Nyt værktøj skal hjælpe virksomheder i gang med takeback-løsninger

Danmarks produktionsklynge MADE og Industriens Fond sætter nu gang i udviklingen af værktøjet ’Takeback strategier’, som skal hjælpe virksomheder med at tage brugte produkter retur for at reparere og genanvende dem. Startskuddet lyder 26. maj, hvor MADE inviterer til læringsdag om cirkulær produktion.

Foto: Industriens Fond

03.04.2025

CSR.dk

Rigtig mange produktionsvirksomheder holder igen med at investere i retursystemer – også kaldet takeback - fordi, det er svært at se, hvordan det kan lade sig gøre uden at tabe penge på det.

Men takeback-løsninger er en vigtig komponent i arbejdet med at tage ansvar for produktionsaffald, imødekomme voksende krav fra kunder samt nye krav fra EU. Med det nye værktøj skal det blive nemmere for virksomhederne at komme i gang. 

”I dag er det kun ca. 6 pct. af de industrielle SMV’er, der anvender takeback-løsninger. Projektet her skal være med til styrke det strategiske fokus og gøre det nemt for virksomhederne at komme i gang med at indsamle produkter og komponenter for at kunne genanvende dem i produktionen,” siger programleder for bæredygtig produktion i Industriens Fond, Anders Ziegler Kusk.

Den 26. maj er der mulighed for at blive klædt på med viden og erfaringer fra bl.a. WindowMaster og Danfoss, og MADE har tidligere fulgt og hjulpet en række virksomheder, der har kastet sig ud i takeback-løsninger:

”Det vist sig at den største barriere er, at virksomhederne er på ukendt land. De ved ikke, hvor de skal starte og slutte. Opgaven kan virke uoverskuelig, når også underleverandører, lovgivning om affald, logistik, automatisering af reparation og brugeradfærd skal tænkes ind,” siger CEO i Danmarks produktionsklynge MADE Nigel Edmondson.

Øvelsen med at få et produkt tilbage til fabrikken kræver meget viden og mange valg undervejs. Det har blandt andre Danfoss Drives erfaret, der arbejder med at tage produkter retur for at genanvende dele af dem.

”Der er ingen let vej til et takeback-system – kun mindre svære veje, men det kan lade sig gøre. Det gælder om at finde ud af, hvordan man kan skabe mest mulig værdi ud af et brugt produkt. Vi har fundet ud af, at der er penge at tjene på at splitte nogle brugte produkter ad for at genanvende dele af det og videresælge andre af f.eks. ren plast eller aluminium til genanvendelsesvirksomheder,” siger Circularity Manager i Danfoss Drives Rasmus Jørgensen.

Nyt værktøj til produktionsvirksomheder

Det nye værktøj skal hjælpe virksomhederne med at tage de rigtige valg, lægge planen og få lavet det første cirkulære pilotprojekt med et produkt. I MADE har man samlet data om de største barrierer og mulige løsninger for at knække den cirkulære nød.

”Vores erfaringer viser, at det har stor betydning at få cirkularitet indtænkt i hele forsyningskæden og udbredt i hele virksomheden for at lykkes med det. Vi vil gerne hjælpe virksomheder med at lægge den plan, så man ikke bruger skønne spildte kræfter, men kommer i mål,” forklarer Nigel Edmondson.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

14.10.2026CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

PwC Danmark
Webinar
Supply chain resilience: Navigating sustainability requirements

How can companies strengthen supply chain resilience, navigate regulatory requirements, and address sustainability-related risks?

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Psykisk arbejdsmiljø – introduktion til standarden DS/ISO 45003:2021

På dette kursus får du en indsigt i konkrete metoder og værktøjer til at identificere, håndtere og forebygge psykosociale risici og dermed løbende forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup