Overskudstræ får nyt liv i danske designmøbler

Bygma og WeCycle Furniture har indgået et samarbejde om levering af overskudstræ, der ellers ville blive kasseret. Dermed kan den danske møbelvirksomhed sikre, at produktionen sker med overskudstræ af høj kvalitet, hvor der er styr på certificeringerne fra start til slut.

I samarbejdet leverer Bygma overskudstræ til WeCycle Furniture. Foto: 123rf.com..

18.10.2023

CSR.dk

Hos landets danskejede leverandør af byggematerialer er der kommet et større fokus på at mindske ressourcespildet og bygge ansvarligt.

Og et af de materialer, hvor spildet kan være stort, er træ. Det vil Bygma nu at lave om på med et nyt samarbejde med den danske møbelvirksomhed, WeCycle Furniture, hvor overskudstræ bliver upcyclet til designmøbler.

Læs også: Studie: Vores enøjede natursyn koster naturen dyrt

"Vi er glade for samarbejdet med WeCycle Furniture. Det er med til at skabe værdi for os i Bygma og for samfundet, at vi sammen kan mindske vores ressourcespild," siger salgschef hos Bygma Amager, Daniel Green Larsen.

Styr på certificeringer
For stifter og ejer af WeCycle Furniture, Didde Christiansen, er det vigtigt, at der er styr på træets certificeringer, og hos Bygma er alt træ enten FSC- eller PEFC-certificeret.

"Missionen for WeCycle Furniture er at være et mere miljøvenligt alternativ til de traditionelle møbler. Fra starten af har vi stillet skarpt på alle led af forsyningskæderne, hvilket har gjort, at alt træ vi bruger, er overskudstræ," siger Didde Christiansen og fortsætter:

"Vores træ kommer blandt andet fra Bygma, hvor det ellers ville blive frasorteret eller kasseret. Men vi går ind og bruger det i et møbel i klassisk nordisk og stilrent design, som passer ind i de fleste hjem. Samarbejdet med Bygma gør, at jeg kan få leveret overskudstræ af høj kvalitet, hvor der er styr på certificeringerne fra start til slut. For en lille virksomhed som min har det stor værdi at vide, at der er styr på dokumentationen."

Fokus på det ansvarlige byggeri
Ligesom Bygma har et fokus på at udfordre sig selv i forhold til ressourcespild, gør det samme sig gældende, når det kommer til det ansvarlige byggeri.

Læs også: Brancheforening: Træmangel skaber klimaproblemer

"I Bygma har vi stort fokus på det ansvarlige byggeri og på at mindske ressourcespildet. Vi er stolte af samarbejdet med WeCycle Furniture, hvor vores overskudstræ, der normalt kasseres, opcycles til designmøbler i høj kvalitet," siger salgschef hos Bygma Amager, Daniel Green Larsen, der afslutter:

"Vi er bevidste om, hvad vi er gode til hos Bygma. Derfor er samarbejdet med Didde og WeCycle Furniture en fantastisk mulighed for at skalere vores indsatser inden for mindskning af ressourcespildet."

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.06.2026CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

08.06.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online