Ny verdensmålsportal lanceret i Danmark

Som det første land i verden har Danmark fået en fælles digital platform, der samler indsatser og resultater omkring arbejdet med Verdensmålene. Danmark på en global 2. plads i implementeringen af målene, og her skal portalen hjælpe os videre, lyder det fra Verdens Bedste Nyheder, der står bag.

Direktør i Verdens Bedste Nyheder, Thomas Ravn-Pedersen, ser frem til at det nye site kan sprede budskabet om Verdensmålene til flest mulige danskere, herunder ikke mindst virksomhederne. Foto: Malte Kristiansen, Verdens Bedste Nyheder.

09.01.2019

Anders Kampmann, CSR.dk

De 17 verdensmål for bæredygtig udvikling har, som den opmærksomme læser af CSR.dk vil vide, bredt sig til en lang række dele af det danske samfund, herunder ikke mindst erhvervslivet. For at samle nyheder og resultater om den danske implementering af målene, der blev vedtaget i FN i 2015, blev den fælles digitale platform verdensmaal.org lanceret i går, tirsdag d. 8. januar.

Læs også: Sådan skal du rapportere på verdensmålene

Portalen er den første af sin slags i verden og vil udover resultater og lokale såvel som nationale Verdensmålsnyheder også rumme værktøjer og inspiration til alle, der ønsker at være med i arbejdet.

Ifølge det nye site ligger Danmark på en global andenplads over de lande, der samlet set er nået længst med indsatsen for de 17 Verdensmål, kun overgået af Sverige. Men særligt når det kommer til klima, natur, hav og bæredygtigt forbrug, er der langt til målstregen.

Her er portalen et vigtigt værktøj for at kunne udbrede kendskabet til de 17 mål og de mange delmål, således at danskerne bedre kan holde politikerne op på, hvad de har lovet, men også fordi alle selv kan gøre noget, hvad end det er som privatperson, arbejdsplads eller organisation.

Det forklarer Thomas Ravn-Pedersen, der er direktør i Verdens Bedste Nyheder, som driver sitet.

”Jo flere, der ved, hvordan vi kan vende udfordringer til løsninger, jo flere kan vi være med til at skabe en bæredygtig fremtid. Derfor bringer portalen nyheder om de mange nye innovative tiltag, som hele tiden bliver sat i gang landet over – men vi dækker også de udfordringer, Danmark har med at nå målene”, siger han.

Portalen bliver finansieret af regeringen og her er man selvsagt glad for det nye onlinetiltag.

”Verdensmålene gælder i alle lande, også i Danmark. De er en plan for at gøre verden og dermed også Danmark til et bedre sted. Derfor er jeg stolt af, at danskerne nu får et fælles sted at gå til, hvor de kan følge Verdensmålene med danske briller og få hjælp til selv at komme i gang”, sagde finansminister Kristian Jensen (V) ved lanceringen.

Brug for virksomhedernes løsninger
For de danske virksomheder, der enten arbejder med målene, gerne vil tage dem til sig eller bare er nysgerrige på emnet, skal hjemmesiden være den brede kilde til viden og inspiration, som kan føre deres bæredygtighedsindsats videre. Det er der nemlig brug.

”Vi har brug for danske virksomheders løsninger, hvis Danmark skal leve op til Verdensmålene inden 2030. Verdensmål.org samler derfor resultater, eksempler og materialer til inspiration for alle, der gerne vil tage Verdensmålene til sig”, siger kommunikationschef i Verdens Bedste Nyheder, Karoline Rahbek.

”Det skal være nemt at orientere sig i og få kendskab til målene og blive inspireret til, hvad ens virksomhed kan gøre, uanset om fokus er lokalt, nationalt eller globalt. Derfor er en hel sektion dedikeret til nyheder, gode råd og cases om danske virksomheders arbejde med Verdensmålene. Virksomheder kan også bruge siden til at dykke ned i de enkelte delmål og få ideer til, hvor de kan sætte ind”, tilføjer hun.

Læs også: Festival spredte budskabet om verdensmålene

Redaktionen bag portalen er uafhængig og derfor kommer den også til at berette om de forskellige problemer med den bæredygtige omstilling og den danske implementering af Verdensmålene. 

“Her vil også være dårlige nyheder”, siger Thomas Ravn-Pedersen til Globalnyt.

I fremtiden vil man som borger eller virksomhed ifølge Globalnyt også kunne slå sin egen kommune op på sitet og se, hvilke tiltag denne gør for at imødekomme Verdensmålene.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.07.2026CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

CSR.dk

Andel sætter gang i ny klimascene på Bogforum

CSR.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn