Handlingsskib har kurs mod Folkemødet

Konkrete handlingsløfter eller planken ud er mottoet for en ny scene på næste uges folkemøde på Bornholm. Her skal der gøres op med ”rituel uenighed”.

10.06.2022

CSR.dk

På næste uges folkemøde på Bornholm har Handlingsskibet debut – og endda helt centralt i Allinge Inderhavn. Ifølge en pressemeddelelse fra parterne bag skibet, er linjen tydelig: ”På Handlingsskibet snakker vi ikke – her handler vi!”

Fokus for alle deltagere på skibet bliver at omsætte både globale- og lokale bæredygtige udfordringer til konkrete handlinger, der kan implementeres. Og dem der kommer med tom snak, får, omend symbolsk, lov til at gå planken ud! Alle ombord skal nemlig selv komme med et bud på, hvordan de vil gøre en forskel.

Partnerne bag Handlingsskibet

  • Hansen & Ersbøll Agenda – som vil tale greenwashing med Forbrugerombudsmanden og diskutere om SMV’er er blevet en bæredygtighedsprygelknabe.
  • Access2innovation – som vil diskutere hvordan en bæredygtig fremtid i Afrika  kan skabes i Danmark.
  • Aalborg Universitet – som vil ”binde sig til masten og handle på verdens problemer”.
  • AkademikerPension – som vil diskutere corporate activism, atomkraft og står bag en debat med titlen ”Er der penge i kvinder?”
  • Grundfos og DANVA – som sammen vil skabe opmærksomhed om vandsektorens potentiale med energioptimering, samt produktion af biogas og grøn el på renseanlæg.
  • Business Region North - som vil sætte spot på udbygningen af vores elnet, som er vigtigt for ikke bare Nordjylland men hele landet
  • Green Hub Denmark -  som vil vise beslutningstagerne, hvilke muligheder der er i forhold til CO2 fangst, anvendelse og lagring i Nordjylland.
  • Rethinking Economics – som vil diskutere økonomers magt
  • Fokus Folkeoplysning  - som bidrager til debatten om unges mentale helbred
  • Region Nordjylland – som vil tale om overdødelighed i psykiatrien og hvordan Danmarks areal bedst understøtter grøn omstilling
  • Børn og Unges Trivsel - som sætter fokus på hvordan vi i fællesskab kan sikre udsatte unge en bedre overgang til voksenlivet
  • IloveGlobalGoals – som vil sætte fokus på borgerinddragelse og frivillighed
  • Aalborg Kommune – som vil diskutere potentialet i små job med mening
  • Professionshøjskolen UCN - som tager en snak om, hvordan vi sætter fokus på samfundsudfordringer og udviklingen af bæredygtige løsninger i vores uddannelser.
  • Frivilligskibet LOA –som stiller dæk og faciliteter til rådighed for det nordjyske partnerskab der er etableret i forbindelse med Folkemødet

”Jeg har været til nok debatter, hvor man kan regne ud, hvad folk er uenige om, og så opfører de teaterstykket om deres uenighed på en ofte ganske underholdende måde. Det dur bare ikke når det kommer til bæredygtighed. Her er snakken om, hvorvidt noget virker, ikke relevant. Det relevante er, hvad der virker bedst, og hvad vi hver især kan gøre for at bidrage. Det er vores mål med Handlingsskibet, at alle lægger hånden på kogepladen, og at der fra skibet udgår en stribe konkrete handlinger, når Folkemødet er slut” - siger Lotte Hansen fra HE Agenda, som sammen med Jacob Ravn fra Access2innovation har født ideen om et handlingsskib.

Handlingsskibet sejler på tværs af sektor og industri
Pressemeddelelsen fra HE Agenda fremhæver, at ”…for at lykkes med at løse verdens problemer, bliver vi nødt til at tænke i løsninger der er tværgående. Derfor har vi samlet en bred partnerkreds, der både tæller NGO’er, offentlige institutioner, pensionsselskaber, frivillige foreninger og almindelige virksomheder”.

Partnerne har hver især har egne dagsordener, de ønsker at bringe i spil under Folkemødet, men er fælles om ønsket om at gå fra snak til handling. Et overblik over disse kan ses i faktaboksen til højre,

”Skåltalernes tid er forbi. Komplekse samfundsudfordringer kræver handling – og den handling bunder oftest i gode og konstruktive dialoger med andre aktører. Derfor er vi sammen med andre stærke partnere med på Handlingsskibet for at koble dialogen og handlingen sammen,” siger Christine Lunde, som er sekretariatschef i Business Region North Denmark, og indrammer på den måde ånden i partnerskabet.

Debatterne vil spænde fra CO2 fangst og lagring, over greenwashing og hvilken rolle investeringer og pensionskasser spiller i skabelsen af et fremtidssikret samfund for alle, til hvordan vi kan bekæmpe stress og depression blandt unge.

Alle debatter sluttes af med at deltagerne og borgerne afgiver konkrete handlingsløfter til den nødvendige omstilling. Når skibet er vendt tilbage til sin hjemhavn i Nordjylland efter Folkemødet, vil både borgernes og panelisternes ideer blive samlet og efterfølgende udgivet.

Handlingsskibets program med 21 ”engagerede debatter” – som de beskrives i pressemeddelelsen - kan ses her.

- EHS

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

17.09.2025CSR.dk

Fra benægtelse til forvirring: Moderne klimaskeptikere vil så tvivl frem for at benægte

17.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Transportbranchen

17.09.2025CSR.dk

ØGO-sag udløser politianmeldelse: ’Grov overtrædelse af loven’

16.09.2025MäRK

Sponseret

Vi får den verden, vi fortæller om

15.09.2025CSR.dk

Cirkulær økonomi vinder frem i klimakommunikationen

15.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Detailbranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

MäRK
Morgenmøde
AT DRIVE FORRETNING ER IKKE EN RET – MEN ET ANSVAR

Vi lever i en tid, hvor compliance ikke er nok. Hvor ansvar ikke kan reduceres til regneark, dokumentation og business as usual. Verden har brug for virksomheder, der handler med etisk dømmekraft og menneskelig integritet. Som ikke kun spørger “Hvad må vi?”, men “Hvad er rigtigt – ikke bare her og nu, men også for kommende generationer?”

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Merkur Andelskasse, Vesterbrogade 40, 1. sal, 1620 København

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

Miljømærkning Danmark
Webinar
Fra ambition til action – succes med miljømærkede indkøb

Få viden, inspiration og praktiske råd til at komme godt i gang med miljømærkede indkøb.

Dato

18.09.2025

Tid

13:00

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online