Palsgaard A/S er nomineret til CSR People Prize 2014

Lavt sygefravær, kompetenceudvikling af alle medarbejdere og udsatte ledige i praktik. Palsgaard A/S har en lang tradition for at tage et socialt ansvar, og derfor er virksomheden nu med i slutspurten om CSR People Prize.

Sidste års vinder fra ATP modtager CSR People Prize.

17.09.2014

Jakob Rom Johansen, CSR.dk

Palsgaard A/S er nu blandt de nominerede til CSR People Prize 2014, som uddeles til virksomheder, der tager et særligt socialt ansvar. Det er VFSA – Virksomhedsforum for Socialt Ansvar, der står bag prisen, som uddeles for 15. år i træk.

At en virksomhed tager hånd om sine medarbejdere og viser et ansvar over for det lokalsamfund, den er en del af, er for Palsgaard A/S en selvfølge og en helt naturlig del af virksomhedsdriften.

Det mener Jakob Thøisen, direktør for Palsgaard A/S, der fremstiller ingredienser til fødevarer. Virksomheden, som har hovedsæde i Juelsminde, har ca. 250 ansatte i Danmark samt 150 ansatte i 13 datterselskaber i udlandet.

”Helt siden virksomhedens grundlæggelse i 1908 har grundlæggeren Einar Schou lagt vægt på medarbejdernes trivsel. Til jul uddelte han pakke med grisekød til medarbejderne, så alle kunne have en god jul, og han oprettede et bibliotek til medarbejderne og lokalbefolkningen. Det er en del af virksomhedens historie, det er noget, vi altid har gjort, og i dag kalder vi det så CSR,” siger Jakob Thøisen.

Skal betale tilbage til lokalsamfundet

Juryen bag CSR People Prize har bemærket, at Palsgaard A/S har fokus på bl.a. kompetenceudvikling af ufaglærte med fx læse- og skrivevanskeligheder eller som mangler it-kundskaber. Nogle medarbejdere ønsker ikke kompetenceudvikling, men her forsøger ledelsen alligevel at skubbe lidt på i de årlige MUS-samtaler for at få medarbejderne til at indse, at det er nødvendigt for fortsat at være en del af et arbejdsmarked, som hele tiden udvikler sig.

Læs meget mere om Palsgaard A/S' CSR-initiativer.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.08.2026CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup