Pensionskasser medunderskriver brev til Teslaledelse

I et skriftligt brev til Tesla vil PensionDanmark og PFA have bilproducenten til at søge en løsning på konflikten om overenskomst i Sverige.

Pensionskasserne underskriver brevet som reaktion på den aktuelle overenskomst-konflikt, der er mellem svenske IF Metall og Tesla. Foto: 123rf.com.

13.12.2023

CSR.dk

Pensionsselskaberne PensionDanmark og PFA er medunderskrivere på et brev til ledelsen i elbilgiganten Tesla, der er ejet af Elon Musk.

Det skriver Ritzau på baggrund af skriftlige kommentarer fra pensionskasserne. 

Her lyder det, at PensionDanmark og PFA opfordrer dem amerikanske bilproducent til at løse konflikten om overenskomst i Sverige.

Læs også: Ny afgørelse: Wolt-bude er arbejdstagere

Rasmus Bessing, der er chef for investering i PFA, siger ifølge Ritzau i kommentaren, at det vil være bedst for alle parter og den grønne omstilling med en løsning på konflikten.

”PFA har valgt at være medunderskriver på et brev til ledelsen i Tesla, hvor vi gør opmærksom på, at der i Sverige og de øvrige nordiske lande er lang tradition for at indgå kollektive overenskomster på en stor del af arbejdsmarkedet,” lyder det fra Rasmus Bessing i kommentaren tilsendt Ritzau.

Bæredygtighedschef Jan Kæraa Rasmussen fra PensionDanmark siger i et skriftligt svar, at brevet har til formål at få Tesla til at anerkende den nordiske arbejdsmarkedsmodel.

”Vi glæder os over den store tilslutning, vi oplever, og vi forventer at kunne offentliggøre den konkrete henvendelse i løbet af denne uge.”

I Sverige har der siden slutningen af oktober været strejke mod Tesla.

Det skyldes, at bilproducenten nægter at indgå overenskomst for sine ansatte i Sverige, der er repræsenteret af IF Metall.

Læs også: Trods mange stressramte er vi bedre på flere områder, mener aktører

Det har spredt sig som ringe i vandet og skabt konsekvenser for bilproducenten i flere lande og på flere parametre.

Senest herhjemme har PensionDanmark solgt dets beholdning af aktier i Tesla. Også den danske fagforening 3F Transport har varslet sympatiaktioner til fordel for IF Metall inden for to uger.

Norges største fagforbund, Fellesforbundet, har også meldt sig under de kritiske faner og vil sætte gang i en boykot mod Tesla, hvis ikke producenten senest 20. december har indgået en overenskomstaftale i Sverige.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

20.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

19.02.2026CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

17.02.2026CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Søstrene Grene giver rekorddonation på to millioner kroner til PlanBørnefonden

13.02.2026CSR.dk

12.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

Henriette får mennesker til at lykkes – på jobbet og i livet

12.02.2026CSR.dk

Nye tal: Social dumping fylder fortsat massivt i byggeriet

12.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Nyt partnerskab i international motorsport giver performance og præcision et nyt gear

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - Marts 2026

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

00:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK