PFA har fået klima- og miljøstrategi

PFA har gennem flere år haft fokus på mange aspekter af CSR, men en klimastrategi er først kommet til i dette forår. Nu står virksomheden over for at skulle implementere strategien både internt og i forhold til sine investeringer.

21.09.2009

CSR.dk

PFA udsendte i juni en miljø- og klimastrategi, som ikke alene omfatter PFA’s egen CO2-udledning, men også forholder sig til pensionsselskabets investeringer. Den nye miljø- og klimastrategi er ifølge CSR manager Kristin Parello-Plesner ikke udtryk for, at PFA ikke tidligere har taget disse hensyn, men at man nu skærper sit fokus.

”Klimahensyn bliver nu en del af den daglige ledelse af virksomheden, og PFA har gode muligheder for at komme langt, for vi har et højt vidensniveau,” siger hun, men understreger, at selvom klimadagsordenen er så dominerende, så arbejder PFA også med andre fokusområder.

”Lige nu har vi et stærkt fokus på klimaproblemerne, men det er vigtigt at huske på, at der også er andet, der betyder noget. Vi vil gerne hele vejen rundt, og som kundeejet selskab føler vi en særlig forpligtelse,” siger Kristin Parello-Plesner og nævner, at PFA har flere fokusområder. Hun peger bl.a. på ansvarlige investeringer, sundhed og en god arbejdsplads som de vigtigste.

Kerneydelse som del af CSR?
Sundhed er stikordet for public affairs director Thomas Torp, som er øverste ansvarlige for CSR. Han siger, at PFA støtter op om sundhedsarbejde i virksomheder – det vil blandt andet sige trivsel, stressforebyggelse og sundhedsforsikringer.

”Vi kommer til at forholde os til, hvordan dette arbejde påvirker samfundet,” siger han med tanke på privathospitalerne. Han ser det dog ikke som et problem.

”Samfundsmæssigt set er det et gode at have en sundere arbejdsstyrke, og dem vi betaler for, belaster ikke det offentlige system. Jeg mener ikke, det skaber ulighed, for heldigvis har vi et velfungerende offentligt sundhedssystem. Forsikringer er udtryk for, at virksomhederne tager hånd om deres medarbejdere, og det er positivt ud fra en samfundsøkonomisk betragtning,” siger han.

Kristin Parello-Plesner tilføjer, at alle får nytte af initiativer, som sætter stress-forebyggelse og trivsel på dagsordenen.

Foretrækker aktivt medarbejderskab
”Her i foråret har PFA underskrevet Global Compact samt UN PRI. De retningslinier principperne udstikker har vi integreret i vores investeringsstrategi,” siger hun.

På spørgsmålet om, hvad PFA gør, hvis selskabet har aktier i en virksomhed, som ikke lever op til retningslinjerne, nævner hun flere muligheder.

”Hvis vi bliver opmærksomme på problemer meddeler vi dem, at vi holder øje med dem, og vi forsøger at påvirke dem gennem aktivt medejerskab. Hvis ikke påvirkningen fører til noget, sætter vi dem på eksklusionslisten og træffer en principbeslutning om frasalg.” Hun forklarer, at det indebærer, at PFA ikke køber flere af disse aktier, før forholdene er ændret og gradvist frasælger de eksisterende.

”Udgangspunktet er dog, at aktivt medejerskab er bedst,” tilføjer Thomas Torp.

Kristin Parello-Plesner nævner i denne sammenhæng, at Walmart på et tidspunkt stod på PFA’s eksklusionsliste, og at PFA solgte dem fra. Men det er et område med mange dilemmaer, for mens Walmart fx har problemer på ét område, så har de taget skridt i den rigtige retning med hensyn til at integrere miljø- og klimahensyn i deres forretning.

”Over for Falck Group 4 udøvede vi aktivt medarbejderskab, og det medvirkede til, at de indgik overenskomster med deres medarbejdere, så direkte dialog er ofte bedre end åben konfrontation," siger hun.

PFA foretager ikke selv alle investeringer, en del af kapitalen investeres gennem investment managers, og deres vidensniveau skal ifølge Kristin Parello-Plesner hæves gennem samtaler og klare retningslinier.

Endnu ikke konkrete mål for PFA’s egen drift
PFA’s målsætning for egen drift er CO2-neutralitet, men virksomheden er endnu ikke klar til at sætte konkrete mål.
”Vi arbejder pt på at kortlægge, hvor vi udleder og hvor meget. Når vi ved det kan vi sætte ind, der hvor vi kan opnår de største resultater,” siger Thomas Torp. Kristin Parello-Plesner tilføjer, at medarbejderne skal involveres.

”Vi har udnævnt 40 klimaambassadører, som her i efteråret skal arbejde med at involvere deres kolleger og konkretisere hvad strategien betyder for den enkelte PFA’er. Vi er overbevidste om, at der ligger mange gode ideer ude hos medarbejderne og at det vil være et stort aktiv for virksomheden at få så meget engagement og iderigdom i spil som muligt.

PFA er nu i gang med at kortlægge sit elforbrug og har allerede udskiftet blandt andet sensorer. Brændstofbesparende firmabiler og krav til leverandører er også med i planerne.
”Vi skal gå foran med et godt eksempel. I et samfundsmæssigt perspektiv betyder det noget, hvad vi gør, og det skal vi være meget bevidste om,” slutter hun.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.09.2026DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

Etisk Handel Danmark

Sponseret

HOFOR: "Bæredygtighed er en del af vores samfundsmandat"

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Efterår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Lær hvordan du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre