Plastindustrien byder NGO’er indenfor i produktionen: Det handler om god kontakt

I december inviterede Plastindustrien en række NGO’er på tur til Lego og Letbek for at få indblik i branchens arbejde med bæredygtig produktion.

Hos Lego diskuterede aktørerne blandt andet, hvordan biomasse kan indgå i produktion af koncernens legeklodser. Arkivfoto..

10.01.2023

CSR.dk

Samarbejde er alfa og omega. Sådan fortæller miljøchef Christina Busk hos brancheorganisationen Plastindustrien om det arbejde, der ligger i at oplyse landets miljøorganisationer om, hvilke bæredygtige overvejelser plastindustriens virksomheder gør sig.

Derfor blev repræsentanter som Danmarks Naturfredningsforening, Plastic Change og Rådet for Grøn Omstilling i december inviteret ind i medlemsvirksomhederne Lego og Letbeks produktionshaller for at få et aktuelt indblik i branchens forsyningskæder.

Læs også: To virksomheder satser på innovativ plastteknologi

”Det er vigtigt, at vi som industri har en god kontakt til miljøorganisationerne, så vi kan arbejde sammen om at løse de store samfundsopgaver, vi har en fælles interesse i. Derfor arrangerede vi turen til Lego og Letbek,” siger Christina Busk.

Alt fra biomasse til CO2-beregner
Turen begyndte i Billund, hvor Ole Hammer, direktør for Legos government- og public affairs- afdeling og Tim Brooks, vicepræsident for gruppens miljøafdeling, svarede på NGO’ernes spørgsmål om alt fra nye og gamle materialer, CO2-aftryk, forsøg med nordamerikanske take-back-løsninger, emballager og generelt om cirkulær økonomi.

Foruden besøg i produktionen og i Legos materialelaboratorium bød turen på en længere diskussion om biomasse som komponent, mulighederne for at genanvende PET i produkter og det nordamerikanske genbrugsprojekt Replay, der ifølge Plastindustrien har indsamlet over 380 ton brugte Legoklodser, der bliver doneret til velgørende formål i USA og Canada.

Læs også: Hos Danfoss skal cirkulær økonomi være det nye sort

Herefter gik turen vestpå mod Letbek. Michael Bayer Thomsen, direktør, og Louise Aagaard Jensen, materialespecialist, gav en tur rundt i produktionen og på deres genanvendelsesfaciliteter.

Miljøorganisationerne havde her mulighed for at få større kendskab til virksomhedens forskellige produkter samt indblik i, hvordan Letbek arbejder med genanvendte materialer.

Til sidst blev repræsentanterne introduceret for Letbeks arbejde med at udvikle deres egen CO2-beregner, som kan give bedre mulighed for at kunne sammenligne materialer og herved designe CO2-effektive produkter.

- HCL

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

08.04.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København