Parisaftalen har sat rammerne: Nu handler klimakampen om at få dem til at virke

Arkitekten bag Parisaftalen, Christiana Figueres, mener, at tiden for store klimaaftaler er forbi, og verden nu er nået til en implementeringsfase, der skal foregå udenfor forhandlingslokalerne.

Foto: 123rf.com.

15.10.2025

CSR.dk

Verden skal ikke vente på en ny Paris-aftale. Det fastslår Christiana Figueres, den tidligere FN-topforhandler, der stod i spidsen for netop Parisaftalen i 2015. 

I et interview med Information opfordrer hun til at droppe forestillingen om, at de årlige FN-topmøder skal levere “den store aftale”, der redder klimaet. I stedet for hovedsageligt at fokusere på det multilaterale diplomati, må hovedfokus nu være på implementering. 

De globale aftaler er altså ifølge Christiana Figueres trådt i baggrunden, hvor verden nu bør se mod de mange arenaer, hvor klimahandling allerede finder sted. Det gælder alt fra i den finansielle sektor, i erhvervslivet og på et mere lokalt plan. Det er her, det bliver afgjort, om målene fra Parisaftalen bliver omsat til virkelighed.

Christiana Figueres udmelding kommer få uger før COP30 i Brasilien. Topmødet markerer tiåret for Parisaftalen, men forventningerne er beskedne. Flere lande, herunder USA og Saudi-Arabien, ventes at stå i vejen for nye aftaler. Samtidig er verden allerede på vej mod en temperaturstigning på omkring 1,5 grader, som netop Parisaftalen netop skulle forhindre.

Kan stadig spille en rolle

Selv om de store aftaler hører fortiden til, betyder det ikke, at klimahandling er stagneret. Tværtimod peger Christiana Figueres på, at verden står midt i et skifte, hvor investeringer i grønne teknologier nu overstiger investeringerne i fossile brændsler. Det viser ifølge hende, at de økonomiske kræfter begynder at arbejde for den grønne omstilling.

Også danske eksperter deler vurderingen af, at fokus bør flytte sig fra forhandling til handling. Jens Mattias Clausen fra tænketanken Concito, der har fulgt COP-processerne i årevis, siger til Information: 

”Det handler om at forstå, hvad en COP kan, og hvad den ikke kan. Den kan aldrig blive lakmusprøven på klimakampen i sig selv”.

Han understreger dog, at FN-processen fortsat har en vigtig rolle. Den sikrer, at landene måler deres fremskridt og forpligter sig til nye mål. Samtidig minder topmøderne verdens ledere om klimaets politiske betydning i en tid, hvor andre kriser ofte tager dagsordenen.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.10.2025CSR.dk

Parisaftalen har sat rammerne: Nu handler klimakampen om at få dem til at virke

15.10.2025CSR.dk

Fødevarestyrelsen lader greenwashingsager samle støv

13.10.2025CSR.dk

God ledelse, medarbejdertrivsel og modet til at tænke nyt er oversete veje til vækst i dansk erhvervsliv

13.10.2025CSR.dk

Flere bruger apps til at styrke arbejdsmiljøet: Trods potentialer mangler der forskning

10.10.2025CSR.dk

ESG Barometer 2025: Det skal handle om forretningen

10.10.2025CSR.dk

Villum Fonden investerer 1 milliard kroner i forskning for grønnere byggeri

09.10.2025CSR.dk

I Jylland får SMV’er millioner til grønne ambitioner

09.10.2025Cabi

Sponseret

Nye veje til arbejdskraft styrker bæredygtighed og bundlinje

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBT Sector Exchanges: Buildings

In this sector-specific session participants will have the opportunity to go deeper into questions and opportunities regarding the building sector and the SBTi methodology and approach.

Dato

15.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Regulations, Reporting, and Target Setting

Join our upcoming 2025 Webinar Series: As the first webinar in the series, this session will help participants to understand what the latest regulations and requirements mean for their approach to Scope 3 over the short, medium, and long term. Insights from influential bodies, in addition to business case studies, will demonstrate how aligning with the needs of these key stakeholders can justify investment into more effective data collection, stronger collaboration within value chains, and greater transparency in reporting.

Dato

16.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Sorghåndtering på arbejdspladsen

Dette kursus giver dig konkrete værktøjer til at håndtere sorg i arbejdslivet – både som leder og kollega.

Dato

20.10.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

21.10.2025

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup