Nyt skattemærke skal bekæmpe skattely

Et nyt skattemærke skal vise, hvilke virksomheder der har skattesagerne i orden. Det er et af fem initiativer i en bred politisk aftale mod skattely.

22.12.2014

CSR.dk

Fremover skal et skattemærke vise, hvilke virksomheder der har orden i skattesagerne. Det nye fairtax-mærke er et af ud af fem initiativer mod skattely, som regeringspartierne, Venstre, Dansk Folkeparti, SF, Enhedslisten og de konservative er blevet enige om. Det skriver politiken.dk.

Læs også: Regeringen vil styrke bæredygtigt byggeri

Fairtax-mærket skal gives til de virksomheder, der lever op til kriterier om gennemsigtighed i virksomhedens skatteforhold.

”Det skal være nogle parametre, der afspejler, at man kan følge skattetransaktionerne, at der er en vis grad af gennemsigtighed, og at man betaler den skat, man skal”, siger SF's skatteordfører Lisbeth Bech Poulsen til politiken.dk. Hun håber på, at virksomhederne vil bruge mærket som en konkurrenceparameter.

Ideen med mærket er, at forbrugere, det offentlige og andre virksomheder kan se, om en given virksomhed betaler den skat, som den er forpligtiget til. Det skal påvirke virksomhederne til at være mere åbne om deres skatteforhold.

Skattemærket bliver ikke afgørende
Jacob Ravn, skattepolitisk chef i Dansk Erhverv mener dog ikke, at det nye mærke bliver afgørende for virksomhederne, da de allerede i dag har mulighed for at være åbne om deres skatteforhold. Men det er langt fra alle virksomheder, der eksempelvis angiver deres skattepolitik på virksomhedens hjemmeside.

”"Det er dog ikke så udbredt, så i det lys kan man måske godt overveje, om det her vil få nogen større betydning"”, siger Jacob Ravn til politiken.dk.

Læs også: Regeringen: Mere industri og mindre CO2

Han mener også, at det måske kan få flere virksomheder til at tage det mere alvorligt, når fairtax-mærket kommer fra staten. 

-SSM

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

12.12.2025CSR.dk

Første straffesag om greenwashing: Kunne ikke dokumentere bæredygtighedsudsagn

11.12.2025CSR.dk

Ny podcast om virksomheder som motor i omstilling

09.12.2025CSR.dk

Få det fulde overblik over bæredygtighed og ansvarlig forretning – direkte i din indbakke

08.12.2025CSR.dk

Usynlig skrift som protest: Bureauer finder vej uden om Meta-annonceforbud

04.12.20253H Law

Sponseret

Tre udbredte misforståelser om grøn markedsføring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Kommerciel Bæredygtighed I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

16.01.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Kom godt i gang med ESG

Kom godt i gang med ESG på Valified og gør ESG til en forretning - ikke en byrde. Enkelt. Datadrevet. Og med en klar retning.

Dato

16.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 16. januar: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

16.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom