Pensionskasse bliver første selskab med certificering i diversitet

AP Pension har som den første virksomhed i landet fået en certificering for ligestilling og diversitet.

Ifølge AP Pensions administrerende direktør betyder mere diversitet kun bedre løsninger og en bedre virksomhed. Arkivfoto..

15.06.2023

CSR.dk

Administrerende direktør, Bo Normann Rasmussen, er stolt over at lede en AP Pension, der som den første i Danmark nu har opnået en certificering i den nye ledelsesstandard, DS 5001 Ledelsessystem for ligestilling og diversitet.

"Vi har arbejdet meget målrettet og systematisk med ligestilling, ligeløn og lige karrieremuligheder i AP Pension de senere år, og i 2022 nåede vi vores mål om at have kønsbalance i alle lag af selskabets ledelse. Det er en af grundstenene til, at vi nu er blevet den første virksomhed, som har opnået denne certificering i ligestilling og diversitet," siger den administrerende direktør og fortsætter:

"Jeg er overbevist om, at virksomheder, som implementerer standarden, kommer til at hjælpe vores samfund med at forløse et kæmpe udviklingspotentiale til gavn for landets langsigtede konkurrencekraft."

Læs også: Landsdækkende bæredygtighedsteam skudt godt i gang

Sikrer en inkluderende kultur
DS 5001 er en standard, der skal gøre det lettere for virksomheder at arbejde struktureret og målrettet med ligestilling og diversitet, og den kan hjælpe ledelsen med at skabe en inkluderende kultur og lave klare politikker og målsætninger for ligestilling og diversitet.

Standarden har også fokus på ligestilling og diversitet i rekrutteringen af nye medarbejdere, ved forfremmelser og i forbindelse med kompetenceudvikling, så man eksempelvis undgår bias.

"Det er rigtig positivt, at den første danske organisation er blevet certificeret i standarden for ligestilling og diversitet. Standarder er et effektivt redskab til at udvikle markedet, og det er et stærkt signal til omverdenen om, at man rent faktisk gør det, man siger, man gør, fordi man får dokumentation for, at man arbejder ambitiøst, målrettet og kontinuerligt med ligestilling og diversitet," siger Jens Heiede, administrerende direktør i Dansk Standard.

Forskellige perspektiver giver bedre løsninger
Udover at fortsætte arbejdet med ligestilling vil AP Pension bruge standarden til at skrue op for andre aspekter af arbejdet med diversitet inden for blandt andet alder, uddannelse og talentudvikling.

Og ifølge Bo Normann Rasmussen er certificeringen med til at skabe grundlaget for, at virksomheden kan realisere sine strategiske ambitioner i fremtiden:

"Vi er en videnstung virksomhed, og vi er dybt afhængige af, at vi kan fastholde og tiltrække de rigtige kompetencer samt spotte og udvikle talenter. Samtidig tror vi på, at medarbejdere med forskellige perspektiver bidrager til de bedste løsninger for alle vores kunder. Så diversitet er egentlig ikke et mål i sig selv, men mere et middel til at nå målet," siger han.

Læs også: Amazon-ansatte protesterer over virksomhedens klimaindsats

Ud over ligestilling og diversitet stiller den nye ledelsesstandard også en række krav til virksomheden om forebyggelse og håndtering af krænkende adfærd. Og det er ifølge Bo Normann Rasmussen centralt:

"Jeg mener, det er en forudsætning for den generelle tryghed og trivsel i enhver virksomhed eller organisation, at ledelsen italesætter meget tydeligt, at krænkende adfærd er uacceptabelt. Og der skal være klare politikker og retningslinjer for området, så der er faste rammer for, hvordan det håndteres, hvis det finder sted. I den sammenhæng ser jeg også certificeringen som et vigtigt signal til både nuværende og kommende medarbejdere om, at AP Pension prioriterer det psykiske arbejdsmiljø højt," lyder det.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.10.2025CSR.dk

Kommune fejrer og giver diplomer for at tage socialt ansvar

23.10.2025TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Bæredygtige karriereveje: nyt program sætter fokus på kompetencer, karriereskift og ESG-roller

13.10.2025BSR

Sponseret

Stakeholder Engagement in a Changing Business Landscape

13.10.2025CSR.dk

Trivsel er også et spørgsmål om konkurrenceevne

13.10.2025CSR.dk

Løngabet vokser: For andet år i streg stiger lønforskellen på mænd og kvinder

13.10.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Medarbejdertrivsel – nøglen til en bæredygtig og produktiv arbejdsplads

10.10.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Trivsel som konkurrencekraft

03.10.2025Valified

Sponseret

Private label, små oplag, stor ESG-effekt: soSouvenirs formel for fremtiden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Water Stewardship Masterclass

UN Global Compact Network Denmark invites you to join an exclusive Water Stewardship Masterclass organized by the Finnish GloWater Project, UN Global Compact Finland and FIBS Finnish Business and Society. The Masterclass is free of charge and allows participants to join remotely.

Dato

22.10.2025

Tid

10:30

Sted

Hybrid: Helsinki or online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

27.10.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg