Nyt motionsløb forener miljø og fællesskab

Hvad nu hvis en fælles miljøindsats blev den nye store virksomhedssport i stedte for motionsløb og stafetter? Måske er tiden kommet til et alternativ. Et hvor hver indsats gør en reel forskel for naturen og samfundet.

Foto: Røst Kommunikation

13.03.2025

CSR.dk

Fjällräven og Danmarks Naturfredningsforening samarbejder igen om årets Affaldsindsamling og håber, at initiativet kan blive den næste store firmaaktivitet - et meningsfuldt projekt, der ikke bare styrker fællesskabet, men også gavner miljøet. Fjällräven ser det som en naturlig forlængelse af sine værdier at engagere flere i initiativet.

“Som en del af et voksende og engageret natur- og outdoorfællesskab, er dét at efterlade naturen i bedre stand, end da vi kom, en vigtig og altid nærværende værdi. Det er derfor helt oplagt også at bakke op om de initiativer, der bidrager til at skabe omtanke og værne om den natur, vi er en del af. Desto flere vi er, jo mere kan vi gøre”, fortæller Pamela Lukunku, marketings- og presseansvarlig for Fjällräven Danmark.

Oplagt ESG-indsats for virksomheder

Flere virksomheder arbejder strategisk med ESG, og Affaldsindsamlingen er en oplagt mulighed for at styrke sin grønne profil ved at engagere medarbejdere i en fælles indsats og omsætte miljømæssige ambitioner til konkret handling.

En ny meningsmåling viser, at 91% af danskerne synes, det er positivt, når virksomheder engagerer sig i Affaldsindsamlingen. De ser det som en vigtig indsats for at oplyse om den skade, affald gør på vores dyr, natur og miljø samt for at tage et aktivt ansvar.

Flere virksomheder og organisationer har allerede valgt at støtte op om projektet og bruger allerede Affaldsindsamlingen som en aktivitet, hvor de kan hjælpe naturen.

“Affaldsindsamlingen er en oplagt mulighed for virksomheder, der ønsker at tage ansvar og samtidig engagere deres medarbejdere i en fælles indsats for naturen. Vi håber, at endnu flere virksomheder vil gribe denne mulighed for at kombinere ansvarlighed med fællesskab”, fortæller Charlotte Juul, projektleder og ansvarlig for erhvervssamarbejder i Danmarks Naturfredningsforening.

Gør en forskel sammen: Tilmeld jer Affaldsindsamlingen 2025

Affaldsindsamlingen er en årligt tilbagevendende begivenhed, hvor virksomheder, foreninger, skoler og privatpersoner deltager i en landsdækkende forårsrengøring af naturen. Indsamlingen finder sted fra den. 31. marts til 6. april 2025. På hjemmesiden www.affaldsindsamlingen.dk kan virksomheder, organisationer og privatpersoner finde information om, hvordan man tilmelder sig og oprette sin egen indsamling.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

16.10.2026CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

16.10.2026Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

Læger uden Grænser

Sponseret

Et reddet liv giver et mere modstandsdygtigt samfund

Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense