Nye mål for madspild i EU rammer kun delvist skiven

Behovet for mindre madspild er kolossalt, og der er tilsyneladende penge i det. Alligevel virker EU til at holde igen i sine målsætninger.

15.03.2024

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Onsdag d. 13. marts vedtog EU-parlamentet sit bud på nye målsætninger for alle medlemslandene for madspild, og ønsker at de skal være: 

  • en reduktion af madspild på 20 procent i produktion og forarbejdning og 
  • 40 procent i detailhandel, fødevareservice og husholdninger inden 2030. 

Det sker som en del af en revision af Affaldsrammedirektivet, som sidst blev opdateret i 2018. 

Parlamentet går længere end EU-kommissionens oprindelige forslag, men derfor er det ikke alle, der er lige begejstrede. 

“Med Europa Parlamentets afstemning har de ikke kun vedtaget juridisk bindende mål for reduktion af madspild, men også fastslået deres holdning til den presserende madspildskrise, vi oplever globalt. Hos Too Good To Go er vi af den overbevisning, at der ikke er plads til halvhjertede tiltag, og selvom de nye mål er mere ambitiøse end dem, der tidligere blev foreslået i juli 2023, lever de stadig ikke op til EU’s forpligtelse over for FN’s verdensmål. Derfor bør medlemslandene også øge ambitionerne ved at forpligte sig til at halvere det globale madspild inden 2030”, siger Mette Lykke, der er direktør hos Too Good To Go.

Pengene følger ellers med

Lige nu går næsten 40 procent af alle producerede fødevarer til spilde, hvilket tegner sig for knap 10 procent af alle menneskeskabte drivhusgasudledninger på verdensplan. Desuden koster madspild i øjeblikket EU's virksomheder og forbrugere et anslået beløb på 143 milliarder euro. Så et ordentligt skub på at minimere dette spild, har et stort potentiale for impact – og der er god økonomi i det. 

Det viser i al fald en undersøgelse foretaget af World Resources Institute (WRI) og Waste and Resources Action Programme (WRAP), der undersøgte 1.200 forretningssteder på tværs af 700 virksomheder i 17 lande og fandt, at for hver dollar, der blev investeret i reduktion af madspild, tjente den gennemsnitlige virksomhed 14 - et investeringsafkast på 1300%. 

En forspildt mulighed

”Ambitiøse, juridisk bindende mål for reduktion af madspild er afgørende for at få alle lande og alle fødevarevirksomheder med i kampen mod madspild, ikke kun nogle få. De vedtagne mål er derfor også en forspildt mulighed for EU til at vise, hvordan pålideligt lederskab ser ud, når klimakrisen skal håndteres. I stedet er vi vidner til, at lederne ikke lever op til hverken klimamålene eller borgernes forventninger. Men hvis vi på tværs af både lande, partier og virksomheder handler målrettet, kan vi opnå reelle positive forandringer,” siger Mette Lykke.

Uanset hvor det endelige procenttal i lovgivningen ender, så er det et tilbageskridt ift. en ikke-bindende beslutning taget af Parlamentet i 2017, der opfordrede Europa-Kommissionen til at indføre et juridisk bindende mål for medlemslandene om at halvere madspild inden 2030, der dækker hele forsyningskæden. 

”Siden 2017 er der gået syv år, og vejen til 2030 er blevet kortere. Som følge heraf ser vi, at ambitionsniveauet og den politiske vilje også er faldet. Vi vælger dog at være optimistiske og bemærker, at den tekst, som Europa-Parlamentet vedtog i går, opfordrer til en revidering af målene i 2027, hvor Europa-Kommissionen bør overveje at øge målene for reduktion af madspild til henholdsvis 30% og 50%,” siger Mette Lykke.  

Den endelige beslutning om reviderede målsætninger vil ske efter valget til EU-parlamentet og indsættelsen af den nye EU-kommission i sommeren 2024. 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026KommPress A/S

Sponseret

Mere miljøvenlige planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

22.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

25.09.2026

Sted

Online

CSR.dk
Launch
Mobiliseringsradaren® lancering

Den 25. september lancerer Hansen Agenda og Epinion Mobiliseringsradaren® – en ny undersøgelse af danskernes ansvarlige hverdagshandlinger og en ny metode til adfærdsdesign.

Dato

25.09.2026

Tid

13:30

Sted

Ewaldsgade 3, 2200 København N

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle