Nyt forskningsprojekt kortlægger forskellige magthavere i klimapolitikken

Forskere fra Roskilde Universitet modtager millionbevilling til at undersøge magtforholdene på klimaområdet og derigennem give journalister et redskab til at forholde sig kritisk til de reelle magthavere.

Mark Blach-Ørsten (tv.) og Anton Grau Larsen er blandt forskerne, der skal undersøge, hvilke aktører der har indflydelse på klimapolitikken. Foto: Roskilde Universitet..

12.07.2023

CSR.dk

Hvem skaber klimanyhederne?

Klima fylder meget i medierne i disse år, men hvem er aktørerne, som har indflydelse på klimapolitikken – både meget synligt i medierne og uden for offentlighedens bevågenhed?

Det skal forskere fra Roskilde Universitet undersøge i et nyt forskningsprojekt, som modtager seks millioner kroner fra Danmarks Frie Forskningsfond.

”Hele debatten om klimaet og den grønne omstilling betragtes mange gange som om, det alene er et spørgsmål for naturvidenskaberne. Men klimakrisen og den grønne omstilling er også et spørgsmål om fx magt og den offentlige debat. Omstillingen af samfundet i en mere klimavenlig retning vil påvirke alle. Men hvem lytter politikerne mest til, og hvilke stemmer præger den offentlige debat om dette emne? Det er noget af det, som projektet skal undersøge,” siger Mark Blach-Ørsten, der leder projektet.

Læs også: Nyt forskningsprojekt skal fremme grøn adfærd gennem spil

Forskerne vil kombinere magt- og medieanalyse og derigennem kortlægge aktørerne i klimapolitik. De vil undersøge såkaldte larmende og stille kilder på klimaområdet.

De ’larmende' aktører er til stede i medierne og deltager aktivt i debatten, og kategorien rummer blandt andet politikere eller ngo’er.

De ’stille’ aktører søger derimod at påvirke klimadagsordenen uden for offentlighedens bevågenhed ved hjælp af eksempelvis lobbyarbejde. Det kan for eksempel være repræsentanter fra tung industri, store CO2-udledere med flere, som kan have gode forbindelser til politikere og andre magthavere.

Skal klæde journalister på til kritisk journalistik
En anden af projektets forskere er lektor Anton Grau Larsen, som forsker i elite og magt og har forfattet flere bøger om emnet herunder bogen ’Magteliten - Hvordan 423 danskere styrer landet’ sammen med to medforfattere.

I det nye projekt vil forskernes kortlægning af ’larmende’ og ’stille’ aktører kunne give et billede af, hvor de mest magtfulde aktører på klimaområdet befinder sig.

Anton Grau Larsen peger blandt andet på, at der er foretaget enkelte lignede analyser med dette fokus.

Et studie fra Finland viser eksempelvis, at mange store organisationer med en stor indflydelse på klimapolitik bevidst undgår at ’larme’ i nyhedsmedier, men i stedet udøver deres indflydelse i det stille.

”Det, som netværksanalyse kan, er at afdække, hvem landets mest magtfulde aktører er, og vise, hvordan de er forbundet med hinanden. Dermed afdækkes aktører, der allerede er kendt fra nyhedsmedierne, men også de aktører, der ikke søger at udøve deres indflydelse gennem nyhedsmedierne, snarere tværtimod,” siger han.

Et af målene med projektet er at klæde journalister bedre på til at kunne overskue de magtfulde aktører, der ikke er så synlige, og ikke befinder sig de steder, hvor journalisterne selv er som fx Christiansborg.

Læs også: Forskningscenter: Den korrekte siddestilling er en myte

”Den kritiske journalistik har et stort fokus på folketingspolitikere, når den udøver sin rolle som demokratiets vagthund. Men magten findes i dag mange andre steder end på Christiansborg. Tanken med projektet er også at udvide kendskabet til moderne magtudøvelse og dermed være med til at skærpe den kritiske journalistik fremover,” siger Mark Blach-Ørsten.

Ud over professor Mark Blach-Ørsten fra Institut for Kommunikation og Humanistisk Videnskab på Roskilde Universitet og lektor Anton Grau Larsen fra Institut for Samfundsvidenskab og Erhverv er dekan og professor i journalistik Ida Willig fra Institut for Kommunikation og Humanistisk Videnskab også en del af projektet.

Forskningsprojektet har titlen ’Who Makes the Climate News? ’Loud’ and ’Quiet’ Sources and the Critical Role of Journalism’ og strækker sig frem til 2027.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

01.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus