Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

For første gang er de samlede klimaudledninger og deres menneskelige konsekvenser af det planlagte Hejre-oliefelt beregnet. Grønne organisationer kræver, at politikerne sætter en stopper for projektet.

18.02.2026

CSR.dk

Åbningen af det omstridte Hejre-oliefelt i den danske del af Nordsøen kan ifølge nye beregninger føre til 10.700 for tidlige dødsfald som følge af ekstrem varme.

Det fremgår af beregninger, som Greenpeace har udledt på baggrund af international forskning, efter at olieselskabet Ineos for første gang er blevet pålagt at offentliggøre de samlede klimaudledninger fra feltet.

Hejre-feltet ligger 292 kilometer fra Esbjerg. I 2024 søgte Ineos om tilladelse til at sætte feltet i produktion. Ifølge de nye opgørelser vil produktionen medføre udledninger på 47,5 millioner ton CO2, når man medregner transport, raffinering og afbrænding af olie og gas.

Tilladelsen blev i første omgang givet af Energistyrelsen, men Energiklagenævnet underkendte den i november sidste år, fordi den ikke omfattede en samlet beregning af udledningerne. Den beregning foreligger nu, og det er første gang, at de fulde konsekvenser af et nyt dansk oliefelt er kortlagt på denne måde.

Går imod "hele logikken med den danske klimapolitik"

De nye beregninger får nu grønne organisationer til at kræve politisk handling: ”Det er en bombe under dansk klimapolitik”, siger Helene Hagel, klimapolitisk chef i Greenpeace, til Politiken.

Hun peger på, at de anslåede 10.700 dødsfald alene relaterer sig til varme. Et varmere klima kan samtidig føre til flere konflikter, flere flygtninge og generelt øget ustabilitet.

Ineos har i sin ansøgning dog argumenteret for, at udledningerne i et globalt perspektiv ikke er signifikante. Det argument afviser Greenpeace, der understreger, at CO2-budgettet allerede er opbrugt.

Klimaminister Lars Aagaard (M) har ifølge Politiken afvist at blande sig i konkret sagsbehandling. Danmark står ellers i spidsen for sammenslutningen Beyond Oil and Gas Alliance, der består af 25 lande og arbejder for udfasning af olie og gas. 

Ifølge Greenpeace underminerer Hejre-projektet den internationale linje og efterlyser, at politikerne engagerer sig i sagen for at leve op til deres politiske linje

”Hele logikken med den danske klimapolitik er, at vi skal i gang med en begavet udfasning af olie og gas. Det er en gammel licens, men der er masser af muligheder for at stoppe den”, siger Helene Hagel.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

CSR.dk

Dansk topchef: Klimadagsordenen skal frem i rampelyset

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V