Post-vækst-bølgen rammer danske virksomheder

Med ambition om at skabe nye, bæredygtige forretningsmodeller, der skal forme fremtidens erhvervsliv, gør flere danske virksomheder op med gængse økonomiske logikker: De er blevet vækst-agnostikere.

Foto: 123rf.com

08.04.2025

CSR.dk

En ny bølge skyller ind over dele af dansk erhvervsliv. 

Under overskrifter som postvækst, økologisk økonomi og degrowth gør flere virksomheder op med forestillingen om evig vækst som succeskriterium. I stedet arbejdes der målrettet på at udvikle forretningsmodeller, der balancerer økonomisk bæredygtighed med hensyn til mennesker og planet.

Bag bevægelsen ligger erkendelsen af, at verdens ressourcer er begrænsede. En tankegang, der første gang blev introduceret i rapporten Limits to Growth fra 1972, og som ifølge flere forskere i dag har fået fornyet aktualitet. 

Blandt dem er Diana Ürge-Vorsatz, miljøprofessor ved Central European University, der overfor Børsen advarer om konsekvenserne af vækstjagten: 

”Der er et stort pres på at vokse og sælge for virksomheder, men bare fordi der er et pres, er det ikke en undskyldning for at blive ved.”

Fra vækst til værdi

I Danmark er det især iværksættere og mindre virksomheder, der går forrest i det grønne paradigmeskifte. 

En af dem er Sidse Gade, tidligere ingeniør, nu keramiker og selvstændig med base i Skals. Med sit værksted "Gades keramik" satser hun på en lokal og bæredygtig forretning, hvor målet er at kunne leve af sin passion og altså ikke at skalere stort.

Et andet eksempel er kaffeproducenten Slow, der skaber klimapositive kaffeskove i Kenya gennem langvarige samarbejder og en fuldt integreret værdikæde. Også it-virksomheden 3stepit har succes med en model, hvor udstyr lejes, serviceres og genudlejes. 

Fælles for virksomhederne er ønsket om at redefinere vækst og måle succes på andet end bundlinjen. I iværksætterfællesskabet i Bjerringbro arbejder Majbrit Kirkegaard med netop den tilgang. 

”Udgangspunktet for os er, at dem, vi gerne vil have igennem vores program, er nogle, som ønsker at skabe en forretning, der går hånd i hånd med bæredygtigheden og passer på vores klode,” siger hun til Børsen.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.03.2026CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

06.03.2026CSR.dk

Eksperter: Modebranchens grønne omstilling kræver fundamentale opgør

CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

ESG taber terræn lederes lønpakke: ”Et tegn på manglende seriøsitet”

CSR.dk

Unge og virksomheder samles om bæredygtighed

Valified

Sponseret

ESG uden retning koster tid og effekt – nu inviteres konsulenter til at arbejde mere datadrevet

CSR.dk

Nemlig vil halvere madspild og udfase turbokyllinger i ny ansvarlighedsoffensiv

CSR.dk

Kina sætter tempoet i grøn innovation: Dansk erhvervsliv kalder på europæisk selvransagelse

CSR.dk

Evaluering sår tvivl om nabokompensation til grønne energiprojekter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

Dakofa
Seminar
Refurb af (W)EEE og batterier – hvilke potentialer kan udnyttes i Danmark?

Hvordan kan reparation, istandsættelse og genfremstilling af elektronik og batterier bidrage til mere cirkulære værdikæder i praksis?

Dato

10.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Dansk Standard
Kursus
LCA - Livscyklusvurdering i praksis

Forstå systemet bag LCA, fra data til troværdige resultater og bedre beslutninger. Få en grundig introduktion til livscyklusvurdering (LCA), og bliv klædt på til at fortolke resultater, bestille en LCA og deltage i kvalificerede dialoger om bæredygtighed.

Dato

11.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

11.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense