar, der adresserer forbindelserne mellem køn, klima og sikkerhed – vi skal sikre, at ingen bliver efterladt”.

Research støttet af rapporten viser f.eks. at kønsbaseret vold og strukturel ulighed i Chad, Afrika, begrænser fællesskabernes mulighed for at tilpasse sig klimaændringer.

Læs også: Danske C20-selskaber scorer lavt på europæisk ligestillingsrapport

Rapporten gør det desuden klart, at der er akut brug for aktion og hjælp rettet mod køn for at tackle disse sammenhængende kriser. Interventioner fokuseret omkring naturressourcer, miljø og klimaændringer skal f.eks. give betydelige muligheder for kvinders politiske og økonomiske lederpositioner.

”Ligestilling mellem kønnene, klimasårbarhed og statens skrøbelighed er tæt forbundet – vi ved f.eks., at lande med højere værdisæt i en af de tre områder har som regel også en højere ’score’ i de to andre”, siger administrator hos UNDP, Achim Steiner, og uddyber:

”På samme tid er initiativer, der skal styrke kvinder og promovere ligestilling, fortsat meget få. De konkrete eksempler på disse typer initiativer i denne rapport kan tilvejebringe yderligere forskning og mulighed for kvinders roller i fredsopbygning, hvilket er grundlæggende for at hjælpe os i at nå SDG’erne”.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026Forenede Service

Sponseret

Forenede Service styrker medarbejdernes stemme med digital APV

20.10.2026CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Fagforening: Dårligt psykisk arbejdsmiljø skal straffes med bøder

CSR.dk

Danmarks første Mental Health Awards: Mental sundhed skal fra enkeltstående initiativer til strategi

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online