Ovenpå coronakrisen prioriterer erhvervslivet igen den grønne dagsorden

Hvor halvdelen af bæredygtighedseksperter sidste år forventede en nedprioritering af klimaindsatsen i det kommende årti på grund af coronapandemien, er det tal nu faldet til hver fjerde, viser en ny analyse fra GlobeScan og SustainAbility Institute by ERM.

Kun tredje bæredygtighedsekspert i undersøgelsen mener coronakrisen kan være med til at sætte fokus på miljøproblematikker. Foto: kritchanut/123RF.

11.08.2021

CSR.dk

I deres 2021 Sustainability Leaders Survey undersøger GlobeScan og the SustainAbility Institute by ERM, hvad coronakrisen betyder for miljømæssig og social bæredygtig udvikling. I undersøgelsen deltager godt 700 bæredygtighedseksperter fra mere end 70 lande, og blandt dem mener kun hver fjerde at corona vil føre til en nedprioritering af klimaindsatsen indenfor de næste ti år. Det er en halvering i forhold til sidste år, skriver Sustainable Brands.

Samtidig siger en tredjedel af dem, som arbejder med bæredygtighed nu, at coronakrisen ligefrem kan trække opmærksomhed på miljøproblematikker.  

”Endnu en gang viser denne undersøgelse blandt bæredygtighedseksperter verden rundt, at vi har travlt, når det kommer til klimaforandringer. Men i forhold til sidste år giver den os også håb for at bæredygtighed vil blive prioriteret”, siger CEO for GlobeScan Chris Coulter.

Læs også: Regeringens handlingsplan er snarere en opsummering end en decideret strategi

Samtidig understreger eksperterne det øgede pres, som coronakrisen har lagt på sociale udfordringer som adgang til vand og mad og diskrimination. Fire ud af ti eksperter i undersøgelsen mener, at corona vil føre til øget fattigdom globalt.

”Det vi ser sker som resultat af pandemien, er en tredobbelt bæredygtighedskrise skabt af både sociale, økonomiske og miljømæssige udfordringer. Ingen af dem kan håndteres isoleret set, hvilket betyder, at organisationer skal lægge mere omfattende bæredygtighedsstrategier og integrere dem i deres forretningsmodel. Førende virksomheder skal vise vejen frem i handlingens årti”, afslutter Mark Lee, der er direktør ved SustainAbility Institute by ERM.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.09.2026CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

14.09.2026CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle