Rambøll kåret som årets grønne indkøber

Miljømærkning Danmark har kåret Rambøll som årets medlem 2014 i ’Netværk for Miljømærket indkøb’.

Indkøber i Rambøll Helene Byskov Christiansen (tv.) modtager titlen som årets grønne indkøber 2014 af konsulent i Miljømærkning Danmark Ingrid Elmedal. Foto: Miljømærkning Danmark. .

10.02.2015

CSR.dk

Om ’Netværk for Miljømærket indkøb’

Netværkets grundidé er at gøre professionelle indkøb til en stærk drivkraft mod et bæredygtigt samfund.

Målet er at gøre det nemmere for virksomheder at forbedre deres miljørigtige indkøb, synliggøre medlemmernes miljøindsats og øge efterspørgslen efter Svane- og EU-Blomst-mærkede produkter og services.

Titlen som årets grønne indkøber 2014 tilfalder konsulentfirmaet Rambøll, fordi virksomheden har gjort en særlig indsats for at udbrede kendskabet til og øge efterspørgslen efter miljømærkede varer og services, blandt andet ved at stille krav om miljømærkning til underleverandører.

Læs også: Titlen som årets grønne indkøber 2013 tilfalder Nykredit

I indkøbernetværket er Rambøll repræsenteret ved indkøber Helene Byskov Christiansen, som har været aktiv deltager i netværket, siden det blev stiftet i 2012.

”Som rådgiver på miljøområdet har Rambøll en målsætning om, at virksomhedens egne indkøb skal være miljøvenlige. Derfor betyder det også meget, at vi er blevet anerkendt af Miljømærkning Danmark som en virksomhed, der er med til at sætte miljø på dagsordenen og arbejder aktivt for at begrænse miljøbelastningen ved at stille krav til leverandørerne i indkøbsprocessen”, siger Helene Byskov Christiansen og tilføjer:

”Vi har visioner om at bruge netværket internationalt i det omfang, vi kan. Vi arbejder på at få større gennemsigtighed i alle vores markeder, og der er helt sikkert interesse for at købe miljøvenligt rundt omkring i vores organisation. Det er en kæmpe fordel, at Miljømærkning Danmark har et stærkt fællesskab med vores nordiske broderlande, og det kommer vi helt sikkert til at trække på i de kommende år”.

’Netværk for Miljømærket indkøb’ er initieret og faciliteres af Miljømærkning Danmark, hvor direktør Martin Fabiansen mener, at Rambøll har været stærkt medvirkende til at øge efterspørgslen på miljømærkede produkter.

Læs også: Rambøll køber stor amerikansk miljørådgiver

”Andelen af virksomhedens (Rambølls, red.) egne miljømærkede indkøb er steget betragteligt over de seneste år, både når det gælder kontorartikler og tryksager, men også serviceydelser som rengøring og hotelophold. Ved at stille krav til miljøhensyn hos sine underleverandører, spiller Rambøll en meget aktiv og vigtig rolle i forhold til at skubbe markedet i en mere miljøvenlig retning. Det gør det enklere for Rambøll at nå egne miljømål”, siger Martin Fabiansen.

- JKK 

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

12.12.2025CSR.dk

Første straffesag om greenwashing: Kunne ikke dokumentere bæredygtighedsudsagn

11.12.2025CSR.dk

Ny podcast om virksomheder som motor i omstilling

09.12.2025CSR.dk

Få det fulde overblik over bæredygtighed og ansvarlig forretning – direkte i din indbakke

08.12.2025CSR.dk

Usynlig skrift som protest: Bureauer finder vej uden om Meta-annonceforbud

04.12.20253H Law

Sponseret

Tre udbredte misforståelser om grøn markedsføring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

19.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

19.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

20.01.2026

Sted

Online