Opløst verdensorden stiller nye krav til virksomhedernes rolle og ansvar

Ny rapport: De traditionelle ledelsesmodeller rækker ikke længere til at håndtere de komplekse og eskalerende risici, som verden står over for.

Foto: 123rf.com

21.03.2025

CSR.dk

Torsdag den 20. marts mødtes 75 topledere og fremtrædende eksperter på CBS for at drøfte, hvilke konsekvenser en opløst verdensorden vil få for virksomhedernes lederskab. Aktualiseret af den udfordring, som Mærsks topchef Vincent Clerc udtrykte på selskabets generalforsamling onsdag.

Her påpegede han, at den helt uforudsigelige geopolitiske situation betyder, at Mærsk i stigende grad kan ende i situationer, hvor virksomheden ikke længere kan optræde neutralt i mange af verdens konflikter. Udtalelsen illustrerer den nye virkelighed, som mange virksomhedsledere nu skal håndtere.

Udfordringen uddybes i en rapport, der lægger op til mødet på CBS, og som konkluderer, at de traditionelle ledelsesmodeller ikke længere er i stand til at håndtere fremtidens komplekse og eskalerende risici. Derfor er opgøret med den hidtidige verdensorden også et opgør med ledelsesformer, der i årtier har været styrende for virksomhedernes udvikling.

Rapporten er udarbejdet af forskernetværket Navigating 360 i samarbejde med CBS og CBS Executive Fonden, samt med bidrag fra et panel af udvalgte forskere fra danske universiteter, CBS m.fl. Rapporten skitserer et markant forandret landskab, som virksomhederne må tilpasse sig.

Nye risici påvirker virksomhedernes fremtid

De nye udfordringer skyldes ikke kun de tilspidsede geopolitiske konflikter. De er kun én af fire grunde til, at virksomhederne og deres ledere konfronteres med udfordringer af hidtil uset omfang. Det magtpolitiske opgør indgår i et stadigt tættere og selvforstærkende samspil med tre andre fundamentale risici: De accelererende klimaforandringer, en ukontrollabel AI-revolution og risikoen for et informations-kollaps. Det kollaps underminerer ikke alene mulighederne for at træffe rettidige og velfunderede beslutninger, men kan blive en afgørende barriere for at løse alle fire risici.

Tilsammen ændrer disse faktorer de hidtidige betingelser for at drive virksomheder. Udviklingen sker med en hastighed, der stiller spørgsmålstegn ved, om virksomhedernes ledere er gearet til at håndtere de komplekse og omfattende risici, som aftegnes i det nye trusselsbillede.

"Kriserne overlapper ikke bare – de accelererer hinanden. Det kræver en grundlæggende nytænkning af ledelse, hvor vi ikke længere kan handle inden for snævre nationale eller sektorielle rammer. Fremtidens løsninger opstår i krydsfeltet mellem politik, erhvervsliv og forskning," siger Poul Fritz Kjær, professor ved CBS og en af rapportens bidragydere.

Rapporten konkluderer bl.a., at de nye vilkår tvinger virksomhederne til at revurdere, hvilken rolle og hvilket ansvar de skal varetage i fremtiden. De forventes at blive tætte partnere i løsningen af akutte og komplekse samfundsproblemer i krydsfeltet mellem de fire sammenhængende risici – klima, geopolitiske konflikter, AI og informations-kollaps – og skal derfor forfølge og dokumentere et langt større samfundsansvar.

Fremtidens ledelsesmodeller kræver nytænkning

Hvordan dette kan ske, og hvad det betyder for uddannelsen af nuværende og fremtidige ledere, var også i fokus på torsdagens CBS-møde.

"Der er ingen tvivl om, at 2025 både vil markere starten på en ny verdensorden, men også udviklingen af nye ledelsesmodeller, der vil medføre store forandringer i mange virksomheder de kommende år. Den næste industrielle revolution vil handle om lederskab," siger Erik Rasmussen, stifter af Navigating 360.

LÆS RAPPORTEN: RISK REPORT 360: THE DECLINE OF A WORLD ORDER - THE RISE OF A LEADERSHIP ORDER?

/EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.08.2026CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

21.08.2026CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup