Handlingsskib har kurs mod Folkemødet

Konkrete handlingsløfter eller planken ud er mottoet for en ny scene på næste uges folkemøde på Bornholm. Her skal der gøres op med ”rituel uenighed”.

10.06.2022

CSR.dk

På næste uges folkemøde på Bornholm har Handlingsskibet debut – og endda helt centralt i Allinge Inderhavn. Ifølge en pressemeddelelse fra parterne bag skibet, er linjen tydelig: ”På Handlingsskibet snakker vi ikke – her handler vi!”

Fokus for alle deltagere på skibet bliver at omsætte både globale- og lokale bæredygtige udfordringer til konkrete handlinger, der kan implementeres. Og dem der kommer med tom snak, får, omend symbolsk, lov til at gå planken ud! Alle ombord skal nemlig selv komme med et bud på, hvordan de vil gøre en forskel.

Partnerne bag Handlingsskibet

  • Hansen & Ersbøll Agenda – som vil tale greenwashing med Forbrugerombudsmanden og diskutere om SMV’er er blevet en bæredygtighedsprygelknabe.
  • Access2innovation – som vil diskutere hvordan en bæredygtig fremtid i Afrika  kan skabes i Danmark.
  • Aalborg Universitet – som vil ”binde sig til masten og handle på verdens problemer”.
  • AkademikerPension – som vil diskutere corporate activism, atomkraft og står bag en debat med titlen ”Er der penge i kvinder?”
  • Grundfos og DANVA – som sammen vil skabe opmærksomhed om vandsektorens potentiale med energioptimering, samt produktion af biogas og grøn el på renseanlæg.
  • Business Region North - som vil sætte spot på udbygningen af vores elnet, som er vigtigt for ikke bare Nordjylland men hele landet
  • Green Hub Denmark -  som vil vise beslutningstagerne, hvilke muligheder der er i forhold til CO2 fangst, anvendelse og lagring i Nordjylland.
  • Rethinking Economics – som vil diskutere økonomers magt
  • Fokus Folkeoplysning  - som bidrager til debatten om unges mentale helbred
  • Region Nordjylland – som vil tale om overdødelighed i psykiatrien og hvordan Danmarks areal bedst understøtter grøn omstilling
  • Børn og Unges Trivsel - som sætter fokus på hvordan vi i fællesskab kan sikre udsatte unge en bedre overgang til voksenlivet
  • IloveGlobalGoals – som vil sætte fokus på borgerinddragelse og frivillighed
  • Aalborg Kommune – som vil diskutere potentialet i små job med mening
  • Professionshøjskolen UCN - som tager en snak om, hvordan vi sætter fokus på samfundsudfordringer og udviklingen af bæredygtige løsninger i vores uddannelser.
  • Frivilligskibet LOA –som stiller dæk og faciliteter til rådighed for det nordjyske partnerskab der er etableret i forbindelse med Folkemødet

”Jeg har været til nok debatter, hvor man kan regne ud, hvad folk er uenige om, og så opfører de teaterstykket om deres uenighed på en ofte ganske underholdende måde. Det dur bare ikke når det kommer til bæredygtighed. Her er snakken om, hvorvidt noget virker, ikke relevant. Det relevante er, hvad der virker bedst, og hvad vi hver især kan gøre for at bidrage. Det er vores mål med Handlingsskibet, at alle lægger hånden på kogepladen, og at der fra skibet udgår en stribe konkrete handlinger, når Folkemødet er slut” - siger Lotte Hansen fra HE Agenda, som sammen med Jacob Ravn fra Access2innovation har født ideen om et handlingsskib.

Handlingsskibet sejler på tværs af sektor og industri
Pressemeddelelsen fra HE Agenda fremhæver, at ”…for at lykkes med at løse verdens problemer, bliver vi nødt til at tænke i løsninger der er tværgående. Derfor har vi samlet en bred partnerkreds, der både tæller NGO’er, offentlige institutioner, pensionsselskaber, frivillige foreninger og almindelige virksomheder”.

Partnerne har hver især har egne dagsordener, de ønsker at bringe i spil under Folkemødet, men er fælles om ønsket om at gå fra snak til handling. Et overblik over disse kan ses i faktaboksen til højre,

”Skåltalernes tid er forbi. Komplekse samfundsudfordringer kræver handling – og den handling bunder oftest i gode og konstruktive dialoger med andre aktører. Derfor er vi sammen med andre stærke partnere med på Handlingsskibet for at koble dialogen og handlingen sammen,” siger Christine Lunde, som er sekretariatschef i Business Region North Denmark, og indrammer på den måde ånden i partnerskabet.

Debatterne vil spænde fra CO2 fangst og lagring, over greenwashing og hvilken rolle investeringer og pensionskasser spiller i skabelsen af et fremtidssikret samfund for alle, til hvordan vi kan bekæmpe stress og depression blandt unge.

Alle debatter sluttes af med at deltagerne og borgerne afgiver konkrete handlingsløfter til den nødvendige omstilling. Når skibet er vendt tilbage til sin hjemhavn i Nordjylland efter Folkemødet, vil både borgernes og panelisternes ideer blive samlet og efterfølgende udgivet.

Handlingsskibets program med 21 ”engagerede debatter” – som de beskrives i pressemeddelelsen - kan ses her.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

23.05.2025CSR.dk

International opfordring til flybranchen om at gennemgå grøn markedsføring

21.05.2025Schneider Electric

Sponseret

Offgrid strømstation til sommerhus og strømafbrydelser

05.05.2025TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Her bor den gode ESG-historie – og derfor skal du turde fortælle den

23.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Casper skal til EM i elektrikerfaget: ”Jeg er mere end bare en elektriker”

16.04.2025CSR.dk

Der er meget mere at hente i ansvarlig markedsføring

16.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric anerkendt som nr. 1 inden for liquid cooling

11.04.2025CSR.dk

Klimavenlig kampagne skal få turister til Aarhus

09.04.2025Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen viser fremskridt på alle strategiske bæredygtighedsområder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København