Nyt netværk skal fremme bæredygtige indkøb

Tunge danske virksomheder som Grundfos, Danske Bank og Rambøll deltager i et nyetableret virksomhedsnetværk, der skal fremme indkøb af miljømærkede produkter.

05.10.2012

Lasse Andersen, CSR.dk

Et nyt virksomhedsnetværk, der skal fremme bæredygtige indkøb, er officielt blevet etableret i dag.

Det er Miljømærkning Danmark, der er initiativtager til netværket, som har fået det mundrette navn: ”Vi køber miljømærket – Et netværk for indkøb med omtanke”.

Til at starte med består netværket af IF Forsikring, Danske Bank, Steen & Strøm, Rambøll, Grundfos og Nykredit. Fremover skal de lære af hinandens erfaringer på området og sparre med Miljømærkning Danmark om nye områder eller produkter, som eventuelt kan miljømærkes.

Grundfos vil benchmarke
Hos Grundfos forventer man, at medlemsskabet af netværket vil have en positiv indvirkning på miljøpåvirkningen.

”Vi deltager i netværket med det formål at reducere vores miljøpåvirkning. Og vi ser frem til de nye muligheder, som netværket bringer for at benchmarke vores indsats med indkøb af miljømærkede produkter med andre virksomheder, der har samme interesse for miljø som os,” siger Miljøchef i Grundfos Karen Touborg.

Netværket skal vokse
Netværket er åbent for andre interesserede virksomheder end de seks der er med fra start, men ifølge direktør i Miljømærkning Danmark Martin Fabiansen er der ikke sat noget konkret mål for, hvor meget netværket skal vokse.

”Det vigtigste er ikke kvantiteten, men kvaliteten af de medlemmer, som deltager. Vi forventer, at de er meget ambitiøse i arbejdet med bæredygtige indkøb og har et reelt ønske om at forbedre sig på området. Men jeg vil sige, at hvis vi når 50 medlemmer i løbet af et par år, er jeg glad,” siger Martin Fabiansen til csr.dk

Kravet for at deltage er, at virksomhederne har en offentlig tilgængelig miljøpolitik, levet op til Global Compacts ti principper og at de hvert år er i stand til at øge mængden af miljømærkede produkter, de køber ind.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.05.2026CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

28.05.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online.

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online