Rapport: Køn er essentielt i bekæmpelsen af klimaforandringer og sikkerhedskriser

En samlet FN-rapport viser nu, at ulighed mellem kønnene kan danne rammerne om oplevelsen af landekriser, såvel som muligheden for modstand og bedring.

FN-rapporten konkluderer, at køn, klima og sikkerhed er tæt forbundet med hinanden..

27.07.2020

CSR.dk

Køn, klima og sikkerhed er tilsyneladende tæt forbundede, hvor kvinder på frontlinjen med tiltag mod klimaforandringerne spiller afgørende roller i konflikthåndtering og bæredygtig, inkluderende fred. Det konkluderer rapporten ‘Gender, Climate & Security: Sustaining Inclusive Peace on the Frontlines of Climate Change’ af UNEP, UNDP og UNDPPA.

”Ulige adgang til land, økonomiske ressourcer og muligheden for beslutningstagen kan skabe økonomisk stress for hele husholdninger i krisetider, hvilket resulterer i, at kvinder er uforholdsmæssigt mere udsatte for klimarelaterede sikkerhedsrisici”, siger UNEP’s administrerende direktør, Inger Andersen, og fortsætter:

”Klimakrisen strækker sig langt ud over klima i sig selv, og at tackle den mest effektivt kræver svar, der adresserer forbindelserne mellem køn, klima og sikkerhed – vi skal sikre, at ingen bliver efterladt”.

Research støttet af rapporten viser f.eks. at kønsbaseret vold og strukturel ulighed i Chad, Afrika, begrænser fællesskabernes mulighed for at tilpasse sig klimaændringer.

Læs også: Danske C20-selskaber scorer lavt på europæisk ligestillingsrapport

Rapporten gør det desuden klart, at der er akut brug for aktion og hjælp rettet mod køn for at tackle disse sammenhængende kriser. Interventioner fokuseret omkring naturressourcer, miljø og klimaændringer skal f.eks. give betydelige muligheder for kvinders politiske og økonomiske lederpositioner.

”Ligestilling mellem kønnene, klimasårbarhed og statens skrøbelighed er tæt forbundet – vi ved f.eks., at lande med højere værdisæt i en af de tre områder har som regel også en højere ’score’ i de to andre”, siger administrator hos UNDP, Achim Steiner, og uddyber:

”På samme tid er initiativer, der skal styrke kvinder og promovere ligestilling, fortsat meget få. De konkrete eksempler på disse typer initiativer i denne rapport kan tilvejebringe yderligere forskning og mulighed for kvinders roller i fredsopbygning, hvilket er grundlæggende for at hjælpe os i at nå SDG’erne”.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.03.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Kvinderne bag OOhh - sjæl og håndværk i hvert produkt

08.03.2026CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

Annonce

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

Lübech Living ApS

Sponseret

Design der skaber ro og nærvær i pårørenderum

CSR.dk

Ny analyse: Løngabet i finanssektoren er et strukturelt problem

Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online