Plastindustrien byder NGO’er indenfor i produktionen: Det handler om god kontakt

I december inviterede Plastindustrien en række NGO’er på tur til Lego og Letbek for at få indblik i branchens arbejde med bæredygtig produktion.

Hos Lego diskuterede aktørerne blandt andet, hvordan biomasse kan indgå i produktion af koncernens legeklodser. Arkivfoto..

10.01.2023

CSR.dk

Samarbejde er alfa og omega. Sådan fortæller miljøchef Christina Busk hos brancheorganisationen Plastindustrien om det arbejde, der ligger i at oplyse landets miljøorganisationer om, hvilke bæredygtige overvejelser plastindustriens virksomheder gør sig.

Derfor blev repræsentanter som Danmarks Naturfredningsforening, Plastic Change og Rådet for Grøn Omstilling i december inviteret ind i medlemsvirksomhederne Lego og Letbeks produktionshaller for at få et aktuelt indblik i branchens forsyningskæder.

Læs også: To virksomheder satser på innovativ plastteknologi

”Det er vigtigt, at vi som industri har en god kontakt til miljøorganisationerne, så vi kan arbejde sammen om at løse de store samfundsopgaver, vi har en fælles interesse i. Derfor arrangerede vi turen til Lego og Letbek,” siger Christina Busk.

Alt fra biomasse til CO2-beregner
Turen begyndte i Billund, hvor Ole Hammer, direktør for Legos government- og public affairs- afdeling og Tim Brooks, vicepræsident for gruppens miljøafdeling, svarede på NGO’ernes spørgsmål om alt fra nye og gamle materialer, CO2-aftryk, forsøg med nordamerikanske take-back-løsninger, emballager og generelt om cirkulær økonomi.

Foruden besøg i produktionen og i Legos materialelaboratorium bød turen på en længere diskussion om biomasse som komponent, mulighederne for at genanvende PET i produkter og det nordamerikanske genbrugsprojekt Replay, der ifølge Plastindustrien har indsamlet over 380 ton brugte Legoklodser, der bliver doneret til velgørende formål i USA og Canada.

Læs også: Hos Danfoss skal cirkulær økonomi være det nye sort

Herefter gik turen vestpå mod Letbek. Michael Bayer Thomsen, direktør, og Louise Aagaard Jensen, materialespecialist, gav en tur rundt i produktionen og på deres genanvendelsesfaciliteter.

Miljøorganisationerne havde her mulighed for at få større kendskab til virksomhedens forskellige produkter samt indblik i, hvordan Letbek arbejder med genanvendte materialer.

Til sidst blev repræsentanterne introduceret for Letbeks arbejde med at udvikle deres egen CO2-beregner, som kan give bedre mulighed for at kunne sammenligne materialer og herved designe CO2-effektive produkter.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

18.09.2026CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Psykisk arbejdsmiljø – introduktion til standarden DS/ISO 45003:2021

På dette kursus får du en indsigt i konkrete metoder og værktøjer til at identificere, håndtere og forebygge psykosociale risici og dermed løbende forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup