Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

I dag præsenterer ingeniørvirksomheden Arup et helt nyt værktøj, der for første gang i Danmark sætter konceptet ”bevar eller forklar” i system. Målet er, at det nye Bevar eller forklar- værktøj vil understøtte kommuner landet over i at træffe velbegrundede beslutninger om bevaring og transformation, og at værktøjet bliver implementeret i lovgivning.

Foto: 123rf.com.

19.03.2026

CSR.dk

I Danmark er vi glade for at rive ned og bygge nyt. Hvert år producerer vi 5,1 mio. ton bygge- og nedrivningsaffald, og vi anvender sølle 1 pct. genbrugsmaterialer i byggeriet. Det belaster klimaet, vi udhuler vores kulturarv, og vi går samtidig glip af værdifulde materialestrømme. Det nye Bevar eller forklar-værktøj udviklet af den globale ingeniørvirksomhed med danske rødder, Arup, skal sikre, at nedrivning og nybyg bliver det sidst tænkelige scenarie for en bygherre. I stedet skal vi transformere, genbruge og bevare langt mere end vi gør i dag.

Ingeniørvirksomheden Arup har baseret værktøjet på virksomhedens erfaringer fra London, hvor planmyndigheden i den engelske hovedstad siden 2018 har oplevet en 45 pct. stigning i renovering og transformation, fordi princippet om ”bevar eller forklar” er blevet sat i system og implementeret i lovgivningen. 

Peter Normann Vangsbo, direktør for miljø, klima og bæredygtighed hos Arup, fortæller:

”I Danmark har vi over 2 mio. kvadratmeter renoveringsmodent byggeri, og vi ved, at der er et enormt pres på kommunerne for at give nedrivningstilladelser. Det skal vi sætte en stopper for – og vores erfaringer fra London taler sit eget tydelige sprog. Når bevaring og transformation sættes i system og implementeres i lovgivning, kan vi skabe bedre beslutningsprocesser og styrke byggeriets bevidsthed om bygningskultur og bæredygtighed,” siger han.

”Men det handler jo ikke kun om at tage hensyn til klima og kultur; det er også nødvendigt at bevare meget mere, fordi materialer bare bliver mere knappe verden over og det hæmmer vores konkurrenceevne, hvis vi ikke er i stand til at få maksimalt ud af det, vi allerede har,” slutter Peter Normann Vangsbo, direktør for miljø, klima og bæredygtighed hos Arup.

Implementeret i lovgivning

I London anvender alle de lokale planmyndigheder reguleringsprincipper, der understøtter bevaring, transformation og reduktion af ressourceforbrug og CO2-udledninger. Det er målet, at principperne fra det nye danske værktøj bliver implementeret i bygningsreglementet i løbet af 2026, så det gælder alle større nedrivnings- og byggeprojekter, der udløser en ny lokalplan i henhold til planloven.

Find og download Bevar eller forklar-værktøjet og baggrundsrapporten for projektet med forord af Sophie Hæstorp Andersen (S), tidligere social- og boligminister, her.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

31.07.2026CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

09.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen foreslår yderligere forenklinger til bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Five EU Policy Developments Product Manufacturers Need to Have on Their Radar in 2026

CSR.dk

Aftale om elnettet får ros, men det er ikke nok at prioritere

Dansk Industri

Sponseret

Ny analyse: Produktionsdanmark rykker frem på den grønne omstilling – men der er stadig uudnyttet potentiale

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur Andelskasse går forrest i ny B Corp-certificering

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

Cabi
Webinar
Træf bedre beslutninger med data på S’et i ESG

Med Cabis nyudviklede ESG-værktøj Socialt Overblik får I et stærkt grundlag for at arbejde struktureret med sociale data i jeres virksomhed. Tilmeld jer webinaret og få gratis adgang til værktøjet samt viden og hjælp til at bruge S'et i ESG i hverdagen.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Online