PR-bureauer vil ikke arbejde for klima-benægtere

Flere store PR-bureauer vil ikke længere arbejde for kunder, der benægter menneskeskabte klimaforandringer.

”For os er det helt afgørende, om der er tale om bevidst misinformation og manipulation. Dér vil vi helt klart trække grænsen og sige farvel og tak til den pågældende kunde”, siger Lise Westphal, direktør og partner i PR-bureauet Primetime..

12.08.2014

CSR.dk

Flere af verdens største PR-bureauer er kommet med en offentlig udmelding om, at de ikke længere vil arbejde for kunder, som benægter menneskeskabte klimaforandringer, skriver journalisten.dk.

Udmeldingen kommer i kølvandet på offentliggørelsen af en undersøgelse lavet af The Guardian og The Climate Investigations Center.

Læs også: Aftale om ny grøn klimafond

Flere bureauer har ikke svaret
Lise Westphal, der er direktør og partner i det danske PR-bureau Primetime, som er et af de største PR-bureauer i Danmark, finder de store internationale bureauers beslutning interessant og positiv. Alligevel hæfter hun sig ved, at en stor del af de adspurgte bureauer i undersøgelsen ikke har villet svare.

”De har sikkert set det som klogest at holde kæft, fordi de enten allerede har nogle af de her virksomheder på kundelisten, eller fordi de gerne vil holde en kattelem åben til dem. Der er ingen tvivl om, at PR-industrien har været en stor spiller i for eksempel store internationale olieselskabers forsøg på at obstruere lovgivning for at nedbringe CO2-udledning”, siger hun.

Dansk bureau tager afstand fra klimabenægtere
Det danske PR-bureau Geelmuyden Kiese har også en politik om ikke at arbejde for kunder, som benægter, at klimaforandringerne er menneskeskabte.

”I Geelmuyden Kiese formidler vi ikke information på vegne af vores kunder, der ikke er dokumenteret og verificerbar. Det er i strid med vores værdier. Af samme grund besluttede vi tilbage i 90'erne, at vi ikke vil arbejde for tobaksindustrien. Efter FN's seneste klimarapport er det eftertrykkeligt slået fast, at klimaforandringerne er menneskeskabte. Information, som bestrider dette, vil vi ikke bidrage med at formidle”, skriver direktør Morten Hofgaard Jørstad i en mail til Journalisten.

Læs også: Københavns Lufthavn bliver klimacertificeret

Svarer næsten til at være holocaust-benægter
Hos Primetime har de ikke været ude for at skulle føre kampagne for nogen, der ikke tror på de menneskeskabte klimaforandringer.

”Vi har ikke en decideret politik om, at vi ikke arbejder for klima-benægtere, for det er ikke en problematik, vi har haft inde på livet. Vi vurderer de enkelte kundecases fra sag til sag”, siger Lise Westphal til Journalisten og fortsætter:

”For os er det helt afgørende, om der er tale om bevidst misinformation og manipulation. Dér vil vi helt klart trække grænsen og sige farvel og tak til den pågældende kunde. Og benægtelse af menneskeskabte klimaforandringer – med de videnskabelige beviser, der er på bordet i dag - svarer jo næsten til at være holocaust-benægter”, siger hun.

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.09.2026Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

09.09.2026Lemvigh-Müller

Sponseret

Fra solceller til energilagring: Batterier rykker frem hos både industrien og private

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetslederuddannelsen

Kompetencegivende uddannelse i kvalitetsledelse

Dato

15.09.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

15.09.2026

Sted

Nordhavn, København

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

15.09.2026

Sted

Kibæk, Herning