Partnerskab skal fremme åbenhed og inklusion på arbejdsmarkedet

Sammen med relevante aktører indgår ligestillingsministeren nu et partnerskab, der skal fremme åbenhed og inklusion af LGBTI-personer på arbejdsmarkedet. Det skal blandt andet ske med en kampagne målrettet ledere, HR-afdelinger og medarbejderrepræsentanter.

Bag partnerskabet står en lang række forskellige aktører..

19.08.2020

CSR.dk

Forestil dig at sidde ved frokostbordet sammen med dine kollegaer, og hver gang snakken falder på noget uden for arbejdspladsen, så føler du ikke, at du kan være helt ærlig. Sådan er virkeligheden for en del LGBTI-personer. 

Derfor indgår regeringen og en række relevante aktører nu et forpligtende partnerskab, der skal fremme åbenhed og inklusion for LGBTI-personer på arbejdsmarkedet. 

Læs også: Hver sjette udsat for mobning på arbejdspladsen

”Danmark skal være et samfund med plads til alle uanset køn, seksuel orientering og kønsidentitet. Og sådan skal det også være på de danske arbejdspladser. Med det her partnerskab kan vi fremme et arbejdsmarked, hvor alle er trygge ved at være åbne og ærlige om deres identitet, og hvor ingen behøver frygte omgivelsernes reaktioner, hvis de er åbne”, siger Mogens Jensen, minister for ligestilling.

Med partnerskabet ønsker partnerne:

  • At sætte fokus på inklusion af LGBTI-personer på arbejdsmarkedet gennem øget åbenhed, gensidig anerkendelse og plads til forskellighed og dermed fremme diversitet på arbejdsmarkedet.
  • At understøtte at alle kan være sig selv på arbejdet og dermed fremme et godt og inkluderende arbejdsmiljø, så den enkelte er tryg ved at være åben om sin LGBTI-identitet. 
  • At igangsætte konkrete aktiviteter, udbrede viden og skabe debat om diversitet, åbenhed og inklusion af LGBTI-personer på arbejdsmarkedet i regi af kampagnen.

Partnerne forpligter sig til at bidrage til at udbrede og udvikle kampagnen til fremme af åbenhed og inklusion af LGBTI-personer på arbejdsmarkedet, samt til at kampagnens initiativer udbredes på de danske arbejdspladser.

Partnerskabet er stiftet på initiativ af ligestillingsministeren. Der er afsat 1,4 millioner kroner fra satspuljen til kampagnen til fremme af åbenhed og inklusion af LGBTI-personer på arbejdsmarkedet og de stiftende partnere er Ligestillingsministeriet, Fagbevægelsens Hovedorganisation, Dansk Arbejdsgiverforening, Finanssektorens Arbejdsgiverforening, Akademikerne, Lederne, Dansk Industri, Dansk Erhverv, SMV Danmark, IBM, IKEA, Nordea Danmark, TDC, Danish LGBT Business Network, LGBT+ Danmark og Beskæftigelsesministeriet. 

Selvom om der ofte er god trivsel for LGBTI-personer på arbejdsmarkedet, viser en undersøgelse fra Ligestillingsministeriet, at mange ikke tør at være åbne om sig selv.

For biseksuelle og transpersoner er det henholdsvis 21 og 23 procent, der oplever, at de kan være åbne overfor kolleger og overordnede. For bøsser og lesbiske ligger tallet på henholdsvis 64 og 51 procent.

Læs også: Løstansatte kvinder føler sig oftere forsøgt presset til sex

”Heldigvis trives flertallet af homo-, biseksuelle og transpersoner på deres arbejdsplads, men vi er ikke i mål endnu. Hvis vi skal helt i mål, kræver det en kulturændring ude på arbejdspladserne, og vi skal i fællesskab gøre det lettere at være åben om sin seksuelle orientering og kønsidentitet på danske arbejdspladser”, siger Mogens Jensen.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

23.09.2026CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

Comwell Hotels

Sponseret

Elever styrker faglighed og netværk på fælles Comwell-tur

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark