Priser til danske energisparereklamer

Budskabet om at spare på strømmen når rigtigt godt ud til de danske forbrugere. På en international konference har Danmark vundet priser for fire forskellige kampagner. Det skriver markedsforing.dk

19.06.2009

CSR.dk

Det er Elsparefonden der står bag de fire reklamekampagner der nu er blevet præmieret af European Council for an Energy Efficient Economy, ECEEE, på en internationale energikonference. Nærmere bestemt fik Elsparefonden de fire publikumspriser for at have formidlet budskaberne om energieffektivitet kort, klart og fængende. Publikum dækker dog over de deltagende eksperter og forskere, der kunne stemme på deres favorit i fire forskellige kategorier: mest informative, mest innovative, bedste brug af humor og største besparingspotentiale. Her vandt Elsparefonden altså alle fire kategorier, og det imponerer.
”Det er imponerende at vinde hele fire priser i samme konkurrence, og jeg mindes ikke andre, der har ryddet bordet på den måde. Det er jo forskere og eksperter, der har vurderet posterne, men selv for en forsker er energibesparelser vanskeligt stof, som kan være svært at forklare,” siger reklameanalytiker og ekstern lektor ved CBS, Ole E. Andersen. I vinderlejren er der, ikke overraskende, stor tilfredshed med resultatet.
”Vi er meget stolte over at have vundet de fire publikumspriser. Når Danmark er i front med kampagner om elbesparelser og klima skyldes det i høj grad, at der er politisk fokus på at skabe gode rammevilkår for at påvirke både markedet og privatforbruget. Det er resultatet af en langsigtet, energipolitisk indsats, som er helt særlig for Danmark”, siger kommunikationschef i Elsparefonden, Christian Lüders.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.09.2026CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

20.08.2026CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg