PFA har fået klima- og miljøstrategi

PFA har gennem flere år haft fokus på mange aspekter af CSR, men en klimastrategi er først kommet til i dette forår. Nu står virksomheden over for at skulle implementere strategien både internt og i forhold til sine investeringer.

21.09.2009

CSR.dk

PFA udsendte i juni en miljø- og klimastrategi, som ikke alene omfatter PFA’s egen CO2-udledning, men også forholder sig til pensionsselskabets investeringer. Den nye miljø- og klimastrategi er ifølge CSR manager Kristin Parello-Plesner ikke udtryk for, at PFA ikke tidligere har taget disse hensyn, men at man nu skærper sit fokus.

”Klimahensyn bliver nu en del af den daglige ledelse af virksomheden, og PFA har gode muligheder for at komme langt, for vi har et højt vidensniveau,” siger hun, men understreger, at selvom klimadagsordenen er så dominerende, så arbejder PFA også med andre fokusområder.

”Lige nu har vi et stærkt fokus på klimaproblemerne, men det er vigtigt at huske på, at der også er andet, der betyder noget. Vi vil gerne hele vejen rundt, og som kundeejet selskab føler vi en særlig forpligtelse,” siger Kristin Parello-Plesner og nævner, at PFA har flere fokusområder. Hun peger bl.a. på ansvarlige investeringer, sundhed og en god arbejdsplads som de vigtigste.

Kerneydelse som del af CSR?
Sundhed er stikordet for public affairs director Thomas Torp, som er øverste ansvarlige for CSR. Han siger, at PFA støtter op om sundhedsarbejde i virksomheder – det vil blandt andet sige trivsel, stressforebyggelse og sundhedsforsikringer.

”Vi kommer til at forholde os til, hvordan dette arbejde påvirker samfundet,” siger han med tanke på privathospitalerne. Han ser det dog ikke som et problem.

”Samfundsmæssigt set er det et gode at have en sundere arbejdsstyrke, og dem vi betaler for, belaster ikke det offentlige system. Jeg mener ikke, det skaber ulighed, for heldigvis har vi et velfungerende offentligt sundhedssystem. Forsikringer er udtryk for, at virksomhederne tager hånd om deres medarbejdere, og det er positivt ud fra en samfundsøkonomisk betragtning,” siger han.

Kristin Parello-Plesner tilføjer, at alle får nytte af initiativer, som sætter stress-forebyggelse og trivsel på dagsordenen.

Foretrækker aktivt medarbejderskab
”Her i foråret har PFA underskrevet Global Compact samt UN PRI. De retningslinier principperne udstikker har vi integreret i vores investeringsstrategi,” siger hun.

På spørgsmålet om, hvad PFA gør, hvis selskabet har aktier i en virksomhed, som ikke lever op til retningslinjerne, nævner hun flere muligheder.

”Hvis vi bliver opmærksomme på problemer meddeler vi dem, at vi holder øje med dem, og vi forsøger at påvirke dem gennem aktivt medejerskab. Hvis ikke påvirkningen fører til noget, sætter vi dem på eksklusionslisten og træffer en principbeslutning om frasalg.” Hun forklarer, at det indebærer, at PFA ikke køber flere af disse aktier, før forholdene er ændret og gradvist frasælger de eksisterende.

”Udgangspunktet er dog, at aktivt medejerskab er bedst,” tilføjer Thomas Torp.

Kristin Parello-Plesner nævner i denne sammenhæng, at Walmart på et tidspunkt stod på PFA’s eksklusionsliste, og at PFA solgte dem fra. Men det er et område med mange dilemmaer, for mens Walmart fx har problemer på ét område, så har de taget skridt i den rigtige retning med hensyn til at integrere miljø- og klimahensyn i deres forretning.

”Over for Falck Group 4 udøvede vi aktivt medarbejderskab, og det medvirkede til, at de indgik overenskomster med deres medarbejdere, så direkte dialog er ofte bedre end åben konfrontation," siger hun.

PFA foretager ikke selv alle investeringer, en del af kapitalen investeres gennem investment managers, og deres vidensniveau skal ifølge Kristin Parello-Plesner hæves gennem samtaler og klare retningslinier.

Endnu ikke konkrete mål for PFA’s egen drift
PFA’s målsætning for egen drift er CO2-neutralitet, men virksomheden er endnu ikke klar til at sætte konkrete mål.
”Vi arbejder pt på at kortlægge, hvor vi udleder og hvor meget. Når vi ved det kan vi sætte ind, der hvor vi kan opnår de største resultater,” siger Thomas Torp. Kristin Parello-Plesner tilføjer, at medarbejderne skal involveres.

”Vi har udnævnt 40 klimaambassadører, som her i efteråret skal arbejde med at involvere deres kolleger og konkretisere hvad strategien betyder for den enkelte PFA’er. Vi er overbevidste om, at der ligger mange gode ideer ude hos medarbejderne og at det vil være et stort aktiv for virksomheden at få så meget engagement og iderigdom i spil som muligt.

PFA er nu i gang med at kortlægge sit elforbrug og har allerede udskiftet blandt andet sensorer. Brændstofbesparende firmabiler og krav til leverandører er også med i planerne.
”Vi skal gå foran med et godt eksempel. I et samfundsmæssigt perspektiv betyder det noget, hvad vi gør, og det skal vi være meget bevidste om,” slutter hun.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.08.2026CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

21.08.2026CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen foreslår yderligere forenklinger til bæredygtighedsrapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J