PFA har fået klima- og miljøstrategi

PFA har gennem flere år haft fokus på mange aspekter af CSR, men en klimastrategi er først kommet til i dette forår. Nu står virksomheden over for at skulle implementere strategien både internt og i forhold til sine investeringer.

21.09.2009

CSR.dk

PFA udsendte i juni en miljø- og klimastrategi, som ikke alene omfatter PFA’s egen CO2-udledning, men også forholder sig til pensionsselskabets investeringer. Den nye miljø- og klimastrategi er ifølge CSR manager Kristin Parello-Plesner ikke udtryk for, at PFA ikke tidligere har taget disse hensyn, men at man nu skærper sit fokus.

”Klimahensyn bliver nu en del af den daglige ledelse af virksomheden, og PFA har gode muligheder for at komme langt, for vi har et højt vidensniveau,” siger hun, men understreger, at selvom klimadagsordenen er så dominerende, så arbejder PFA også med andre fokusområder.

”Lige nu har vi et stærkt fokus på klimaproblemerne, men det er vigtigt at huske på, at der også er andet, der betyder noget. Vi vil gerne hele vejen rundt, og som kundeejet selskab føler vi en særlig forpligtelse,” siger Kristin Parello-Plesner og nævner, at PFA har flere fokusområder. Hun peger bl.a. på ansvarlige investeringer, sundhed og en god arbejdsplads som de vigtigste.

Kerneydelse som del af CSR?
Sundhed er stikordet for public affairs director Thomas Torp, som er øverste ansvarlige for CSR. Han siger, at PFA støtter op om sundhedsarbejde i virksomheder – det vil blandt andet sige trivsel, stressforebyggelse og sundhedsforsikringer.

”Vi kommer til at forholde os til, hvordan dette arbejde påvirker samfundet,” siger han med tanke på privathospitalerne. Han ser det dog ikke som et problem.

”Samfundsmæssigt set er det et gode at have en sundere arbejdsstyrke, og dem vi betaler for, belaster ikke det offentlige system. Jeg mener ikke, det skaber ulighed, for heldigvis har vi et velfungerende offentligt sundhedssystem. Forsikringer er udtryk for, at virksomhederne tager hånd om deres medarbejdere, og det er positivt ud fra en samfundsøkonomisk betragtning,” siger han.

Kristin Parello-Plesner tilføjer, at alle får nytte af initiativer, som sætter stress-forebyggelse og trivsel på dagsordenen.

Foretrækker aktivt medarbejderskab
”Her i foråret har PFA underskrevet Global Compact samt UN PRI. De retningslinier principperne udstikker har vi integreret i vores investeringsstrategi,” siger hun.

På spørgsmålet om, hvad PFA gør, hvis selskabet har aktier i en virksomhed, som ikke lever op til retningslinjerne, nævner hun flere muligheder.

”Hvis vi bliver opmærksomme på problemer meddeler vi dem, at vi holder øje med dem, og vi forsøger at påvirke dem gennem aktivt medejerskab. Hvis ikke påvirkningen fører til noget, sætter vi dem på eksklusionslisten og træffer en principbeslutning om frasalg.” Hun forklarer, at det indebærer, at PFA ikke køber flere af disse aktier, før forholdene er ændret og gradvist frasælger de eksisterende.

”Udgangspunktet er dog, at aktivt medejerskab er bedst,” tilføjer Thomas Torp.

Kristin Parello-Plesner nævner i denne sammenhæng, at Walmart på et tidspunkt stod på PFA’s eksklusionsliste, og at PFA solgte dem fra. Men det er et område med mange dilemmaer, for mens Walmart fx har problemer på ét område, så har de taget skridt i den rigtige retning med hensyn til at integrere miljø- og klimahensyn i deres forretning.

”Over for Falck Group 4 udøvede vi aktivt medarbejderskab, og det medvirkede til, at de indgik overenskomster med deres medarbejdere, så direkte dialog er ofte bedre end åben konfrontation," siger hun.

PFA foretager ikke selv alle investeringer, en del af kapitalen investeres gennem investment managers, og deres vidensniveau skal ifølge Kristin Parello-Plesner hæves gennem samtaler og klare retningslinier.

Endnu ikke konkrete mål for PFA’s egen drift
PFA’s målsætning for egen drift er CO2-neutralitet, men virksomheden er endnu ikke klar til at sætte konkrete mål.
”Vi arbejder pt på at kortlægge, hvor vi udleder og hvor meget. Når vi ved det kan vi sætte ind, der hvor vi kan opnår de største resultater,” siger Thomas Torp. Kristin Parello-Plesner tilføjer, at medarbejderne skal involveres.

”Vi har udnævnt 40 klimaambassadører, som her i efteråret skal arbejde med at involvere deres kolleger og konkretisere hvad strategien betyder for den enkelte PFA’er. Vi er overbevidste om, at der ligger mange gode ideer ude hos medarbejderne og at det vil være et stort aktiv for virksomheden at få så meget engagement og iderigdom i spil som muligt.

PFA er nu i gang med at kortlægge sit elforbrug og har allerede udskiftet blandt andet sensorer. Brændstofbesparende firmabiler og krav til leverandører er også med i planerne.
”Vi skal gå foran med et godt eksempel. I et samfundsmæssigt perspektiv betyder det noget, hvad vi gør, og det skal vi være meget bevidste om,” slutter hun.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.05.2026CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

01.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

CBS Executive Fonden

Sponseret

Det Relationelle Lederskab og Virksomhedens Organisering

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CSR.dk

Status på natur som væsentligt emne for virksomhederne

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart