Palsgaard A/S er nomineret til CSR People Prize 2014

Lavt sygefravær, kompetenceudvikling af alle medarbejdere og udsatte ledige i praktik. Palsgaard A/S har en lang tradition for at tage et socialt ansvar, og derfor er virksomheden nu med i slutspurten om CSR People Prize.

Sidste års vinder fra ATP modtager CSR People Prize.

17.09.2014

Jakob Rom Johansen, CSR.dk

Palsgaard A/S er nu blandt de nominerede til CSR People Prize 2014, som uddeles til virksomheder, der tager et særligt socialt ansvar. Det er VFSA – Virksomhedsforum for Socialt Ansvar, der står bag prisen, som uddeles for 15. år i træk.

At en virksomhed tager hånd om sine medarbejdere og viser et ansvar over for det lokalsamfund, den er en del af, er for Palsgaard A/S en selvfølge og en helt naturlig del af virksomhedsdriften.

Det mener Jakob Thøisen, direktør for Palsgaard A/S, der fremstiller ingredienser til fødevarer. Virksomheden, som har hovedsæde i Juelsminde, har ca. 250 ansatte i Danmark samt 150 ansatte i 13 datterselskaber i udlandet.

”Helt siden virksomhedens grundlæggelse i 1908 har grundlæggeren Einar Schou lagt vægt på medarbejdernes trivsel. Til jul uddelte han pakke med grisekød til medarbejderne, så alle kunne have en god jul, og han oprettede et bibliotek til medarbejderne og lokalbefolkningen. Det er en del af virksomhedens historie, det er noget, vi altid har gjort, og i dag kalder vi det så CSR,” siger Jakob Thøisen.

Skal betale tilbage til lokalsamfundet

Juryen bag CSR People Prize har bemærket, at Palsgaard A/S har fokus på bl.a. kompetenceudvikling af ufaglærte med fx læse- og skrivevanskeligheder eller som mangler it-kundskaber. Nogle medarbejdere ønsker ikke kompetenceudvikling, men her forsøger ledelsen alligevel at skubbe lidt på i de årlige MUS-samtaler for at få medarbejderne til at indse, at det er nødvendigt for fortsat at være en del af et arbejdsmarked, som hele tiden udvikler sig.

Læs meget mere om Palsgaard A/S' CSR-initiativer.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.04.2026CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

09.04.2026CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

CSR.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne

Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne og sikrer troværdig kommunikation

Dato

21.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle